ATAK Helikopterinin Özellikleri Ne? ATAK Helikopteri Nerede Üretiliyor?

Okuduğunuz haber
'KAMU DİPLOMASİSİ' GÜNÜMÜZ DİPLOMATİK İLİŞKİLERİNE IŞIK TUTUYOR'

SIPRI Yıllığı ücretsiz dağıtılacak

Anasayfa   /    KÜLTÜR SANAT    /    'Kamu Diplomasisi' günümüz diplomatik ilişkilerine ışık tutuyor'

'Kamu Diplomasisi' günümüz diplomatik ilişkilerine ışık tutuyor'

Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Ermah Aydemir'in geçtiğimiz aylarda çıkan kitabı “Kamu Diplomasisi: Ülkeler-Avrupa Birliği-Kurumlar-Uygulamalar” dünyaca önemli isimler tarafında yorumlandı. Aydemir yurt içi ve yurt dışında verdiği konferanslarla tanınıyor.

KÜLTÜR SANAT      03 Ocak 2019 - 06:45     0

'Kamu Diplomasisi' günümüz diplomatik ilişkilerine ışık tutuyor'

Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Emrah Aydemir'in geçtiğimiz ay okurla buluşan yeni kitabı dünyaca önemli isimler tarafından yorumlandı. Dış Politikada Yumuşak Güç ve Medya kitabının da yazarı olan Aydemir, bu kitapta Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, İsrail, Türkiye, Japonya, Çin, Hindistan, Kore Cumhuriyeti, Rusya, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Brezilya ve Avrupa Birliği’nin yumuşak gücünü, kamu diplomasisi uygulamalarını ve kurumlarını ele alarak ülkemizin kamu diplomasisine ışık tuttu.

Kamu Diplomasisi kitabı daha çıkmadan dünyadan ve Türkiye’den çok önemli isimler tarafından yorumlandı. Yapılan bu yorumlar kapak arkası yazısı olarak eklendi. Kitabın kapak arkası yazısında yorumları bulunan isimler arasında Amerika Birleşik Devletleri Washington DC.’den Decalogue Group Başkanı Wilson P. Dizard III, Emekli Büyükelçi Aydın Nurhan, ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Murat Vural ve Bersay İletişim Grubu Onursal Başkanı Ali Saydam yer aldı.

Kapak arkası yazısında dünyaca ünlü kamu diplomasisi uzmanı Dizard, Aydemir’in Kamu Diplomasisi kitabının uluslararası kuruluşlar aracılığıyla ülkelerin kamu diplomasisi politikalarını ve yumuşak gücünü kendi kapsamında dikkat çekici bir çerçeveye oturttuğunu belirtti.

NURHAN: İDEAL BİR KİTAP

Emekli Büyükelçi Aydın Nurhan da eserin “Pedagojik açıdan mükemmel, derli toplu bir mantık sistematiği, temiz, akıcı ve kolay anlaşılır bir Türkçe. Zengin örnekleme. Efradını Cami, ağyarını mani bir anlatım. Kamu diplomasisi ile ilgilenenler için ideal bir kitap.”  olduğunu ifade etti.

BAĞCI: DİPLOMATİK GELİŞMELERİNE IŞIK TUTUYOR

Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ise bu eserin günümüz diplomatik gelişmelerine ışık tuttuğunu ve kamuoyuna kazandırılmış olmasının büyük bir katkı olduğunun altını çizdi.

VURAL: ÖNEMLİ BAŞVURU KAYNAĞI

Prof. Dr Ali Murat Vural da bu eserin Kamu Diplomasisi alanında mücadele veren kamu kuruluşları ve yöneticileri açısından önemli bir başvuru kaynağı olma özelliği taşıdığını belirtti.

SAYDAM: ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATMIŞ

Ali Saydam ise Emrah Aydemir’in bu kitabının kamu diplomasisini tüm açıklığı ile hem de pek çok ülkeyi tek tek inceleyerek ortaya koyduğunu, hayli derinlikli ve önemli bir çalışmaya imza atmış bulunduğunu yazdı.

Dünyaca tanınmış önemli isimler tarafından yorumlanan "Kamu Diplomasisi" kitabının arka yazısını tamamı ise şöyle:

“Bu kitap, uluslararası kuruluşlar aracılığıyla ülkelerin kamu diplomasisi politikalarını ve yumuşak gücünü kendi kapsamında dikkat çekici bir çerçeveye oturtmaktadır. Sun Tzu’nun belirttiği gibi bir savaşın en büyük hedefi savaşmadan hâkim olmaktır. Ulusal varlığın sürdürülebilirliğini ve savaşmadan kazanmayı sağlayan yumuşak gücün diğer dış politika araçlarıyla uyum içinde anlaşılması ve kullanılmasında bu eser önemli bir başvuru kaynağıdır.”

- Wilson P. Dizard III, Decalogue Group Başkanı, Washington, DC. - 

“Pedagojik açıdan mükemmel, derli toplu bir mantık sistematiği, temiz, akıcı ve kolay anlaşılır bir Türkçe. Zengin örnekleme. Efradını Cami, ağyarını mani bir anlatım. Kamu diplomasisi ile ilgilenenler için ideal bir kitap.”

- Aydın Nurhan, Emekli Büyükelçi - 

“Elinizdeki bu eser, günümüz diplomatik gelişmelerine ışık tutan, yumuşak gücün önemini ve kamu diplomasisinin etkin kullanılması halinde ülkelerin kazanımlarının neler olabileceğini irdeleyen, zengin kaynakçasıyla dikkat çeken etkileyici bir kitap olmuştur. Bu kitabın kamuoyuna kazandırılmış olması bu konudaki literatür için büyük bir katkı niteliğindedir.”

- Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı - 

“Hayli yoğun bir çalışma dönemi ve başarıyla tamamlanmış bir Doktora Tezi sonrasında, hiç ara vermeksizin alanında çok daha fazla derinleşmek için kaleme aldığı pek çok makalesinde Birleşmiş Milletler, NATO gibi birçok uluslararası organizasyonu, kuruluşu, ülke ve modeli inceleyen Aydemir, diğer çalışmalarının yanı sıra bu eseri ile Kamu Diplomasisi alanında çalışan akademisyenler için oldukça önemli bir kaynak eser üretmiş bulunuyor. Ancak bundan çok daha önemlisi, bu eser, Kamu Diplomasisi alanında mücadele veren Kamu Kuruluşları ve yöneticileri açısından da önemli birbaşvuru kaynağı olma özelliği taşıyor. Bu eser sahip olduğu kayda değer farklılığı ve değerinin yanısıra ayrıca bir gerçeği daha ortaya koyuyor. O da örneğin Kamu Diplomasisi alanında ülkemizde bilgi üretme konusunda bir sorunun olmadığı ama sorunun, hep olduğu gibi, üretilen bilginin hayata geçirilememesinde yattığıdır.”

- Prof. Dr. Ali Murat Vural, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi  -   

“Pek çok yazımda vurgulamıştım: Kamu diplomasisinin birinci kuralıdır; eğer sen kamuoyunu en hızlı ve doğru şekilde bilgilendirmezsen kamuoyu kendi kendine bilgi kaynaklarını yaratır. Bu da senin kontrolünün dışında gerçekleşir… Yani ev ödevini doğru yapmadığın için ortaya çıkan çarpık durumlardan dolayı başkalarını eleştirmeden önce bir kendine bak! Kamu diplomasisi illegal bir iş değildir. Gizli kapaklı yürütülmez. Tam tersine. Apaçık yürütülür. İşte Emrah Aydemir’in bu kitabı bu gerçeği tüm açıklığı ile hem de pek çok ülkeyi tek tek inceleyerek ortaya koyuyor. Aydemir, hayli derinlikli ve önemli bir çalışmaya imza atmış bulunuyor.”

- Ali Saydam, Bersay İletişim Grubu Onursal Başkanı -

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ