Gergedan gribi nedir? nasıl bulaşır? Gergedan gribinin belirtileri, tedavi yöntemleri...

Okuduğunuz haber
ENFLASYON NEDİR? ENFLASYONUN SEBEPLERİ VE SONUÇLARI NELERDİR?

Seküler nedir? Sekülerizm ne demektir

Anasayfa   /    EKONOMİ    /    Enflasyon nedir? Enflasyonun sebepleri ve sonuçları nelerdir?

Enflasyon nedir? Enflasyonun sebepleri ve sonuçları nelerdir?

Fiyat artışları, enflasyonun kökenidir, ancak farklı faktörlere atfedilebilir. Nedenler bağlamında enflasyon üç tip olarak sınıflandırılmaktadır:

EKONOMİ      20 Aralik 2018 - 00:18     0

Enflasyon nedir? Enflasyonun sebepleri ve sonuçları nelerdir?

Enflasyon, bir ekonomideki seçilmiş mal ve hizmet sepetinin ortalama fiyat seviyesinin bir süre zarfında arttığı oranın niceliksel bir ölçüsüdür.

Çoğu zaman yüzde olarak ifade edilen enflasyon, bir ülkenin para biriminin satın alma gücünde bir azalmaya işaret ediyor.

Fiyatlar yükseldikçe, genel halk için genel yaşam maliyetini ve merkez bankası gibi ülkenin uygun para otoritesini etkilemeye başlıyor, ardından enflasyonu izin verilen sınırlar içinde tutmak ve ekonominin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlamak için gerekli önlemleri alıyorlar.

Enflasyon, dikkate alınan mal ve hizmet türlerine bağlı olarak çeşitli şekillerde ölçülür ve deflasyonun zıttıdır. Enflasyon oranı yüzde 0'ın altına düştüğünde mal ve hizmet fiyatlarında meydana gelen genel bir düşüşe işaret etmektedir.


Enflasyon Nedir?

Büyük annenizin 1975 yılında eski cüzdanında 10 dolarlık banknot doldurduğunu ve sonra unuttuğunu hayal et.

O yıl boyunca benzin maliyeti, galon başına yaklaşık 0,5 dolardı ve bu da o 10 dolarlık banknotla 20 galon benzin alabiliyordu.

Yirmi beş yıl sonra 2000 yılında, benzin maliyeti galon başına 1.6 $ civarındaydı.

2000 yılında unutulmuş parayı bulur ve daha sonra benzin almaya devam ederse, o sadece 6.25 galon olurdu. 10 dolarlık banknotun değeri aynı kalmasına rağmen, 25 yıllık dönemde alım gücünü yüzde 69 oranında azalttı.

 Bu basit örnek, fiyatların yükseldiği zamandaki paranın değerini nasıl kaybettiğini açıklar. Bu olguya enflasyon denir.


Ancak, fiyatların daima zamanın geçmediyle birlikte artması gerekmemektedir.

Örneğin, ABD'de buğday maliyeti Mart 2008'de bushel başına 11.05 $ 'a yükseldi. Ağustos 2016'ya kadar, yüksek hava koşullarına yol açan iyi hava koşulları gibi çeşitli faktörlere atfedilebilecek şekilde bushel başına $ 3.99'a indi. Buğday Bu, 100 $ 'lık belirli bir banknotun 2008 yılında daha az buğday miktarına ve 2016'da daha fazlaya sahip olacağı anlamına geliyor. Bu durumda, 100 $'ın satın alma gücü, emtia fiyatının düşmesiyle dönem boyunca arttı. Bu olguya deflasyon denir ve enflasyonun tam tersidir.

Bireysel ürünlerin fiyat değişimlerini zaman içinde ölçmek kolay olsa da, insan ihtiyaçları bir ya da iki ürünün ötesine uzanmaktadır. Bireyler, geniş ve çeşitlendirilmiş bir ürün setinin yanı sıra rahat bir yaşam sürmek için bir dizi hizmete ihtiyaç duyarlar. Gıda tahılları, metal ve yakıt gibi mallar, elektrik ve ulaşım gibi hizmetler ve sağlık, eğlence ve iş gücü gibi hizmetleri içerir. Enflasyon, çeşitlendirilmiş ürün ve hizmet grubu için fiyat değişikliklerinin genel etkisini ölçmeyi amaçlamakta ve belirli bir zaman zarfında bir ekonomideki mal ve hizmetlerin fiyat seviyesinde tek bir değer temsiline olanak sağlamaktadır.Enflasyonun Nedenleri

Fiyat artışı enflasyonun kökenidir, ancak farklı faktörlere atfedilebilir. Nedenler bağlamında enflasyon üç tip olarak sınıflandırılmaktadır: Talep-Çekme enflasyonu, Maliyet-İtici enflasyon ve Yerleşik enflasyon.

Talep-çekme enflasyonu, bir ekonomideki mal ve hizmetlere olan genel talep ekonominin üretim kapasitesinden daha hızlı arttığında ortaya çıkar. Daha yüksek talep ve daha düşük arz ile daha yüksek fiyatlara neden olan bir talep arz açığını yaratmaktadır. Örneğin, petrol üreten ülkeler petrol üretimini azaltmaya karar verdiklerinde arz azalır. Fiyat artışları ile sonuçlanan ve enflasyona katkıda bulunan yüksek talebe yol açar. Ek olarak, bir ekonomideki para arzındaki artış da enflasyona yol açmaktadır. Bireyler için daha fazla para mevcut olduğunda, olumlu tüketici hissi daha yüksek harcamalara yol açar. Bu talebi artırır ve fiyat artışına yol açar. Para arzı, parasal otoriteler tarafından, basılarak ve bireylere daha fazla para vererek ya da devalüe edilerek artırılabilir.para biriminin değerini azaltma. Tüm bu talep artışlarında, para satın alma gücünü kaybeder.

Teorik olarak, monetarizm bir ekonominin  enflasyon ve para arzı arasındaki ilişkiyi kurar. Örneğin, Aztek ve İnka imparatorluklarının İspanyol işgalinden sonra, büyük miktarlarda altın ve özellikle gümüş, İspanyol ve diğer Avrupa ekonomilerine aktı. Para arzı hızla arttığı için fiyatlar yükseldi ve paranın değeri düştü ve ekonomik çöküşe katkıda bulundu.

Maliyet itici enflasyon, üretim süreci girdilerinin fiyatlarındaki artışın bir sonucudur. Örnekler, bir mal üretmek veya bir hizmet sunmak veya işçilik maliyetini artırmak için işgücü maliyetlerindeki artışı içerir. Bu gelişmeler, nihai ürün veya hizmet için daha yüksek maliyete yol açmakta ve enflasyona katkıda bulunmaktadır.

Yerleşik enflasyon, uyarlanabilir beklentilere bağlanan üçüncü nedendir. Mal ve hizmetlerin fiyatı arttıkça, emek yaşam maliyetlerini korumak için daha fazla maliyet talep eder. Artan ücretler, mal ve hizmetlerin daha yüksek maliyetiyle sonuçlanır ve spiral, bir faktör diğerini ve tersini tetikleyerek devam eder.


Enflasyon Endeksleri Türleri

Kullanılan mal ve hizmet kümesine bağlı olarak, birden fazla enflasyon değeri hesaplanır ve enflasyon endeksleri olarak takip edilir. En çok kullanılan enflasyon endeksleri, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Toptan Eşya Fiyatları Endeksi (TEFE) 'dir.

TÜFE,  birincil tüketici ihtiyaçları olan bir mal ve hizmet sepetinin fiyatlarının ağırlıklı ortalamasını inceleyen bir ölçektir. Ulaşım, gıda ve tıbbi bakımı içerir. TÜFE, önceden belirlenmiş eneks sepetindeki her bir ürün için fiyat değişimleri alınarak ve bunların toplam sepet içindeki nispi ağırlığına göre ortalaması alınarak hesaplanır. Söz konusu fiyatlar, her bir malın perakende fiyatları olup, bireysel vatandaşların satın alabileceği gibi. TÜFE'deki değişiklikler, yaşam maliyeti ile ilgili fiyat değişimlerini değerlendirmek için kullanılır, bu da onu enflasyon veya deflasyon dönemlerini tanımlamak için en sık kullanılan istatistiklerden biri haline getirir.

WPI, perakende seviyesinden önceki aşamalardaki mal fiyatlarındaki değişiklikleri ölçen ve izleyen bir başka popüler enflasyon ölçütüdür. WPI maddeleri bir ülkeden diğerine farklılık gösterirken, çoğunlukla, üretici veya toptan satış seviyesindeki öğeleri içermektedir. Örneğin, ham pamuk, pamuk ipliği, pamuklu gri ürünler ve pamuklu giysiler için pamuk fiyatları içerir. Birçok ülke ve kuruluş WPI'yi kullanmasına rağmen, Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülke, üretici fiyat endeksi (ÜFE) olarak adlandırılan benzer bir varyantı kullanmaktadır.

Üretici fiyat endeksi, yerli mal ve hizmet üreticilerinin zaman içinde aldığı satış fiyatlarındaki ortalama değişikliği ölçen bir endeks ailesidir. ÜFE, fiyat değişimini satıcının perspektifinden ölçer ve fiyat değişimlerini alıcıya göre ölçen TÜFE'den farklılık gösterir. ÜFE'nin kendisi, endüstriye dayalı sınıflandırma ve emtia temelli sınıflandırma üzerinde olabilen bir çeşitliliğe sahip olabilir.

Bu tür tüm varyasyonlarda, tek bir bileşendeki fiyat artışının (petrol demek), bir başka fiyat düşüşünü (sözgelimi buğday) belirli bir ölçüde iptal etmesi mümkündür. Genel olarak, her bir endeks, genel ekonomi, sektör veya emtia seviyesinde uygulanabilecek belirli bileşenler için enflasyonun ortalama ağırlıklı maliyetini temsil etmektedir.


Enflasyon Endeksini Kullanarak Enflasyon Hesaplama Formülü

Enflasyon endekslerinin yukarıda belirtilen varyantları, iki özel ay (veya yıl) arasındaki enflasyonun değerini hesaplamak için kullanılabilir. Çok sayıda hazır enflasyon hesaplayıcısı çeşitli finansal portal ve web sitelerinde zaten mevcut olsa da, hesaplamaların net bir şekilde anlaşılmasıyla doğruluğu sağlamak için temel metodolojinin farkında olmak her zaman daha iyidir.


Matematiksel olarak, Enflasyonda Yükselme = (Nihai TÜFE Endeksi Değeri / İlk TÜFE Değeri)

Diyelim ki, Eylül 1975 ve Eylül 2018 arasında 10,000 dolarlık satın alma gücünün nasıl değiştiğini öğrenmek istersiniz. Enflasyon endeksi verilerini çeşitli portallar üzerinde tablo biçiminde ( enflasyondata.com gibi ) bulabilirsiniz. Bu tablodan, verilen iki ay için ilgili TÜFE rakamlarını alın. Eylül 1970 için, 54.6 (İlk CPI değeri) ve Eylül 2018 için, 252.439 (Nihai TÜFE) idi.

Enflasyonda Yükselme = (252.439 / 54.6) = 4.6234 =% 462.34

Eylül 1975'te ne kadar 10,000 dolar olacağını bilmek istediğinizden, enflasyon faktöründeki artışı değişen dolar değerinin elde edilmesiyle çarpın.

Dolar değerindeki değişim = 4.4234 * 10.000 $ = 46.234.25

Bitiş döneminin son dolar değerini elde etmek için, orijinal dolar tutarını ($ 10.000) dolar değerindeki değişime ekleyin.

Nihai dolar değeri = 10.000 ABD doları + 46,234,25 $ = 56,234,25 ABD doları

Bu, Eylül 1975’teki 10,000 doların 56.234.25 $ değerinde olacağı anlamına geliyor. Esasen, 1975'te 10,000 dolar değerinde bir mal ve hizmet sepeti (CPI tanımında yer aldığı gibi) satın aldıysanız, aynı sepet Eylül 2018'de 56.234.25 $ 'a mal olacaktır.


Enflasyonun Etkileri

Enflasyon, hangi tarafın alındığına bağlı olarak hem iyi hem de kötüdür.

Örneğin, maddi duran varlıklara sahip mallar, veya stoklanmış mallar gibi, bazı enflasyonları görmek isteyebilirler, zira bunlar daha yüksek bir oranda satabilecekleri varlıklarının değerini yükseltir. Ancak, bu gibi varlıkların alıcıları, daha fazla para harcamak zorunda oldukları için enflasyondan memnun olmayabilirler.

Nakit tutan insanlar, nakit varlıklarının değerini aşındırdığı için enflasyondan da hoşlanmayabilir. Enflasyon, hem işletmelerdeki işletmeler hem de şirketlerin hisse senetleri içindeki yatırımları, enflasyondan daha iyi getiri bekledikleri için teşvik etmektedir.

Bununla birlikte, tasarruf yerine belirli bir dereceye kadar harcamaları teşvik etmek için optimum düzeyde bir enflasyon gerekmektedir. Paranın satın alma gücü yıllar içinde aynı kalırsa, tasarruf ve harcama konusunda bir fark olmayabilir. Düşen para dolaşımının bir ülkede genel ekonomik faaliyetlerini yavaşlatacağı için genel ekonomiyi olumsuz yönde etkileyebilecek harcamaları sınırlayabilir. Enflasyon değerini optimum ve istenen bir seviyede tutmak için dengeli bir yaklaşım gerekmektedir.

Yüksek, negatif veya belirsiz enflasyon değeri, ekonomiyi olumsuz etkilemektedir. Piyasadaki belirsizliklere yol açmakta, işletmelerin büyük yatırım kararları almasını engellemekte, işsizliğe yol açabilmekte, insanlar fiyat artışının korkusuyla gerekli malları stoklamak için akın edip, daha fazla fiyat artışına yol açmaktadır. Uluslararası ticaret dengesizliği belirsiz kaldığından döviz kurlarını da etkilemektedir.


Enflasyon Canavarı'nı Doldurma

Bir ülkenin mali düzenleyicisi, enflasyonu kontrol altında tutmanın önemli sorumluluğunu taşımaktadır. Para arzında, para arzının büyüklüğünü ve oranını belirleyen bir merkez bankası veya diğer komitelerin eylemlerine atıfta bulunan para politikası aracılığıyla tedbirler uygulayarak yapılır . ABD'de Fed'in  para politikası hedefler ılımlı uzun vadeli faiz oranları, fiyat istikrarı ve azami istihdamı içerir ve bu hedeflerin her biri istikrarlı bir finansal ortamı teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Federal Rezerv, uzun vadeli enflasyon hedeflerini istikrarlı bir uzun vadeli enflasyon oranını korumak için açık bir şekilde iletmekte ve bu da fiyat istikrarını sürdürmektedir. Fiyat istikrarı - ya da göreceli olarak sabit bir enflasyon seviyesi - işletmelerin geleceği planlamasına izin veriyor, çünkü ne bekleyeceklerini biliyorlar. Ayrıca, Fed'in zaman içinde dalgalanan parasal olmayan faktörler tarafından belirlenen ve bu nedenle değişime tabi olan maksimum istihdamı teşvik etmesine de izin verir. Bu nedenle, Fed maksimum istihdam için belirli bir hedef belirlemez ve büyük ölçüde üyelerin değerlendirmeleri ile belirlenir.

Maksimum istihdam, sıfır işsizlik anlamına gelmez, çünkü herhangi bir zamanda, insanlar işsiz kaldıkça ve yeni işlere başlarken belirli bir düzeyde dalgalanma vardır.


Parasal otoriteler ayrıca ekonominin aşırı koşullarında olağanüstü önlemler alırlar. Örneğin, 2008 mali krizinin ardından ABD Fed'i faiz oranlarını  sıfıra yakın tuttu  ve artık tahsis edilen bir tahvil-satın alma programını sürdürdü - buna parasal genişleme denir. Programın bazı eleştirmenleri, ABD doları enflasyonunda bir artışa yol açacağını iddia etti, ancak enflasyon 2007'de zirveye çıktı ve önümüzdeki sekiz yıl içinde istikrarlı bir düşüş gösterdi. QE'nin enflasyona ya da hiperenflasyona yol açmamasının birçok karmaşık nedeni vardır; ancak en basit açıklama, resesyonun çok belirgin bir deflasyon ortamı olması ve niceliksel genişlemenin etkilerini desteklemesidir.

Sonuç olarak, ABD'li politika yapıcılar enflasyonu yıl boyunca yüzde 2 civarında sabit tutmaya çalıştılar. Avrupa Merkez Bankası da Euro bölgesindeki deflasyon karşı agresif parasal genişleme sürdürmüştür ve bazı yerlerde yaşamış  negatif faiz oranları nedeniyle deflasyon Euro tutunabilir ve ekonomik durgunluğa yol açabileceği yönünde korkularına. Ayrıca, daha yüksek büyüme oranlarına sahip ülkeler daha yüksek enflasyon oranlarını yakalayabilirler. Hindistan'ın hedefi yüzde 4 civarındayken, Brezilya'nın yüzde 4,5'i hedefliyor.Aşırı Enflasyon Örnekleri

Bir avuç dolusu para, altın veya gümüş ile tamamen desteklenmektedir. Çoğu dünya  parası fiat para olduğundan, para arzı siyasi nedenlerden dolayı hızla artabilir ve enflasyona neden olabilir. En ünlü örnek, 1920'lerin başlarında Alman Weimar Cumhuriyeti'ni vuran hiperenflasyondur. Birinci Dünya Savaşı'nda galip gelen uluslar, Almanya'dan gelen ve devlet borçlanmasından dolayı şüpheli bir değere sahip olan Alman kağıt para biriminde ödenemeyen tazminat talep etti. Almanya kağıt para basmaya, onlarla döviz satın almaya ve borçlarını ödemek için kullanmaya çalıştı.

Bu politika Alman markasının hızlı devalüasyonuna yol açmış  ve hiperinflasyon gelişmeye eşlik etmiştir. Alman tüketiciler, paralarını olabildiğince hızlı bir şekilde harcayarak, daha az ve daha az beklediklerini bekleyerek, döngüyü daha da ağırlaştırdılar. Daha fazla para ekonomiyi sular altında bıraktı ve değeri insanların duvarlarını pratikte değersiz faturalarla kağıda dökecekleri yere düştü. 1990 yılında Peru'da ve 2007-2008'de Zimbabve'de de benzer durumlar meydana gelmiştir.

Enflasyona Karşı Ticaret ve Korunma
Hisse senedi fiyatlarındaki artış enflasyonun etkilerini de içerdiğinden, stoklar enflasyona karşı en iyi korunma olarak değerlendirilmektedir. Hammadde, işçilik, nakliye ve diğer operasyonel maliyetlerindeki herhangi bir artış, bir şirketin ürettiği nihai ürünün fiyatında bir artışa yol açtığı için, enflasyon etkisi hisse senedi fiyatlarına yansımaktadır.

Ayrıca, enflasyona karşı yatırımlarını koruyabilen özel finansal araçlar da mevcuttur. Bunlar, Hazine Enflasyon Korumalı Menkul Kıymetler'i (TIPS) içermektedir. Düşük riskli, enflasyona endeksli olarak yatırılan anapara tutarı enflasyona endeksli endeksli bir hazine güvenliği içermektedir. Ayrıca bir TIPS  yatırım fonu  ya da TIPS-bazlı borsada işlem gören fon (ETF) tercih edilebilir.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ