Zabıt katibi maaşları ne kadar

Okuduğunuz haber
İKM ( GARDİYAN ) NE İŞ YAPAR, İKM MAAŞLARI NE KADAR?

Gergedan gribi nedir? nasıl bulaşır? Gergedan gribinin belirtileri, tedavi yöntemleri...

Anasayfa   /    KAMU PERSONELİ    /    İKM ( Gardiyan ) ne iş yapar, İKM Maaşları ne kadar?

İKM ( Gardiyan ) ne iş yapar, İKM Maaşları ne kadar?

Gardiyan maaşları ne kadar, infaz koruma memuru (İKM) olmak isteyenlerin cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri hiç kuşku yok ki. Adalet Bakanlığı son yıllarda ister kadrolu olsun ister sözleşmeli çok sayıda gardiyan alımı yapıyor.

KAMU PERSONELİ      18 Aralik 2018 - 00:00     0

İKM ( Gardiyan ) ne iş yapar, İKM Maaşları ne kadar?

Memurhaberi.Net - İnfaz ve Koruma Memurluğu ile ilgili olarak; İnfaz ve Koruma Memuru kimdir, ne iş yapar? 2018 gardiyan maaşları ne kadar? Gardiyanlar ne kadar maaş alıyor? Eş ve çocuk yardımı ne kadar? 

Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrası açılan soruşturmalar sonrasında cezaevleri deyim yerindeyse adeta ağzına kadar doldu. 2017 Kasım başı itibariyle Türkiye’deki 384 cezaevinde toplam hükümlü ve tutuklu sayısı 229.790 oldu. Faal durumdaki 384 cezaevinin kapasitesi 207.339 kişi. Hali hazırda cezaevlerinin kapasitesi 22.000 kişi aşılmış durumda. Ortaya çıkan bu tablonun sonrasına Adalet Bakanlığı infaz koruma memuru ihtiyacının karşılanabilmesi için çok sayıda gardiyan alımı yapıyor.

Halk arasında gardiyan olarak ifade edilen infaz koruma memurluğu Adalet Bakanlığının en fazla kişi istihdam ettiği kadro durumunda. Bu durum her yıl yüzlerce hatta bazen binlerce yeni infaz koruma memuru alımı anlamına geliyor. İnfaz koruma memuru alımı bu denli çok olunca doğal olarak vatandaşlarımızda bu alımlara büyük ilgi gösteriyor. İnfaz koruma memuru alımına başvuran veya başvurmayı düşünen vatandaşlarımız en çok gardiyanlar ne kadar maaş alıyor sorusunun cevabını merak ediyor doğal olarak. İşte 2018 infaz koruma memuru maaşları hakkında tüm bilmeniz gerekenler..

İKM NE İŞ YAPAR?

Toplum içinde çeşitli sebeplerden dolayı çevresine uyum seğlayamayan yada insanlara zarar veren şahısların,işlemiş oldukları suça karşılık Türk Adalet Sisteminin vermiş olduğu özgürlügü kısıtlama cezasının infazının gerçekleştigi ceza evlerinde veya ıslah evlerinde görev yapan memurlara İnfaz ve Koruma Memuru yani Gardiyan denir.

İnfaz koruma memurları cezaevi ve ıslah evlerine alınmış olan cezalıların ihtiyaçlarını tedarik eden ve bunların ıslahını tekrar kazandırarak bu kişileri topluma tekrar kazandırmak amacıyla çalışan görevlilerdir.

- Cezaevine giren kişilerin üzerini arar ve taşıdıkları kıymetli eşyayı koruma görevi yapar,

- Cezaevinin temizliğinden sorumludur.

- Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlüler hakkındaki bilgileri kayıt altında tutar

- Tutuklu ve hükümlüleri yemek,revire çıkarma,kantin ihtiyaçlarının temini, görüşlere götürülüp getirme, banyo ihtiyaçlarını, mahkemeye hazırlama, tıraş,  yöneticilerle görüştürülmesi işlemini yapar,

- Tutuklu ve hükümlüleri koğuşlara götürme görevleri vardır,

- Cezaevlerinde çıkabilecek olaylara anında müdahale ederek olayın büyümesini engeller ve sükunetin devamını sağlar,

- Koğuşları belirli aralıklarla kontrol etmekle görevlidirler

- Günde en az 3 defa sayım yaparlar

- Kapı, pencere ve bahçe kapılarının kapalı olmasından sorumludurlar ve kaçmaya teşebbüs oranını engellerler

- Ağır ceza merkezi olmayan (kaza ceza evi) yerlerde katip, idari memurunun bulunmadığı ceza evlerinde sevk ve idareden bütün olarak sorumludur,

- Cezaevinde kısmi ve genel aramaları yaparak bulundurulması ve girmesi yasak olan maddelerin girişine engel olur,

İnfaz koruma memurları aynı zamanda Mahkumların (Hükümlü ve Tutuklular) cezaevinden adliyeye, cezaevinden hastaneye, cezaevinden başka bir il cezaevine sevk ve idaresinde eşlik eder. Denetimli Serbestlik memurlarının katipler dışında kalan kısmındaki iş ve işlemleri de İnfaz ve Koruma memurları yapar.

2018 İKM Olma Şartları neler, İnfaz ve Koruma Memuru nasıl olunur?

 • a) Türk Vatandaşı olmak,
 • b) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
 • c) Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,
 • d) Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,
 • e) Adalet Bakanlığı Memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6-18/c maddesinde bulunan şartları taşıdığını Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemek,
 • f ) Merkezi sınavdan (KPSS) en az 70 puan almak,
 • g) Yapılacak sınavın son başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak; 30 yaşını bitirmemiş
 • h) Hizmet göreceği sınıfla ilgili özel kanun veya diğer mevzuatta aranan şartları taşımak.
 • ı) En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
 • i) Erkeklerde 170 cm., kadınlarda 160 cm. ‘den kısa boylu olmamak,
 • j) Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak,

İnfaz Koruma Memurluğuna Nasıl Başvuru Yapılır?

 • İnfaz Koruma Memuru Adalet Bakanlığı bünyesinde görev yapmaktadır. İnfaz Koruma Memuru olmak isteyen adaylar Adalet Bakanlığının açmış olduğu ilanlara başvurarak İKM olabilmektedirler. Ön başvurusu kabul edilen adaylar arasından KPSS puanına göre sıralama yapılarak boy-kilo ölçümüne katılmaya hak kazanan adaylar belirlenir ve duyurulur. Boy kilo ölçümüne çağrılan adaylar çıplak ayakla boy-kilo ölçümüne tabi tutulur. Buradan da başarılı olan adaylar daha sonradan yeri ve tarihi açıklanacak olan mülakat sınavına tabii tutulur. Mülakat sınavına alınan adaylar almış oldukları puanlara göre asil ve yedek olarak planlanırlar.

İnfaz Koruma Memurları Nasıl Tayin İster?

İnfaz koruma memurları tayin isteyecekleri zaman aşağıda yazacak olduğumuz şartları göstermesi gerekmektedir.

- Atanmak istedikleri veya atanacakları yerlerde durumlarına kadro eksikliği olması gerekmektedir.

- Görev yaptıkları adalet komisyonları yetki alanı içerisinde en az iki yıl hizmet etmiş olmaları,

- (Değişik:RG-9/10/2010-27724) Son iki yıllık sicil raporlarının iyi olması veya son beş yıla kadar olan sicil raporları ortalamasının, olumsuz notu bulunmamak ve en fazla bir orta notu bulunmak şartıyla en az 80 puan olması ve varsa son beş yıl içerisinde denetim elemanlarınca düzenlenen raporların zayıf olmaması,

- Askerlikte, açıkta ve aylıksız izinde geçirilen süreler ile hastalık raporlarının üç aydan fazlası birinci fıkrada belirtilen iki yıllık sürenin hesabında dikkate alınmaz.

- Son görev yerindeki eylemi ile ilgili olarak son iki yıl içerisinde uyarma ve kınama dışında herhangi bir disiplin cezası almamışbulunmaması gerekmektedir.

 Bu şartları varsa atanmasına herhangi bir engel yoktur.

2018 Gardiyan Maaşları Ne Kadar?

İnfaz ve Koruma Memuru (gardiyan) alımları hakkında verdiğimiz bu genel bilgilerin ardından gardiyanlar ne kadar maaş alıyor sorusuna cevap vermeye başlayalım şimdi de. İşte gardiyan maaşları 2018 ne kadar ile ilgili olarak bilmeniz gereken her şey. Gardiyan atamaları, diğer tüm devlet kurumlarında olduğu gibi sözleşmeli (4/B) ve kadrolu (4/C) olmak üzere 2 şekilde yapılıyor. Bu atamalar KPSS puanına göre merkezi yerleştirme ile yapılabildiği gibi açıktan atama usulüyle de yapılabiliyor. Kadrolu gardiyan maaşı ile sözleşmeli gardiyan maaşı arasında çok büyük olmasa da kadrolu gardiyanlar lehine bir miktar fark söz konusu.

Bildiğiniz üzere memur maaşlarına, Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez zam yapılmaktadır. 2018 Temmuz ayında memur maaşlarına yüzde 3,5 zam yapılacağı daha önceden açıklanmıştı. 2018 yılı Ocak Haziran ayları arasında enflasyon rakamı ise yüzde 8,67 olarak gerçekleşti.Tüm bu rakamların ardından yüzde 5,17 enflasyon farkının da eklenmesi sonrasında memur maaşlarının ne kadar olacağı kesinleşmiş oldu. yapılan son zamlar sonrasında 2018 Temmuz ayı itibariyle bekar, yeni göreve başlayan gardiyan maaşı 3050 TL oldu.

Eş Ve Çocuk Yardımı Ne Kadar?

Yukarıda verdiğimiz net maaş tutarı bekar bir infaz koruma memuru maaşıdır. Evli ve çocuğu olan memurlara ve doğal olarak da İKM’lere de eş ve çocuk yardımı ödemesi yapılıyor. Temmuz 2018 zammı sonrasında;

 • Çalışmayan eş için eş yardımı; 231,64 TL’den 251,68 TL‘ye yükseldi.
 • 6 yaşından küçük çocuk için çocuk yardımı; 54,28  TL’den 58,98 TL‘ye yükseldi.
 • 6 yaşından büyük çocuk için çocuk yardımı; 27,14 TL’den 29,49 TL‘ye yükseldi.

Evli, eşi çalışmayan ve 6 yaşından küçük 2 çocuğu olan bir infaz koruma memuru toplam 369,64 TL eş ve çocuk yardımı almaya hak kazanıyor. Tüm bu ek ödemelerle birlikte yeni göreve başlayan evli ve 2 çocuklu bir gardiyan 3420 TL maaş almaktadır. memurlar görev yaptıkları yıllarda, her görev yılı için 1 kademe, görev yaptıkları her 3 yıl için de 1 derece alırlar. Derece ve kademe yükseldikçe alınan maaş miktarı da artmaktadır. Lise mezunu bir infaz koruma memuru 12. derecenin 2. kademesinden, 4 yıllık fakülte mezunu bir infaz koruma memuru ise 9. derecenin 1. kademesinden göreve başlar. Yıllar geçtikçe ve derece kademe ilerledikçe maaşlarda da artış olur. Yani yeni göreve başlayan infaz koruma memuru maaşı ile 20 yıllık bir infaz koruma memuru maaşı arasında bir miktar farklılık olur.

2019 Ocak zammı ise Aralık 2018 enflasyon rakamlarının belli olması ile kesinleşecek. Şuan itibariyle yaklaşık enflasyon farkı dahil %10-11 civarında bir maaş artışı beklenmektedir.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ