Bugun...
SON DAKİKA

Adana Mutabakatı nedir, ne zaman, kim tarafından yapıldı

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin arasındaki görüşmeden sonra yeniden gündeme gelen Adana Mutabakatı nedir, ne zaman kimler tarafından yapıldı, içeriği nelerdir? Adana Mutabakatı nedir? Başkan Erdoğan'ın bahsettiği Adana Mutabakatı hakkında tüm detaylar..
facebook-paylas
 Tarih: 03-02-2019 01:35:08

Adana Mutabakatı nedir, ne zaman, kim tarafından yapıldı

Memurhaberi.Net |Haber Araştırma Merkezi

Bildiğiniz üzere son günlerde sıklıkla gündeme gelmeye başladı. Türkiye'nin güvenli bölge oluşturma isteğiyle gündeme gelen Adana Mutabakatı ne için imzalandı. Terör örgütü PKK / Kongra-Gel ve uzantılarının tasfiyesi ve bitirilmesine yönelik olarak Ecevit Hükümeti döneminde terör eylemlerinin had safhaya çıktığı bir dönemde elzem olarak görülen örgüt lider A. Öcalan'ın yakalanması veya teslim edilmesini de içeren bu mutabakatın günümüzde yine PKK uzantısı başka bir örgütün tasfiyesi veya bitirilmesine yönelik bir adım olarak ön plana çıkması üzerine gündeme geldi.

Adana Mütabakatı nedir, ne zaman kimler arasında imzalandı?

1998 yılında Türkiye ile Suriye arasında imzalanan Adana Protokolü/Mutabakatı, PKK terörünün tırmandığı yıllarda Suriye'nin terörü destekleyen eylemlerine karşılık Türkiye'nin tepkisi sonucu imzalanmıştır. İki ülkeyi savaşın eşiğine gelmekten kurtaran mutabakata yönelik olarak Rusya Devlet Başkanı Putin'den açıklama gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da ''Adana Mutabakatı'nın yeniden gündeme gelmesi, bunun üzerinde ısrarla durulması gerekiyor'' ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın grup toplantısında söz ettiği Adana Mutabakatı, Suriye'nin 1990'lı yıllarda Suriye'nin PKK faaliyetlerine topraklarında müsade etmesi ve terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın Suriye topraklarında ikamet ediyor olması sonucu Türkiye'nin tepki ve baskısı sonucu imzalanmıştır.  Ekim 1998 Krizi’nin Suriye yönetiminin PKK faaliyetlerine destek vermeyeceğini resmen taahhüt ederek sonlanması, iki ülke ilişkilerinde uzlaşmazlıktan her alanda işbirliği dönemine geçişin başlangıç noktası olmuştur. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Ocak 2109 Salı günü yaptığı konuşmada Adana Mutabakatı'na değinerek ''Adana Mutabakatı'nın yeniden gündeme gelmesi, bunun üzerinde ısrarla durulması gerekiyor.'' ifadesini kullandı.


Terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan -  Beşşar Esed

ADANA PROTOKOLÜ NEDİR? MADDELERİ NELER?

Suriye'nin terör örgütü Pkk'ya desteği nedeniyle Türkiye'nin savaş tehdidi akabinde varılan uzlaşma ve anlaşmanın adına Adana Mutabakatı denir. 1998'de Türkiye ve Suriye tarafından yetkililerle Adana'da imzalanmıştır. Akabinde Pkk/ Kongra-Gel terör örgütü lideri Apo kod adlı Abdullah Öcalan Suriye'den kovulmuş ve Türk istihbaratı tarafından yapılan sıkı takip sonucu Afrika ülkesi olan Kenya'da Yunanistan Başkonsolosluğu'nda olduğu tespit edilmiş, Yunanistan tarafının durumu farketmesi üzerine Öcalan'ı başka bir ülkeye kaçırmak için havaalanına götürdüğü sırada Türk İstihbaratının yoğun çabası ile yakalanmıştır. Türkiye ve Suriye daha sonra ekonomik ve güvenlik konularında işbirliği yoluna gitmiş ve iki tarafın yapıcı tutumu ile 2009'de iki ülke arasında vizelerin kaldırılması noktasına ulaşılmıştır.

Suriye'deki iç savaş ve terörün bitirilmesi yönündeki çalışmalar doğrultusunda yeniden gündeme gelen Adana Protokolü adeta 'ilan edilmemiş bir savaşın' gerginliğini sona erdirmişti. Suriye'nin 20 Ekim 1998'de altına imza koyduğu ve PKK başta olmak üzere teröre verdiği desteği resmen kestiğini ilan ettiği mutabakat.

Suriye'nin taahhütleri şöyleydi;

-Apo ve PKK unsurlar Suriye'ye sokulmayacak
-PKK kamplarının faaliyetleri yasaklanacak
-Suriye'deki PKK'lılar adalete sevk edilerek yargılanacak
-Suriye topraklarında Türkiye aleyhtarı faaliyetler izin verilmeyecek
-Suriye, PKK'nın terör örgütü olduğunu kabul ediyor
-PKK'nın Suriye'deki ticari faaliyetlerine izin verilmeyecek
-İki ülke güvenlik makamları arasında doğrudan telefon hattı kurulacak
-İki ülke arasında, Suriye'nin taahütlerini denetlemek için, özel bir mekanizma oluşturulacak.

-Bu çerçevede Türkiye, Suriye'ye iki gözlemci gönderecek.

SURİYE TERÖRİST ÖCALAN'A TOPRAKLARINI AÇMIŞTI

1998 yılında Türkiye ile Suriye arasında imzalanan anlaşmaya göre, Suriye ülke içerisinde yer alan terörist gruplar konusunda 'barındırmama' sözü vermiştir. Bu mutabakatın ardından Abdullah Öcalan Suriye'den gönderilmiş, ardından da yakalanmıştır.

1998 yılında Türkiye ile Suriye arasında imzalanan Adana Protokolü/Mutabakatı, PKK terörünün tırmandığı yıllarda Suriye'nin terörü destekleyen eylemlerine karşılık Türkiye'nin tepkisi sonucu imzalanmıştır.

Adana Mutabakatı, Suriye'nin 1990'lı yıllarda Suriye'nin PKK faaliyetlerine topraklarında müsade etmesi ve terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın Suriye topraklarında ikamet ediyor olması sonucu Türkiye'nin tepki ve baskısı sonucu imzalanmıştır. Ekim 1998 Krizi’nin Suriye yönetiminin PKK faaliyetlerine destek vermeyeceğini resmen taahhüt ederek sonlanması, iki ülke ilişkilerinde uzlaşmazlıktan her alanda işbirliği dönemine geçişin başlangıç noktası olmuştur.

Adana Mütabakatı nedir, ne zaman kimler arasında imzalandı? 1998 yılında Türkiye ile Suriye arasında imzalanan Adana Protokolü/Mutabakatı, PKK terörünün tırmandığı yıllarda Suriye'nin terörü destekleyen eylemlerine karşılık Türkiye'nin tepkisi sonucu imzalanmıştır. İki ülkeyi savaşın eşiğine gelmekten kurtaran mutabakata, Rusya Devlet Başkanı Putin'den açıklama gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da ''Adana Mutabakatı'nın yeniden gündeme gelmesi, bunun üzerinde ısrarla durulması gerekiyor'' ifadesini kullandı.

 

Adana Mutabakatı'nın güncellenmesi ve daha geniş işbirliğine ihtiyaç duyulduğu 2009 yılında Türk ve Suriyeli taraflar, Başkent Ankara'da bir araya gelerek eski anlaşmayı daha geniş bir kapsama büründürerek 3'er yıllık zamanlar diliminde otomatik ve süresiz yenilenen bir anlaşma haline getirilmiştir.

Ankara Mutabakatı : TAM METNİ

  Editör: Ardik

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  ANKET Tüm Anketler
Mevcut eğitim sisteminin çocuğunuzun ihtiyaçlarına cevap verdiğini düşünüyor musunuz?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI