Türkiye Varlık Fonu yönetiminden flaş maaş kararı

Okuduğunuz haber
KONSORSİYUM NEDİR ? KONSORSİYUMUN AMAÇLARI VE KURULUŞ YAPISI NELERDİR

Varlık Fonu nedir? Amacı ve işlevleri nelerdir? Neden kuruldu

Anasayfa   /    NEDİR    /    Konsorsiyum nedir ? Konsorsiyumun amaçları ve kuruluş yapısı nelerdir

Konsorsiyum nedir ? Konsorsiyumun amaçları ve kuruluş yapısı nelerdir

Büyük ihalelerde özellikle ön plana çıkan ve genelde ihaleyi kazanan bu yapılanmalar nedir? Nasıl oluşur? Konsorsiyum nedir, ne demektir? Konsorsiyum olmanın şartları nelerdir? İşte cevabı..

NEDİR      13 Eylül 2018 - 13:16     0

Konsorsiyum nedir ? Konsorsiyumun amaçları ve kuruluş yapısı nelerdir

Memurhaberi.Net - Konsorsiyum ya da Şirketler Birliği, iki ya da daha fazla işletme veya şirketin belirli bir projenin uygulanması konusunda aralarında yaptıkları sözleşmeye dayalı yaptıkları iş birliğine denildiği gibi, Belli bir konuda, ortak menfaati olan ve genellikle kredi verenlerin (bankaların) teşkil ettiği iktisadi bir grup. Milletlerarası kuruluşların ve hükümetlerin iktisadi ve mali yardımları yürütmek için meydana getirdikleri birliklere de konsorsiyum denilmektedir. Almancası Konsortium (n), Unternehmerverband (m), Fransızcası Consortium (m), İngilizcesi Consortium.

Şirketlerin halka arz işlemlerinde hisselerinin satışını banka ve aracı kurumlar kanalıyla yapmaları. Buna "aracılık yüklenimi"

Belli bir konuda, ortak menfaati olan ve genellikle kredi verenlerin (bankaların) teşkil ettiği iktisadi bir grup. Uluslararası kuruluşların ve hükümetlerin iktisadi ve mali yardımları yürütmek için meydana getirdikleri birliklere de konsorsiyum denilmektedir.

4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun “Tanımlar” başlıklı 4. maddesinde, Ortak girişim, “İhaleye katılmak üzere birden fazla gerçek veya tüzel kişinin aralarında yaptıkları anlaşma ile oluşturulan iş ortaklığı veya konsorsiyumlar” olarak açıklanmaktadır.

4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun “Ortak Girişimler” başlıklı 14. maddesinde, Konsorsiyum konusuna açıklık getirilmektedir. Ortak girişimler birden fazla gerçek veya tüzel kişi tarafından iş ortaklığı veya konsorsiyum olarak iki türlü oluşturulabilir. İş ortaklığı üyeleri, hak ve sorumluluklarıyla işin tümünü birlikte yapmak üzere, konsorsiyum üyeleri ise, hak ve sorumluluklarını ayırarak işin kendi uzmanlık alanlarıyla ilgili kısımlarını yapmak üzere ortaklık yaparlar. İş ortaklığı her türlü ihaleye teklif verebilir. Ancak idareler, işin farklı uzmanlıklar gerektirmesi durumunda, ihaleye konsorsiyumların teklif verip veremeyeceğini ihale dokümanında belirtirler. İhale aşamasında ortak girişimden kendi aralarında bir iş ortaklığı veya konsorsiyum yaptıklarına dair anlaşma istenir. İş ortaklığı anlaşmalarında pilot ortak, konsorsiyum anlaşmalarında ise koordinatör ortak belirtilir. İhalenin iş ortaklığı veya konsorsiyum üzerinde kalması halinde, sözleşme imzalanmadan önce noter tasdikli iş ortaklığı veya konsorsiyum sözleşmesinin verilmesi gerekir. İş ortaklığı anlaşma ve sözleşmesinde, iş ortaklığını oluşturan gerçek veya tüzel kişilerin taahhüdün yerine getirilmesinde müştereken ve müteselsilen sorumlu oldukları, konsorsiyum anlaşma ve sözleşmesinde ise, konsorsiyumu oluşturan gerçek veya tüzel kişilerin, işin hangi kısmını taahhüt ettikleri ve taahhüdün yerine getirilmesinde koordinatör ortak aracılığıyla aralarındaki koordinasyonu sağlayacakları belirtilir.

            31. No lu Kurumlar Vergisi Kanunu Genel Tebliğinde ise, “…her ortağın işin belli bir bölümünün yapımı taahhüt ettiği konsorsiyumlar, iş ortaklığı tanımı dışında kalmaktadır. Bu tür ortaklıklarda (konsorsiyum) her bir ortağın yapacağı işin taahhüt sözleşmesinde açıkça belirtilmesi zorunludur. Ancak, taahhüt sözleşmesinde belirtilmemekle beraber, ortakların kendi aralarında yapacakları mukavele ile her bir ortağın yükleneceği işin belirlenmesi ve işveren idarece de bu mukavelenin kabulü halinde, iş ortaklığı sözkonusu olmayacak, bu tür ortaklık "konsorsiyum" olarak adlandırılacaktır.”  ifadeleri bulunmaktadır.

            Konsorsiyumlar, belirli bir işin yapılması için oluşturulduklarından süreklilik arz etmezler.

            Konsorsiyum bir anlamda adi ortaklık niteliğinde akdi bir birleşmedir.  Ana hedefi ne olursaolsun konsorsiyuma katılanlar arasında sözleşme bağına dayalı bir

ortaklık ilişkisi kurulur ve bu ortaklık Borçlar Kanunu’nun 620 ve devamındaki maddeler  anlamında adi ortaklıktan başka bir şey değildir. Bu nedenle de Borçlar Kanunu’nun 620. ve devamındaki maddeler konsorsiyum hakkında doğrudan uygulama alanı bulacaktır.

 

  1. Konsorsiyum Olamanın Şartları
  2. Konsorsiyumların, birden fazla gerçek veya tüzel kişi tarafından kurulması gerekmektedir.
  3. Konsorsiyum üyeleri, hak ve sorumluluklarını ayırarak işin kendi uzmanlık alanlarıyla ilgili kısımlarını yapmak üzere ortaklık yaparlar.
  4. Konsorsiyumların teklif verip veremeyeceğini ihale dokümanında belirtirler.
  5. İhale aşamasında ortak girişimden kendi aralarında bir  konsorsiyum yaptıklarına dair anlaşma istenir.
  6. Konsorsiyum anlaşmalarında ise koordinatör ortak belirtilir.
  7. İhalenin konsorsiyum üzerinde kalması halinde, sözleşme imzalanmadan önce noter tasdikli konsorsiyum sözleşmesinin verilmesi gerekir.
  8. Konsorsiyum anlaşma ve sözleşmesinde, konsorsiyumu oluşturan gerçek veya tüzel kişilerin, işin hangi kısmını taahhüt ettikleri ve taahhüdün yerine getirilmesinde koordinatör ortak aracılığıyla aralarındaki koordinasyonu sağlayacakları belirtilir.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ