İçişleri Bakanlığı'nın görev ve yetkileri nelerdir

Okuduğunuz haber
ADALET BAKANLIĞININ GÖREVLERİ NELERDİR?

Hangi baharat hangi hastalıklara iyi gelir? Baharatların faydaları

Anasayfa   /    GÜNCEL    /    Adalet Bakanlığının görevleri nelerdir?

Adalet Bakanlığının görevleri nelerdir?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında Adalet Bakanlığı'nın görev ve yetkileri de belirlendi, teşkilat yapısında değişiklik yapıldı.

GÜNCEL      10 Temmuz 2018 - 14:47     0

Adalet Bakanlığının görevleri nelerdir?

ADALET BAKANLIĞININ GÖREVLERİ

Adalet Bakanlığının görevleri, 29.03.1984 gün ve 2992 sayılı Adalet Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 2. maddesinde sayılmıştır. Buna göre Adalet Bakanlığının görevleri:

a) Kanunlarda kurulması öngörülen mahkemeleri açmak ve teşkilatlandırmak, ceza infaz ve ıslah kurumları, icra ve iflas daireleri gibi her derece ve türdeki adalet kurumlarını planlamak, kurmak ve idari görevleri yönünden gözetim ve denetimini yapmak ve geliştirmek,

b) Bir mahkemenin kaldırılması veya yargı çevresinin değiştirilmesi konularında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna teklifte bulunmak,

c) Kamu davasının açılması ile ilgili olarak kanunların Adalet Bakanına verdiği yetkinin kullanılması ile ilgili çalışma ve işlemleri yapmak,

ç) Avukatlık ve Noterlik Kanunlarının Bakanlığa verdiği görevleri yapmak,

d) Adli sicilin tutulması ile ilgili hizmetleri yürütmek,

e) Türk Ticaret Kanunu ile Ticaret Sicili Tüzüğünün Bakanlığa verdiği görevleri yapmak,

f) Adalet hizmetlerine ilişkin konularda, yabancı ülkelerle ilgili işlemleri yerine getirmek,

g) Adalet hizmetleriyle ilgili konularda, gerekli araştırmalar ve hukuki düzenlemeleri yapmak, görüş bildirmek,

ğ) Bakanlıklarca hazırlanan kanun ve kanun hükmünde kararname taslaklarının Bakanlığa gönderilmesinden önce Türk hukuk sistemine ve kanun yapmak tekniğine uygunluğunu incelemek,

h) İlgili mevzuat hükümlerine göre infaz ve ıslah işlerini düzenlemek,

ı) İcra ve İflas daireleri vasıtasıyla, icra ve iflas işlemlerini yürütmek,

i) Kanunlarla verilen diğer görevleri yapmak.

 

Ayrıca yeni yapılan düzenlemeler ile;

Kanunlarda kurulması öngörülen mahkemeleri açacak olan Bakanlık, ceza infaz kurumları, icra ve iflas daireleri gibi her derece ve türdeki adalet kurumlarını planlayacak, kuracak, idari görevleri yönünden gözetim ve denetimini yerine getirecek.

Bir mahkemenin kurulması ya da yargı çevresinin değiştirilmesi konusunda Hakimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) teklifte bulunabilecek Adalet Bakanlığı, kamu davasının açılmasıyla ilgili mevzuatla Adalet Bakanına verilen yetkinin kullanılması için ilgili çalışma ve işlemleri yapacak.

Adli sicilin tutulması çalışmalarını da yürütecek olan Bakanlık, adalet hizmetlerine yönelik konularda yabancı ülkelerle ilgili işlemleri üstlenecek.

Adalet hizmetleriyle ilgili konularda gerekli araştırmaları, mevzuat hazırlıklarını gerçekleştirecek Bakanlık, bu konuda görüşler de bildirecek.

Hukuk sistemine uygunluğunu inceleyecek
Adalet Bakanlığı, bakanlıklarca hazırlanacak mevzuat taslaklarının Türk hukuk sistemine uygunluğunu inceleyecek.

İlgili mevzuat hükümleri uyarınca infaz işlemlerini düzenleyecek Bakanlık, icra ve iflas daireleri aracılığıyla, icra ve iflas iş ve işlemlerini de yürütecek.

Görev alanıyla ilgili olan uygulamaları takip edecek olan Bakanlık, bu konuda çıkan sorunların nedenlerini araştırarak çözüm önerileri geliştirecek.

Ayrıca Bakanlık, ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel toplantılar düzenleyecek, görev alanıyla ilgili kamu ya da özel kurum veya kuruluşlarla iş birliği yapabilecek.

Adalet Bakanlığı, kanunlarla veya Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle verilerin diğer görevleri gerçekleştirecek.

Bakanlık, Adalet Uzmanı ve Uzman Yardımcısı istihdam edebilecek.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ