Okuduğunuz haber
AKILLI KÖY'ÜN İLK HASADINI BAŞKAN VE PERSONELİ YAPTI

2017 ÖSYS tercih kılavuzu yayımlandı

Anasayfa   /    EKONOMİ    /    Akıllı Köy'ün ilk hasadını başkan ve personeli yaptı

Akıllı Köy'ün ilk hasadını başkan ve personeli yaptı

AYDIN'ın Koçarlı İlçesi'nde Vodafone ve TABİT şirketi tarafından 80 dönüm arazi üzerinde geçen yıl başlanan Akıllı Köy projesinin ilk hasadı yapıldı. İlk hasadı, Belediye Başkanı CHP'li Mutlu Öztürk, kadın personeli ile Akıllı Köy'de çalışanlar yaptı.

EKONOMİ      11 Temmuz 2017 - 22:58     0

Akıllı Köy'ün ilk hasadını başkan ve personeli yaptı

Koçarlı'ya bağlı Kasaplar Mahallesi'nde belediyeye ait 80 dönüm arazi üzerine kurulan Akıllı Köy projesinin ilk ürünleri alınmaya başlandı. Sponsorluğunu Vodafone'nun üstlendiği proje için TABİT şirketinin organizasyonunda geçen yıl çalışmalar başladı. Karpuz ve kavun ile domates, biber, patlıcan, salatalık gibi sebzelerin yetişmesinde Kasaplı Mahallesi'nden 30 kadın çalışmaya başladı. Yılın ilk hasadı olması dolayısıyla Koçarlı Belediye Başkanı CHP'li Mutlu Öztürk, belediyede çalışan kadın personeli de yanına alarak Akıllı Köy'de ilk hasadı yaptı.

Akıllı köy, geleneksel tarım yöntemlerini ileri teknolojinin olanaklarıyla birleştiren, üretimin verimini bilgi ve iletişim teknolojileriyle artırmayı ve üreticinin sosyal yaşam standartlarını nitelikli bilgiyle yükseltmeyi tek bir hedef haline getiren, yeni nesil kırsal yaşam modelidir. Bu modelde, günümüzde ileri teknolojinin büyük yatırımcılara sağladığı olanaklar kırsalda tarım sektörü ile buluşuyor; küçük üreticilerin verim ve kârlılığının artırılması hedefleniyor; aile çiftçiliği teknolojik tarımla buluşuyor.

Göçe eğilimli, kırsal alanda yaşayan ve teknolojiye erişimi olmayan,  orta ve düşük gelirli çiftçilerİ hedef alan Akıllı Köy projesi, Aile çiftçiliğini teknolojik tarımla buluşturan yeni nesil kırsal yaşam modelinin bir örneğini sunacak olan Vodafone Akıllı Köy, kırsal yaşamda teknoloji destekli sosyal gelişim ve inovasyonu destekleyecek. Arazi ve köye ait mera ile birlikte toplam 298 dönüm alana kurulacak köyde, modern meyvecilik alanı, tül altı sebzecilik alanı, modern sera uygulamaları, açık tarla sebze ve yem bitkisi yetiştiriciliği, meyve ve sebze işleme deposu, soğuk hava tesisi, toplu sağım ve süt soğutma sistemi, modern mera (otlak) alanı, izleme ve takip merkezi, su ve gübre yönetim merkezi, hayvan besleme ve yönetim merkezi, çiftçi karar destek merkezi, yenilenebilir enerji çözüm merkezi, toprak yaprak analiz laboratuvarları, deneyim atölyeleri, eğitim merkezleri, sosyal yaşam ve spor tesisleri gibi bölümler olacak.

Çiftçinin gelirinde artış
Toplam 10 yıllık bir proje olacak Vodafone Akıllı Köy'de 2 yılda verimlilik artışının gözlenmesi, 4 yılda ise sürdürülebilir bir yapının oluşması hedefleniyor. Bitkisel üretim maliyetlerinde %20, hayvancılık maliyetlerinde %22 tasarrufun yanı sıra hayvancılıkta %30 gelir artışı, toplam üretimde ise %10'luk artışın öngörüldüğü Vodafone Akıllı Köy projesiyle, 2 yılda hane başına gelirin yılda yaklaşık 40 bin TL artacağı tahmin ediliyor. Tarımsal sulamada en az %20 tasarrufun hedeflendiği projeyle, yanlış ilaçlama ve gübrelemeden oluşan toprak ve su kirliliğinin de önüne geçilecek.

Nesnelerin İnterneti uygulamaları
Türkiye'nin ilk teknoloji uygulama köyü olma özelliğini taşıyan Vodafone Akıllı Köy'de, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin her noktasında kullanılan cihazlar akıllı hale gelecek, tüm faaliyetlerde otomasyon sistemleri ve ölçümler mobil cihazlar üzerinden yönetilecek ve nitelikli veri tek merkezde toplanacak. Vodafone Akıllı Köy'de sulama otomasyonu, sera otomasyonu, gübre yönetim otomasyonu, kümes otomasyonu, don otomasyonu, süt otomasyonu, arıcılık otomasyonu, pedometre, erken uyarı sistemi gibi Nesnelerin İnterneti uygulamaları ile çiftçilerin hayatı önemli ölçüde kolaylaştırılacak.

Sosyalleşme ve eğitim programları
Vodafone Akıllı Köy'de eğlenme, öğrenme ve sosyalleşme faktörlerini bir arada tutabilecek programlar da hızla devreye alınacak. Çiftçiler, çocuklar, gençler ve kadınlar için "yaşayarak öğrenme kamplarının" yapılmasının hedeflendiği köyde, Yetişkin Çiftçi Eğitim Programı, Mesleki Deneyim Paylaşım Kampı, Genç ve Çocuk Çiftçiler Kampı, Doğa ve Doğal Yaşam Kampı ve Tarım Teknolojileri Zirvesi gibi etkinlikler düzenlenecek. Vodafone Akıllı Köy, yurtiçi ve yurtdışından çiftçi, öğrenci ve ailelerin de ziyaretine açık olacak.

Akıllı Köy'ün ilk hasadı yapıldı

Vodafone ve TABİT işbirliğiyle aile çiftçilerinin verimliliklerini dijital teknolojilerle artırmak için hayata geçirilen Vodafone Akıllı Köy'de kadınların ekonomik ve sosyal hayata eşit katılımına destek olma hedefiyle başlatılan "Kadın Çiftçi Girişimcilik Projesi"nde ilk hasat toplandı. Girişimcilik ve seracılık eğitimleri alan 10 kadın çiftçi, kendilerine tahsis edilen eğitim seralarında 30 bin marul üreterek yaklaşık 25 bin TL'lik ek gelir elde etti. Projeyle daha fazla sayıda kadın çiftçiye ulaşılması ve kadın çiftçilerin kendi seralarını kurabilmesi hedefleniyor.

Daha iyi bir gelecek için iletişim teknolojileriyle Türkiye'de herkese ilham vermeyi hedefleyen Vodafone, kadınların ekonomik ve sosyal hayata eşit katılımına destek olmayı sürdürüyor. Vodafone'un TABİT işbirliğiyle geçen yıl Aydın'ın Koçarlı İlçesi'ne bağlı Kasaplar Köyü'nde hayata geçirdiği Vodafone Akıllı Köy'de başlatılan "Kadın Çiftçi Girişimcilik Projesi"nde ilk etap tamamlandı. Girişimcilik ve seracılık eğitimleri alan 10 kadın çiftçi kendilerine tahsis edilen 525 metrekarelik 3'er eğitim serasında 30 bin marul üretti. Vodafone Akıllı Köy ekibinin desteğiyle ürünlerini yerel ve ulusal zincir marketlerde satışa sunan kadın çiftçiler, ilk hasattan yaklaşık 25 bin TL'lik gelir elde etti. 

Colman Deegan: "Kadın girişimciliğini desteklemeyi sürdüreceğiz"

Ekonomik gelişim ve toplumsal dönüşüm için en başta kadınların ekonomik ve sosyal yaşamda güçlü şekilde var olması gerektiğini belirten Vodafone Türkiye CEO'su  Colman Deegan şunları söyledi:

"Vodafone Türkiye olarak, toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanmasının ve beraberinde kadın istihdamının artırılmasının 'akıllı ekonomi modeli' olarak benimsenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kadınların üretime katılan, ekonomik ve sosyal yaşamda eşit, kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler olabilmeleri için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye özen gösteriyoruz. Bu doğrultuda, kadın çiftçileri de dijitalleşmenin sunduğu imkânları kullanarak kendi tarımsal girişimlerini hayata geçirebilmeleri için cesaretlendirmek istiyoruz. TABİT işbirliğiyle Vodafone Akıllı Köy'de başlattığımız 'Kadın Çiftçi Girişimcilik Projesi' kapsamında 10 kadın çiftçiye girişimcilik ve seracılık eğitimleri verdik. Bu kadınlar, kendilerine tahsis edilen eğitim seralarında 30 bin marul üreterek önemli bir başarıya imza attı. Kadınların yapıcı ve akılcı enstrümanlarla desteklendiği takdirde iş hayatında ne kadar başarılı olabildiklerini bir kez daha görüyoruz. Vodafone Akıllı Köy'ün çiftçi kadınlarının elde ettiği bu başarının Türkiye'deki diğer kadınlara da ilham vereceğine inanıyoruz. Vodafone olarak, kadın girişimciliğini desteklemeyi sürdüreceğiz."

Tülin Akın: "Kadınlar kendi seralarını kurabilecek"

"Kadın Çiftçi Girişimcilik Projesi"nin kadınların ekonomik anlamda güçlenmesine katkı sağlayacağını ifade eden TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın ise şöyle konuştu:

"Bu projeyle Vodafone Akıllı Köy'deki kadın çiftçilerin kendi mahsullerini üretip ekonomik anlamda güçlenmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Projeye katılan kadın çiftçilere ilk aşamada seracılık eğitimi verdik. Eğitimi tamamlayanlar, kendilerine ücretsiz olarak tahsis ettiğimiz 525 metrekarelik seralarda üretime başladılar. Seralarda fide ve gübreler proje kapsamında karşılandı. Ayrıca, Vodafone Akıllı Köy'ün ziraat mühendisleri kadın çiftçilere verimli seracılık konusunda danışmanlık ve eğitim verdi. İlk hasattan elde edilen satış gelirinin tamamı kadın çiftçilere verildi ve kadınlar bu gelirle kendi seralarını kurma imkânına erişecekler. Böylece teknoloji destekli seralar, kadın çiftçilerin düşük maliyetle uygulayıp sürdürülebilir gelir sağlayabilecekleri bir model olacak." 

Dijital teknolojiler kadın çiftçilerin hizmetinde 

Vodafone'un "Kadın Çiftçi Girişimcilik Projesi"nde kadın çiftçiler dijital teknolojilerin sunduğu imkânlardan etkin şekilde yararlanabiliyor. Kadın çiftçilere tahsis edilen seralarda malçlı yetiştiricilik ve damla sulama tekniklerinin yanı sıra iklimlendirmeyi kontrol eden IoT (Nesnelerin İnterneti) teknolojileri de kullanılıyor. Bu sayede seralarda ortam ısısı ve nemi, toprak nemi ve ısısı, dış ortam sıcaklığı, rüzgâr şiddeti ve diğer tüm iklim şartları takip edilebiliyor. Kadın çiftçiler, cep telefonlarına gelen uyarılara göre ürünlerini hastalık ve zararlılardan koruyabilecek önlemleri zaman geçirmeden alabiliyorlar. Böylece, tarımsal üretimi daha kolay ve verimli hale getirmek mümkün oluyor. 

Kadın çiftçiler ne diyor?

Fatma Ok (28): "Burada sadece kavun yetiştiriyordum, ek olarak civar köylerde yevmiyeyle çalışıyordum. Projenin faydasını bu yaz görmeye başladık. Vodafone Akıllı Köy'de ilk kavun ekiminde dönümde 10 ton alındı. Şimdi biz de burada ilk kez seracılık yöntemini uyguluyoruz. Seralarda teknolojik aletler vardı. Önce ne işe yaradığını anlamadık ama onların seradan aldığı bilgileri bizi yönlendirmek üzere mesajlar gönderdiğini öğrenince çok şaşırdık. Artık, ne yapmam gerektiğini akıllı cep telefonumdan öğreniyorum ve hemen seramda uyguluyorum."

Binnaz Avcı (55): "Çocuklarım uzakta. Ben köyde tek başıma yaşıyorum. Vodafone Akıllı Köy yetkilileri bize köyümüzde kendi gelirimizi sağlayabileceğimizi anlattılar. Bizim için seralar kurdular, seralarda nasıl dikip yetiştireceğimizi gösterdiler. Cep telefonlarımıza gelen mesajlarla ne yapacağımızı öğreniyoruz. Hemen seraya gidip uyguluyoruz. Seramın ne durumda olduğunu cep telefonumdan kontrol edebiliyorum. Suyu açıp kapatabiliyorum. Böyle çalışınca hem işgücü azalıyor, hem de verim artıyor." 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ