Bugun...
SON DAKİKA

İkinci dünya savaşında Japon kızları elbisesiz gezmek zorundaydı

İkinci dünya savaşının en güçlü taraflarından biride Japonyadır. Dünyaya hükmetme hayaliyle Asya'da bir çok bölgeyi işgal eden Japonya aynı zamanda içerisinde de çılgınca politikalar yürütüyordu.
facebook-paylas
 Tarih: 25-06-2019 12:36:31  -   Güncelleme: 25-06-2019 13:05:31

İkinci dünya savaşında Japon kızları elbisesiz gezmek zorundaydı

Militarizmin yükselişte olduğu ikinci dünya savaşı döneminde Adolf Hitler kontrolündeki Nazi Almanyası Avrupa'da, Benito Mussolini kontrolündeki Faşist İtalya ise Güney Avrupa ve Afrika'yı yıkıp geçiyordu. Asya'da ise dünyaya hükmetme hayalleri kuran ada ülkesi Japonya önce Mançurya'yı işgal etmiş ve 10 bin Çinliyi katletmişti. Japonya daha sonra Güney Asya kıyılarında Filipinler, Fransız Çinhindi (Vietnam, Laos, Kamboçya) ve İngiliz Singapur'una çıkarma yapmıştı. 

Kara kıtalarında asırlarca kopuk ve bir adada savaşsız yaşayan Japonlar bir anda dünyaya korku salmaya başlamıştı. Japon İmparatoru Hirohito liderliğinde önce Mançurya'yı işgal eden Japonya aynı zaman Avrupa'daki Nazi Almanyası ve Faşist İtalya ile birlik olup Mihver devletlerini oluşturmuştu. Tanrısal güçlere sahip olduğuna inanan Hirohito liderliğindeki Japonya içeride yürüttüğü politikalarla da gelecek büyük savaşlara hazırlık yapıyordu. 

Kaynakları sınırsız olan Japonya bölgedeki diğer ülkelerin kaynaklarına göz koymuştu. Ancak işgal ettiği bölgelerden bol kaynaklar elde eden Japonya buna rağmen ilginç politikalar uyguluyordu. İkinci dünya savaşı sırasında erkek ve kadınların yaz aylarında giyisi giyimemeleri yönünde uyarılar yapılıyordu. Bu uygulama daha çok okullarda görülüyordu. Japon kızlar yaz aylarında okula çıplak giderken kış aylarında ise ince elbiseler giyimek zorundaydı. 

Japon kızlara saçlarını kestirmeleri emredilirken güzellik ve çirkinlik kavramının ortadan kaldırılması ve kızların elbise giyimeye fazla vakit harcamamaları öngörülüyordu. 

Ancak tek neden bu değildi. Japon yönetimi bu uygulama ile acımasız ve utanma hissine sahip olmayan nesiller yetiştirmeyi amaçlıyordu. Bu şekilde utanma hissini kaybeden erkekler savaş sırasında daha acımasız olabilecek, kızlar ise erkeklerin yokluğunda fiziksel iş gücüne katılabilecek ve gerektiğinde kendi bölgelerini koruyabileceklerdi.


  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER NEDİR Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  ANKET Tüm Anketler
Mevcut eğitim sisteminin çocuğunuzun ihtiyaçlarına cevap verdiğini düşünüyor musunuz?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI