Bugun...
SON DAKİKA

Geleceğin meslekleri, en çok kazandıracak meslekler

Gelecek için en iyi kariyer hangileridir? Her şey nasıl değişecek? Bugünden yarının işlerine hazırlık yapmak mümkün mü? Birçoğumuz bu sorular için kesin cevaplar almak isteriz. İşte geleceğin mesleklerine dair cevaplar ve ipuçları
facebook-paylas
 Tarih: 19-04-2019 23:42:14  -   Güncelleme: 20-04-2019 00:39:14

Geleceğin meslekleri, en çok kazandıracak meslekler

Elbette hiç kimse geleceğinde neye sahip olacağını kesin olarak söyleyemez. Yapabileceğimiz en iyi şey, geçmiş ve mevcut eğilimlere dayanarak en mantıklı ve en genel geçer tahminleri yapmaktır. Yine de, eğitimli tahminler bile bazı şaşırtıcı olasılıkları hayal etmemize yardımcı olabilir.

İşte bildiğimiz bir şey var: Değişim devam edecek. Amerika ve dünyanın geri kalanı sosyal, kültürel, ekonomik, çevresel ve teknolojik değişimler yaşayacak. Bu değişikliklerden bazıları öngörülebilir (iklim değişikliğinin olası etkisi gibi). Ancak çoğu tahmin edilemez. Herhangi bir uyarı olmadan yeni zorluklar ortaya çıkabilir. Ve "mutlu kazalar" uzun zamandır devam eden sorunları çözen olumlu yeni keşiflere yol açabilir.

Bu nedenle, gelecek için en iyi işleri tahmin etmek, her tür değişkenin karmaşık ve şaşırtıcı şekillerde etkileşime gireceğini anlamayı gerektirir. Yarının işlerinin çoğu muhtemelen bugünün bilimsel ve teknolojik gelişmelerinden kaynaklanacak. Ancak geleceğin çoğu işi, muhtemelen henüz mevcut değildir ve çoğu hayal bile edilmemiştir. Aslında, bir tahmine göre, bugünün anaokulu öğrencilerinin neredeyse üçte ikisi sonunda mevcut olmayan mesleklere sahip olacak. 

Tabii ki, bugünün mesleklerinin birçoğu geleceğin bir parçası olmaya devam edecek, fakat onlar da her şey gibi değişime uğrayacaklar. Ve birçok meslek tamamen yeni bir şeye dönüşecek - ya da tamamen ortadan kalkacak. Düşünmesi, görselleştirmesi bile çok fazla. Sonuçta, çoğumuz değişime ve belirsizliğe karşı doğal bir dirence sahibiz. Statüko konusunda biraz güvende veya rahat hissedebiliriz.

Bu yüzden aşağıda listelenen geleceğin 51 mesleği olabilecek olanakları araştırmak ve hayal etmek için karşılığında maddi veya manevi ödeme yapabiliriz. Geleceğin en ilginç veya akla gelebilecek senaryolarına hazırlanmak için herkes yeni yollar öne çıkarabilir veya uyarlamak isteyebileceğiniz yollar önerebilirler. Birçok meslek kategorisi zaten değişiyor ve birbiriyle örtüşüyor, bu da hızlanabilecek bir süreç. Ama bunun seni ezmesine izin verme. Bu makale size düşünmeye başlamanız için birkaç iyi kariyer seçeneği gösterecektir.

Bugün elde edebileceğiniz en iyi kariyerleri ve daha fütüristik olanları inceleyin:

 

Zaten Var Olan İşler

Pek çok esnaf ve profesyonel türü bugünlerde yüksek talep görüyor ve önümüzdeki birkaç on yıl boyunca büyük fırsatlar yaşamaya devam edecek. Diğer çalışanlar teknoloji ve kültürel değişimin öncü işlerinde çalışıyorlar. Onlar için fırsatlar yaygın değil, ancak çok yakında olabilir. Aşağıdaki örnekler, gelecek için en iyi kariyer olabilecek birçok mevcut işi temsil etmektedir.

 

1. Güneş Enerjisi Teknisyeni

Rüzgar enerjisi gibi, güneş enerjisi de insanlığın temiz enerji geleceğine geçişinin önemli bir parçası olmaya devam edecektir. Güneş enerjisinin maliyeti her geçen yıl düşmeye devam ediyor, bu nedenle işletmeler ve ev sahipleri için çok daha uygun hale geliyor. Dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde, güneş enerjisi teknisyenleri, büyümekte olan bir sektörde pozitif bir fark yaratan istikrarlı istihdamın tadını çıkarıyor. Örneğin ABD'de on yıl boyunca 2016'dan 2026'ya kadar yaklaşık 30.000 güneş teknisyene ihtiyaç olacak. 2016'da sadece Amerika içinde bu meslek için ortalama yıllık ücret 39.240 dolardı. Yaygınlaşacak olan bu meslek türünde maliyet kalemleri gibi yıllık kazanç miktarı da düşebilir ancak yine de en çok kazandıracak mesleklerden olması muhtemeldir.

2. Rüzgar Enerjisi Teknisyeni

İklim değişikliği, bildiğimiz gibi dünyaya ciddi şekilde zarar verme tehdidi altında, temiz enerji kaynaklarına geçmek daha önemli hale gelecektir. Karbon ve metan emisyonlarını azaltmak, petrol, kömür ve doğal gaz gibi fosil yakıt kaynaklarından uzaklaşmak anlamına gelir. Bu, rüzgar enerjisinin geleceğin büyük bir parçası olacağı anlamına geliyor. Zaten çok büyüyen bir endüstri. Ve muhtemelen daha da büyüyecek, bu da dev rüzgar türbinlerinin kurulumunda, bakımında ve onarımında yardımcı olmak için yetenekli teknisyenlerin gerekli olacağı anlamına geliyor. 

3. Hemşire Yardımcısı

Yaşlanan ve daha uzun süre yaşayan bir nüfus nedeniyle, sağlık sistemi, artan hasta akışına ayak uydurmakta zorlanabilir. Birçok bölge doktorların ciddi sıkıntısı yaşayabilir. Çeşitli akut ve kronik rahatsızlıkları olan hastaları teşhis etme ve tedavi etme konusunda daha fazla hekim dışı sağlık profesyoneline ihtiyaç duyacaklar. Hemşire Yardımcısı sayısı şuan için tatminkar seviyede olmasına rağmen artan nüfus karşısında sürekli olarak yeni boşluklar oluşmakta ve bu boşluğu doldurmaya yardımcı olabilecek lisans ve lisansüstü seviyesinde gelişmiş eğitim alan kişi sayısında sürekli artan ihtiyaçlar peydahlanmaya devam edecek.

4. Yazılım Geliştirici

Bilgisayarlar, robotlar ve mobil cihazlar, üzerinde çalıştığı gelişmiş donanıma hayat veren iyi tasarlanmış bir yazılım olmadan işe yaramaz. İnternet büyüdükçe makineler bize ve birbirimize daha akıllıca, daha fazla bağlandıkça, yetenekli yazılım geliştiricilere olan ihtiyaç artacaktır.Özellikle mobil uygulama geliştirme , 2020 ve sonrası için en iyi kariyerlerden biri olarak kabul edilir. Geleceğin en fazla kazandıracak mesleklerinden biri olacağı aşikar iken ülkemizde Yazılım Mühendisliği bölümü olarak henüz bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar lisans bölümü olmaması ve bu işi öğrenen mevcut kişilerin de genelde alaylı olması düşündürücüdür. Ülkemizde Aselsan, Havelsan, Roketsan gibi devlet kurumları ile özel sektör şirketlerinde bunca açık pozisyon ve ihtiyaç varken eleman yetiştirecek bir bölüm olmaması büyük bir eksiklik.

5. FizyoTerapist (Fizik Tedavi Uzmanı)

Toplumlarda yaşam süresi arttıkça ve nüfus arttıkça yaşlı birey sayısı da artış göstermektedir. Bunun yanısıra masa başı işlerde çalışanlarda daha çok görülen fiziksel ve mental yorgunluklara bağlı olarak meydana gelen hastalıklarda genelde fizyoterapi uygulamaları iyileştirici etki göstermektedir. Özellikle yaşlılarla birlikte fizik tedavi uzmanlarına olan ihtiyaç artacaktır. Birçok yaşlı için ilerlemiş yaşlarda fiziksel rehabilitasyon, ağrı yönetimi, hareketlilik yardımı veya terapötik tedavi gerektirdiği açık bir gösterge olduğu için Fizyoterapist ihtiyacı da artacaktır. Fizyoterapist uzmanı ihtiyacı artacağı için geleceğin mesleklerinden biridir.

6. Veri Analisti

Bilgi işlem ilerlemeleri ve daha fazla takip ve ölçüme yönelik kültürel bir değişim sayesinde, her yıl toplanan veri miktarı şaşırtıcı bir miktarda artmaktadır. Artık her türden kuruluşlar, birçoğunun tüm bunların ne anlama geldiğini anlamalarının zorlaştığı çok ayrıntılı bilgi toplama yeteneğine sahip.Yalnızca ihtiyaç duydukları verileri toplayamayan, aynı zamanda nokta kalıplarını belirleyen, geçmiş ve mevcut eğilimleri belirleyen ve gelecekteki olasılıkları tahmin edebilecek profesyonellere ihtiyaçları var. 

7. Dijital İçerik Uzmanı

Daha sağlamlaşmaya devam eden başlıca kültürel devrimlerden biri, daha dinamik, dijital, etkileşimli ve talep üzerine medyaya yönelmedir. Tüketmek istediğimiz hemen hemen her türlü bilgi ya da eğlenceye sürekli bağlı kalmamızı sağlayan dijital cihazlar nedeniyle, gürültüyü kıran taze içeriğe olan ihtiyaç hiç bitmiyor. Her sektördeki kuruluşlar, yeni dijital içerik oluşturmanın etkinliklerini sürdürmenin önemli bir anahtarı haline geldiğini keşfediyorlar. Bu nedenle, dijital içerik uzmanlarının - her türlü farklı iş ünvanı ve yetenekleriyle - özellikle de uzaktan çalışma ve serbest çalışanların artan popülaritesiyle birlikte, artan talep görüyor. Bu tür bir pozisyona hazırlanmak için,İnternet pazarlaması gibi alanlarda eğitim almak akıllıca olacaktır. Yazma ve multimedya ve dijital sanatlar .

8. Bilgi Güvenliği Analisti

Modern yaşam biçimimiz bilgisayarlarla daha fazla iç içe geçtiği ve bilgi teknolojisine (BT) bağlı olduğu için hepimiz siber saldırılara karşı daha savunmasız hale geliyoruz. Şimdiye kadar, suçlu bilgisayar korsanlarının kritik altyapıları çok büyük ölçüde veya uzun bir süredir kapatmadığı için şanslıyız. Ancak , hükümetin ve temel kuruluşların ağlarını ve BT sistemlerini korumalarına yardımcıolacak yeterli bilgisayar güvenliği uzmanımız olmadığı sürece muhtemelen o gün geliyor . Siber güvenlik dünya çapında bir sorundur ve kötü adamlar saldırılarında daha da karmaşıklaşmaya devam etmektedir. 

9. Bilgisayar Sistemleri Analisti

Bilgisayar bilimleri alanında eğitim almanın nedenleri , bilişim teknolojisi hayatımızdaki her şeyle iç içe ve karmaşıklaştıkça çoğalmaya devam edecek . Bu artan karmaşıklığın, giderek daha fazla organizasyonun ileride sistem analistlerine ihtiyaç duymalarının neden olacağıdır. Şirketler, (potansiyel olarak) robotlar ve yapay olarak akıllı makineler dahil en iyi donanım ve yazılımı seçmek ve uygulamak için yardıma ihtiyaç duyacaklardır.

10. Biyomedikal Mühendisi

Bu alandaki profesyoneller sağlık hizmeti endüstrisinde devrim yaratmaya başlıyor bile . Aslında, biyomedikal mühendisliği, ilerleyen yıllarda çalışmanızın olumlu bir etkiye sahip olmasını istiyorsanız, almak için muhtemelen en iyi kariyerlerden biridir. Ne de olsa, biyomedikal mühendisleri her türlü ileri araştırma ve geliştirmeye katılıyorlar. Örneğin, birçoğu karmaşık tıbbi cihazlar, yapay organlar, biyonik vücut parçaları ve biyolojik implantlar gibi şeyler tasarlar.

11. Makine Mühendisi

Gelişmekte olan en heyecan verici teknolojilerin bazılarının geliştirilmesine yardımcı olmak ister misiniz? Giderek, makine mühendisleri ve makine mühendisleri, ileri robotlar, otomasyon cihazları, 3B baskı makineleri ve temiz enerji cihazları gibi şeylerin tasarım ve testlerinde yer almaktadır.

12. Elektronik Mühendisliği Uzmanı

Makine mühendisliği profesyonelleri gibi, bu alandaki pek çok kişi ileri teknolojilerin tasarlanmasına, test edilmesine ve değerlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Elektronik devre ve diğer bileşenler daha küçük, daha karmaşık ve daha güçlü hale geldikçe, en son teknolojik gelişmelerden nasıl yararlanılacağını bulmak bu profesyonellerin görevidir. Daha iyi bilgisayarlar, otomatik makineler, el tipi tıbbi cihazlar ve navigasyon ve iletişim ekipmanları gibi şeylerin geliştirilmesine yardımcı olabilirler. İlerlerken, bazıları kendi kendini süren arabalar gibi şeyler üzerinde bile çalışabilirler.

13. Dijital Rehabilitasyon Danışmanı

Bir günde tükettiğiniz inanılmaz miktarda dijital bilgiden hiç bunalmış mısınız? Birçok insan yapar.Hayatımızın giderek daha fazlası sosyal medya ve diğer çevrimiçi aktiviteler etrafında döndükçe, çoğumuzun kullandığımız teknolojiye bağımlı olduğuna dair artan bir farkındalık var. Bu nedenle, geleceğin en iyi işlerinden biri, insanlara dijital girdilerin aşırı tüketilmesinden "detoks" yapılması konusunda yardımcı olabilir. Olan kişiler danışmanlık eğitimi olasılıkla işin bu tip sürdürmeye iyi donanımlı olacak.

14. Blockchain Geliştirici

Muhtemelen Bitcoin adlı dijital kripto para birimini duymuşsunuzdur. Ancak, bunu mümkün kılan temel teknoloji hakkında ne biliyorsunuz? Blockchain teknolojisi, ekonomik ve diğer işlem türlerini merkezileşmemiş, daha hızlı ve daha özel hale getirebilen dağıtılmış bir şifreleme defteri işlevi görür.Bunu anlamak biraz zor, ama birçok uzman blockchain teknolojisinin sonunda internet kadar dünyayı değiştireceğine inanıyor. Bu nedenle, blockchain teknolojisine sahip pratik hizmetlerin ve ürünlerin nasıl geliştirileceğini anlayan profesyoneller muhtemelen gelecekte de yüksek talep görecektir.

14. Sivil veya Ticari Drone Pilotu veya Dispatcher

Hükümet, dronların kullanımını düzenlemenin en iyi yolunu buluyor. Sonuçta, insanlar uzak uçuş yeteneklerinden yararlanmanın yeni yollarını hayal etmeye devam ediyorlar. Dronlar çoğunlukla askeri veya eğlence amaçlı kullanılanlar yerine, giderek daha çok her türlü sivil ve ticari uygulamada kullanılıyor. Örneğin, Amazon gibi şirketler insansız hava aracı paketlerini teslim ediyor. Ancak, şehir sokaklarından atığı uzaklaştırmak, hava kirliliği seviyelerini izlemek ve ulaşılması tehlikeli ya da tehlikeli olan yüksek yerlerde rutin işler yapmak için de kullanılabilirler. Bu yüzden bazı şirketler ve kamu kurumları, küçük uzaktan kumandalı uçak filolarını yönetmek için dron pilotları ve gemicilerden oluşan ekipleri bir araya getirmeye başlıyor.

15. Akıllı Bina Teknisyeni

Her geçen yıl, daha fazla ev, ofis ve fabrika aydınlatma, ısıtma, iklimlendirme ve güvenlik gibi çeşitli bina sistemlerini kontrol etmek için otomasyon teknolojisinden yararlanmaktadır. Buzdolapları gibi gündelik cihazlar da büyüyen Nesnelerin İnterneti'nin bir parçası haline geliyor. Gelecekte, akıllı otomatik kontrol ve hiper bağlantılı sistemlerin özgürlüğünü ve rahatlığını benimseyen akıllı binalar tüm şehirlere hakim olabilir. Ancak bu sistemleri kurmak, bakımını yapmak ve onarmak için nitelikli insanlara hala ihtiyacımız var. Böylece HVAC teknisyenleri gibi esnaf akıllı bina teknisyenleri olmaya başlıyor.

16. 3B Baskı Teknisyeni

Pek çok fütürist, 3D baskı teknolojisinin (aka katkı üretimi) nihayetinde başarabileceklerinin yüzeyini çizmeye henüz başladığımızı düşünüyor. Hobiler, endüstri tasarımcıları, biyomedikal mühendisleri ve diğer insanlar zaten araçlar, gıda, giyim, günlük ev eşyaları, tıbbi implantlar ve havacılık, otomotiv ve elektronik bileşenler gibi talep üzerine üretim yapmaya çalışıyorlar. Bu teknoloji ilerledikçe, 3D-baskı makineleri buzdolapları ve mikrodalgalar kadar yaygın hale gelebilir. Sonunda, her ev ve iş bir tane olabilir. Ve her kasabadaki küçük, yerel 3D baskı üreticileri sonuçta büyük fabrikaların yerini alabilir. Bu nedenle, 3 boyutlu baskı ekipmanlarının bakımında uzmanlaşmış teknisyenler büyük olasılıkla artan talep görecek.

17. Artırılmış Gerçeklik Geliştirici

Gerçek dünya çok mu sıkıcı? Ekstra bilgi veya eğlence değeri sağlayan bazı görsel geliştirmelere ihtiyacı var mı? Bazı insanlar öyle düşünüyor. Bu nedenle, dijital gözlükleri ve bilgileri, kişinin özel dünya gözlükleri, biyonik kontakt lensler veya diğer teknolojiler kullanarak dünyayı normal algılaması üzerine yerleştirmenin yollarını geliştiriyorlar. Arttırılmış gerçeklik, her sektöre, olaya ve kamusal alana dokunacağı için herkesin kişisel ve mesleki yaşamları üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, artırılmış gerçeklik geliştiricilerine, bu teknolojinin güvenli ve etkili kullanımını akıllıca tasarlamak ve planlamak için ihtiyaç duyulmaktadır.

18. Kişisel Gizlilik Danışmanı

Teknoloji hayatımızın giderek daha fazla yönünü geliştirip dokundukça, gizliliğimizi korumak gittikçe zorlaşıyor. Yüz tanıma ve artırılmış gerçeklik teknolojileri yaygın bir şekilde benimsendikçe daha karmaşık hale gelebilecek bir zorluktur. Yakında, herkes kimliğinizi, yaşınızı, medeni halinizi, iş yerinizi ve sabıka kaydını (varsa) otomatik olarak öğrenmeden, halka açık kalamayabilirsiniz. Bu nedenle, insanların sosyal medya veya diğer teknolojilerin bazı temel faydalarını kaybetmeden gizliliklerini korumalarına yardımcı olan uzmanlar muhtemelen kendilerini talep edeceklerdir.

19. Kişisel Marka Danışmanı

Büyük, kurulu kuruluşlar arasında bile, kısa vadeli projeler için serbest meslek sahibi olmak, geleceğe doğru genişleyebilecek oldukça büyük bir trend haline geliyor. Aslında, pek çok fütürist çoğu işin geçici bir kontrat temelinde yapılacağı bir zaman öngörüyor. Bu doğruysa, işçilerin büyük kişisel markalar geliştirmesi ve sürekli kendini tanıtması için çok çaba sarf etmesi gerekecektir.Kişisel marka danışmanları, müşterilerinin, kamu çalışanlarını ve rekabetten uzak durmalarını sağlayan profesyonel itibarları oluşturmalarına ve korumalarına yardımcı olacaktır.

20. Robotik Servis Teknisyeni

Gelecek yıllarda, hemen hemen her evde çamaşırhane, yemek pişirme, temizlik ve çim bakımı gibi rutin ev işlerine yardımcı olan karmaşık robotlar bulunabilir. Ancak bu robotlar muhtemelen her zaman gerektiği gibi çalışmaz. Bu nedenle, saldırıya uğrayan, çalışmaya başlayan veya çalışmayı bırakan robotları onarmak veya yeniden programlamak için uzman teknisyenlere ihtiyaç duyulabilir.Aslında, robot teknisyenleri sonunda tesisatçılar , elektrikçiler , oto tamircisi ve diğer kalifiye esnaftürleri kadar yaygın hale gelebilir .

21. Uzaktan Sağlık Mühendisi

Robotik ve iletişim teknolojileri daha da geliştikçe, doktorların ve diğer sağlık uzmanlarının fiziksel olarak bulunmadan hastalara danışmaları mümkün olmaktadır. Teknoloji, cerrahların robotların yardımıyla uzak operasyonlar gerçekleştirmelerine izin verecek şekilde geliştirilmekte ve mükemmelleştirilmektedir. Gelecekte, birçok uzak sağlık bakım mühendisi, fiziksel olarak bulunduğu yere bakmaksızın, hastaların neredeyse dünyadaki herhangi bir tıp uzmanı tarafından teşhis ve tedavi edilmesini sağlayan ileri teknolojinin kullanımını geliştirecek ve koordine edecektir.

22. Kentsel Tarım Uzmanı

İşte şaşırtıcı bir gerçek: Her yıl Dünya'daki kentsel nüfus, yaklaşık yedi Şikago büyüklüğündeki şehirlerin eşdeğeri olarak büyüyor. Bu şu anlama geliyor, 2010'dan 2050'ye kadar kent sakinlerinin küresel nüfusu iki katına çıkacak ve yaklaşık 5,2 milyar insana ulaşacak demektir. Ayrıca, günümüzdeki endüstriyel tarım uygulamalarının birçoğu doğal çevreye zarar vermektedir. Bu yüzden şehirlerin sürdürülebilir olması için, sofistike hidroponik ve dikey tarım yöntemlerini kullanarak kendi yiyeceklerini yetiştirmeleri gerekecek. Profesyonel şehir çiftçilerine olan talep daha da artacak ve şehir sakinleri hayatta kalmalarının yerel olarak gıda yetiştirmeye bağlı olduğunun farkına varacak.

23. Nanoteknoloji Mühendisi

Maddeyi atom veya molekül düzeyinde manipüle ederek, geniş bir yelpazede yeni yenilikler hayal etmek ve geliştirmek mümkün olmuştur. Örneğin, bu alandaki birçok insan, bağışıklık sistemine yardımcı olmak ve hastalıkları iyileştirmek için insan vücuduna kendiliğinden kopyalanan nanoyapıların kullanıldığı ve nano robotların insan vücuduna konulduğu bir gelecek öngörmektedir.Nano ölçekli teknolojiler zaten gelişmiş malzemeler oluşturmak için kullanılıyor ve bazı elektronik ve tüketici ürünlerinde (giyim eşyası gibi) kullanılıyor. Bu teknoloji geliştikçe, nanoteknoloji mühendislerinin yarattıklarının çevre veya insan sağlığı için risk teşkil etmediğinden emin olmaları gerekecek.

24. Biomech Teknisyeni

Biyonik uzuvlar daha sofistike olmaya devam ediyor. Bir gün, herhangi bir engelli olmayan kişilerin bile süper insani yeteneklerin tadını çıkarmak için biyomekanik eklentiler istemeleri mümkündür.Ancak teknoloji muhtemelen o kadar karmaşık olacak ki, sadece uzman yeteneklere sahip kişiler onu onarabilir, geliştirebilir ya da ayarlayabilir.

25. Genetik Mühendisi

Özel tasarımlı ve siparişe göre düzenlenmiş bebekler fikri şu anda çoğumuz pürüzlü hissettirebilir, ancak insanların davranışları genetik mühendislik olgunlaştıkça değişebilir ve daha fazla şirket ortaya çıkan teknolojiyi ticarileştirmeye başlar. Ayrıca, bu alandaki gelişmeler aynı zamanda en zorlu hastalıklarımızın bazıları için yaşlanma sürecini yavaşlatan veya hatta durduran tedavilere de yol açabilir. Çok sayıda bastırılmış talepten yararlanacak bir endüstriyi nasıl düzenleyeceğinize karar vermek hükümetlerin görevi olacaktır.

26. Teknoloji Etiği

İnsanlık hala yapabileceğimiz bir şey yapmamamız gerektiğini hala tam olarak öğrenemedi. Etik uzmanları, bu dersi zor yoldan öğrenmekten kaçınmamıza yardım etmeye çalışmaktadır. Yeni teknolojiler ve potansiyel sonuçları ile ilgili olarak cevaplanması zor soruları incelememize yardımcı oluyorlar. Örneğin, "tasarımcı bebekler" oluşturulmasına izin vermeli miyiz? Bir insan anne karnının dışında bir laboratuvarda tasarlandığında, büyütüldüğünde ve laboratuarda doğduğunda kim ebeveyn hakları vardır? Yapay olarak akıllı robotlara sahip olduğumuz haklara sahip olmalı mıyız? Diğer insanlar hakkında ne kadar bilgi edinmeye hakkımız var? Teknolojiler dünyamızı ne kadar çabuk değiştiriyorsa, sorular neredeyse sınırsız.

27. Sanal Gerçeklik Tasarımcı

Çoğu insan seyahat etmeyi ve hiç bulunmadıkları yerleri keşfetmeyi sever. Ancak, yeni yerler görmek ve deneyimlemek için fiziksel olarak herhangi bir yere seyahat etmek zorunda değilsiniz.Tüm sanal dünyalar yaratılıyor ve destek teknolojisi, tüm duyularınızı kullanarak onunla etkileşime geçmenizi sağlayacak. Birçok VR kullanıcısı, gerçek dünyada asla deneyimleyemeyecekleri maceralar yaşarken diğer insanların sanal avatarlarıyla derin ilişkiler kurabilir. Bu teknoloji geliştikçe, neyin gerçek olduğunu ve neyin fantezisini birlikte bulanıklaştırmaya başlayacağını öğrenir. Yetenekli VR tasarımcıları, VR geliştiricileri daha sofistike, gerçekçi ve yaratıcı sanal deneyimler için artan bir talebi karşılamak için yarışırken çok aranabilir.

28. Sorun Çözme Yarışması Direktörü

Bazı insanlar, kazananlar için büyük para ödülleriyle yarışmalar yaratarak, insanlığın en büyük sorunlarına çözümlerin bulunabileceğini düşünüyor. Yoğun araştırma ve geliştirmeyi teşvik ederek, başka türlü varolmayacak yeni akıllı ve yaratıcı insan ekipleri oluşturulmuştur. XPRIZE muhtemelen bu tür teşvik edilen rekabetlerin en ünlü örneğidir. XPRIZE Vakfı, yetişkin okuryazarlığı, daha güvenli topluluklar, alan araştırması, küresel eğitim, yapay zeka, tatlı suya erişim, okyanus araştırması ve karbon emisyonlarıyla mücadele gibi zorluklarla ilgili yarışmalar yürütmektedir. Bu nitelikteki yarışmalar daha hızlı çoğalabilir, bu da onları üretebilecek ve yönetebilecek profesyonelleri gerektirecektir.

29. Sentetik Biyoloji Mühendisi

Bu alandaki bilim insanlarının, çiftlik hayvanlarının yetiştirilmesini veya öldürülmesini gerektirmeyen laboratuvarda yetiştirilmiş et ürettiklerini biliyor muydunuz? Sentetik biyolojinin sunduğu şaşırtıcı olasılıklar söz konusu olduğunda bu buzdağının sadece görünen kısmı. Moleküler biyoloji, fizik, kimya ve mühendislik bilgisi ile bu işgaldeki insanlar sonunda hiç kimsenin hayal etmediği tıbbi ve sınai buluşları sunmak için her türlü yapay organizasyonu yaratabilir veya mevcut doğal olanları yeniden tasarlayabilir.

30. Proje Bazlı İnsan Kaynakları Direktörü

Projeye dayalı istihdam modellerine doğru hareket eden daha fazla şirketle, bireysel projeler için en iyi serbest çalışanların seçilmesi ve koordine edilmesi için uzman insan kaynakları uzmanlarına giderek daha fazla ihtiyaç duyulması muhtemeldir . Aslında kuruluşlar, proje yönetmenlerini aynı şekilde film stüdyolarının film yönetmenleri kiralayarak da işe alabilir. Bir proje yöneticisi, mevcut tüm serbest yetenekler arasından belirli bir görev için kendi ekibini seçmekten sorumlu olacaktır.İnsan kaynakları konusundaki becerilerin yanı sıra, bu tür bir profesyonelin proje yönetimikonusunda derin bir anlayışa ihtiyacı olabilir .

31. Hava Kontrol Mühendisi

İklim değişikliği zaten birçok kuraklık, sel ve çeşitli şiddetli ve beklenmedik hava olaylarıyla bağlantılı. Ancak iklim bilimi ilerledikçe, havayı güvenli ve etkili bir şekilde tahmin edilebilir şekillerde manipüle etmek mümkün olabilir. Jeo-mühendislik halihazırda daha küçük ölçeklerde gerçekleşmektedir. Küresel ısınmanın tüm etkilerini tersine çeviremeyebilir, ancak belirli bölgelerin onun tarafından tamamen tahrip edilmemesini sağlayacak araçlar sağlayabilir. Eğer bilim o kadar ilerlerse, o zaman gelecek için en iyi işlerden bazıları muhtemelen havanın kontrolüyle ilgili olacaktır.

 

Biyomedikal Gelişmeler ve Her Zaman Daha Akıllı Makineler

Bilim kurgu olarak kullanılan şeylerin gittikçe daha fazla olması, hızla bilim gerçeği haline geliyor. Yakında toplam bir çalışma ütopyası içinde yaşayabiliriz. Nasıl çalıştığımızı (veya eğer çalışırsak) devrim yaratabilecek potansiyel bilimsel ve teknolojik atılımların tam listesini oluşturabilmek imkansızdır. İşte geleceğin iş piyasalarını değiştirebilecek muhtemel büyük değişim faktörlerinden sadece birkaçı:

İnsan benzeri robotlar
Yapay zeka (AI)
Nanoteknoloji
Biyomedikal "mucizeler"
İleri genomik
3B baskı
Arttırılmış gerçeklik
İnsan ve makinenin füzyonu

Otomasyon, iyi bir nedenden ötürü çok dikkat çeken bir eğilimdir. Mevcut teknolojilere dayanarak (2017 itibariyle), ABD'deki tüm ekonomik faaliyetlerin yaklaşık yarısı 2055 yılına kadar veya muhtemelen 2035 kadar erken bir zamanda otomatikleştirilecek. Ve şuana dek her 10 meslekten yaklaşık altı tanesi bunların yüzde 30'unu veya daha fazlasına sahip olmaya eğilimli görevler otomatikleştirildi. Kontrollü bir ortamda fiziksel aktivite içeren herhangi bir şey, otomatik hale getirilmenin en büyük risk altındadır. Ancak birçok fütürist, robotların veya akıllı makinelerin sonunda çok sayıda ofis ve beyaz yakalı görevi üstlenmesini beklentisi içinde.

Biyoteknoloji ve tıptaki gelişmeler - daha hızlı ve sürekli genişleyen bir internet ile birlikte insanlık tarihindeki en derin ve en geniş devrimi meydana getirebilir.

Gelecek Olanlar İçin İhtiyacınız Olan Becerileri Alın

Gelecek için en iyi kariyerlerden bazıları zaten var ve bazıları da yakın gelecekte var olacak gibiler. Ve bir tür kariyer için yetenekleri öğrendikten sonra, genellikle yeni bir şey için becerileri öğrenmek daha kolaydır. Bu yüzden şimdi aldığınız her türlü eğitim size henüz gelmemiş olan fırsatların temelini oluşturabilir.

Küresel Zorluklar ve Krizler Nedeniyle En İyi İşler 

Dünya nüfusunun 2015 yılında 7,3 milyar insandan 2050'de 9,7 milyar, 2100'de 11,2 milyar insana yükselmesi gerektiğini biliyor muydunuz? Sürdürülebilirliği büyük bir zorluk haline getiriyor. Aslında tahminler, dünya nüfusunun neredeyse yarısının 2030 yılına kadar ciddi oranda su stresli bölgelerde yaşayabileceğini göstermektedir. 

İşte bu tahminlerin alakalı olmasının nedeni: İnsan uygarlığına yönelik birçok küresel tehdidi kabul etmeden gelecekteki olasılıkları tam olarak incelemek mümkün değildir. Düşünmesi eğlenceli değil, ama önemli. Bunların herhangi birinin, en azından iş bulma seçeneklerimizin değil, yaşam tarzımız üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Örneğin, gıda ve su kıtlığı, ciddi hastalık salgınları, güneş fırtınalarından kaynaklanan uzun süreli elektrik kesintileri, bitki ve hayvan yaşamının kitlesel yok olmaları, aylarca süren dayanılmaz ısı dalgaları, ciddi doğal kaynak tükenmeleri, nükleer savaşın sonuçlarını hayal etmeye çalışın, veya yükselen deniz seviyesinden dolayı şehirleri kalıcı olarak sular altında bırakacağını.

Mesele gelecekten korkmak değil. Mesele, resmin tamamını incelemek ve bu tür krizleri önlemeye yardımcı olabilecek yolları düşünmektir. Gelecekteki profesyoneller için en iyi kariyerlerin çoğu, doğrudan ortak güvenliğimize veya sürdürülebilirliğimize katkıda bulunan çalışmaları içerecektir . Kendinize bir iyilik yapın ve ya kendiniz için yada çocuğunuz/çocuklarınız için gelecekte sıkıntı yaşatmayacak eğitimlere ve yetenek öğrenimlerine yönelin.Gelecek daha rekabetçi ve daha fazla kazandıracak fırsatlar için bir araç. Ve siz bu aracı yenebilecek kapasitedesiniz.

  Kaynak: Memurhaberi.Net |Haber Merkezi

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER KAMU PERSONELİ Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  ANKET Tüm Anketler
Mevcut eğitim sisteminin çocuğunuzun ihtiyaçlarına cevap verdiğini düşünüyor musunuz?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI