2018 YKS Ek yerleştirme ne zaman? Ek tercih kılavuzu açıklandı mı

Okuduğunuz haber
ATAK HELİKOPTERİ T625'E YOL GÖSTERİCİ OLDU (VİDEOLU)

Milli savaş uçağımız Milli Muharip Uçak hangi aşamada (Videolu)

Anasayfa   /    TEKNOLOJİ    /    ATAK Helikopteri T625'e yol gösterici oldu (VİDEOLU)

ATAK Helikopteri T625'e yol gösterici oldu (VİDEOLU)

Atak saldırı helikopteri ile Türk savunma ve havacılık sanayisi helikopter teknolojileri konusunda birçok ilke imza attı.

TEKNOLOJİ      09 Eylül 2018 - 21:05     0

ATAK Helikopteri T625'e yol gösterici oldu (VİDEOLU)

Memurhaberi.Net - Türk savunma sanayiisinin Atak Helikopteri ve İHA ve SİHA'lar ile kazandığı tecrübeleri bu kez T625 Genel Maksat helikopteri ile değerlendirmeye başladı.

 

Tek kalemde yapılan en büyük savunma sanayii ihracatında ülkemize önemli bir nakdi girdi sağlayan Atak helikopteri sayesinde Genel Maksat Helikopteri üretiminin önem kazanması ile geliştirilmesine hız verilen T625 Genel Maksat Helikopteri geçtiğimiz günlerde ilk uçuş deneyimini gerçekleştirmişti. Sorunsuz bir şekilde gerçekleşen ilk uçuş denemesinden sonraki program takvimine ve bütçesine uygun şekilde yürütülüyor.

Program kapsamında, tasarım, geliştirme, test ve doğrulama, kalifikasyon, sivil/askeri sertifikasyon, teknik veri paketlemelerinin  ve üretim oluşturulması faaliyetleri gerçekleştiriliyor.  Özgün Helikopter Programı Sözleşmesi, Savunma Sanayii Başkanlığı ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) arasında imzalanarak 6 Eylül 2013'te yürürlüğe girdi.

 

5 Eylül 2015'te Sistem İsterleri, 20 Ekim 2016'da Ön Tasarım, 28 Aralık 2016'da Dinamik Sistemler Kritik Tasarım, 29 Eylül 2017'de Kritik Tasarım ve 17 Ağustos 2018'de Rotor Sistemi Teste Hazırlık Gözden Geçirme aşamaları tamamlandı.

 

Askeri ve sivil kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik geliştirilen, personel nakliyesi, pilot eğitimi, arama kurtarma, iç güvenlik, sınır güvenliği, ambulans, VIP taşıma, ormancılık, yangınla mücadele, kıyı ötesi taşıma ve arama kurtarma görevleri icra edilebilecek olan Özgün Helikopter T625'in Türkiye'nin Savunma Sanayii ihracatında önemli yer edinmesi bekleniyor. 

 

T625 helikopterinin ilk uçuşunu aylar önce açıklanan gün ve saatte başarıyla yapmasının arkasında TUSAŞ'ın helikopter teknolojilerinde yıllardır geliştirdiği altyapı ve bilgi birikimi yatıyor. TUSAŞ, Türk Savunma Sanayiine sivil ve askeri ulaştırma alanında büyük bir değer olarak kazandıracağı T625 Genel Maksat Helikopteri'nin tüm geliştirme, teknik ve fiziki tasarım ve montajının tamamlanması ve ilk gerçek hizmet uçuşlarının gerçekleştirilmesi için çaycısından genel müdürüne kadar büyük bir özveri ile çalışarak hem Türk Savunma sanayiine hem de Türkiye ekonomisine katkı sunmak için çalışıyor. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle yürütülmekte olan Özgün Helikopter Programı, 15 Haziran 2010 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile başlatılmıştır.

Program bütçesi ve takvimi 03 Ocak 2013 tarihli SSİK ile kararlaştırılmış ve 26 Eylül 2013 tarihinde SSM ile TUSAŞ arasında sözleşme imzalanmıştır.

En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan T625 Genel Maksat Helikopteri, milli imkân ve kabiliyetler kullanılarak tasarlanmakta ve üretilmektedir. ATAK Programı süresince kazanılan bilgi, birikim, tecrübe ve yetenek havuzu temel alınarak başlanılan Özgün Helikopter Programı kapsamında, yapısal ve aviyonik sistemlerin yanı sıra, transmisyon, rotor ve iniş takımları gibi kritik öneme haiz sistemlerin tasarımları ve üretimleri de tamamen milli kaynaklar kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Helikopterin geniş görev yelpazesine sahip olmasından ötürü taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerini icra edebilecektir.

T625 Genel Maksat Helikopteri’nin ilk uçuşunu 2018 yılında gerçekleştirmesi planlanmakta olup, 2021 yılından seri üretime geçeceği öngörülmektedir.

Helikopterin, EASA (European Aviation Safety Authority) ve SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) tarafından sertifiye edilmesi ile ilgili çalışmalar program ile birlikte sürdürülmektedir.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ