Bugun...
SON DAKİKA

Meme Kanserini tedavi edici etkisi olan mucizevi çay: Kombucha çayı

Zencefil ile hazırlanan Kombucha çayı, meme kanserinin doğal yollarla tedavisi için potansiyel şifa barındırıyor. Peki Kombucha çayı nedir, içinde neler var. Sağlığa ne gibi faydalar sunmaktadır.? Kombucha çayının sağlığa başka ne gibi faydaları var. Detaylar makalemizde..
facebook-paylas
 Tarih: 26-02-2019 12:18:02  -   Güncelleme: 26-02-2019 12:42:02

Meme Kanserini tedavi edici etkisi olan mucizevi çay: Kombucha çayı

Bir araştırma zencefil bazlı kombucha'nın meme kanserini tedavi edebileceğini ortaya koydu Bu çalışma için ekip, fermente edilmiş çayın etkilerini bir hayvan modeli kullanarak araştırdı.

Kanser hücreleri birçok farklı özelliğe sahiptir ve bunlardan biri anormal bir metabolizmadır. Örneğin, istilacı aşamada aerobik solunum, daha reaktif oksijen türleri (ROS) oluşturur. Bu kanserin ilerlemesine yol açar.

Bilim adamları zencefilden (Zingiber officinale ) yapılan kombucha'nın antioksidan ajanları nasıl etkileyebileceğini incelediÖzellikle meme kanseri hayvan modeli üzerindeki etkisine baktılar Tümör tehdidinden önce ve sonra, BALB / c farelerine b iki çeşit kombucha çayı verildi: biri zencefil ve zencefil içermeyen fermente edilmiş çay.

Bilim adamları ayrıca deneklerin tümöründe, karaciğerinde ve böbreklerinde süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (iki ortak enzim), glutatyon (GSH) (bir antioksidan) ve malondialdehit (MDA) (oksidatif stres için bir belirteç) ölçtüler.

Bulgulara dayanarak, Kombucha zencefil çayı, murin meme kanseri modelinde tümör homojenatındaki katalaz aktivitesinin ve GSH ve MDA seviyelerinin orta derecede azaltılmasına yardımcı olduğu görüldüğü iddia edilmektedir. Verilerde ayrıca SOD aktivitesinde önemli bir düşüş ve kombucha zencefil çayı verilen deneklerin böbreklerinde MDA miktarında bir artış olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar düzenli olarak zencefil bazlı kombucha içmenin, murin meme kanseri modellerinin çeşitli dokularındaki çoklu antioksidan bileşenleri dengelemeye yardımcı olabileceğini belirtiyorlar.

Çalışma Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Tıp Dergisi'nde yayınlandı.

MUCİZEVİ ŞİFA KAYNAĞI: KOMBUCHA ÇAYI

Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Tıp Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada   zencefilli ( Zingiber officinale ) kombucha'nın meme kanserini tedavi etmeye yardımcı olabileceği bildirildi Yazarlar, fermente edilmiş çayın bir murin meme kanseri hayvan modeli üzerindeki etkisini gözlemledi.

 • Anormal metabolizma kanserli hücrelerde bir özelliktir. Açıklamak gerekirse, özellikle invaziv aşamadaki aerobik solunum nedeniyle reaktif oksijen türlerinin (ROS) üretimindeki artış, kanserin ilerlemesini tetikler.

 • Çalışma için, araştırmacılar zencefilden antioksidan maddelere yapılan kombucha çayının meme kanseri hayvan modelindeki etkilerini incelemişlerdir.

 •  Yazarlar, tümör mücadelesinden önce ve sonra BALB / c farelerine biri zencefil olan ve diğeri zencefil olan iki tür kombucha çayı vermiştir.

 • Araştırmacılar deneklerin tümöründe, karaciğerinde ve böbreklerinde süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (iki ortak enzim), antioksidan glutatyon (GSH) ve malondialdehit (MDA) (oksidatif stres için bir belirteç) değerlendirdi.

 • Test sonuçları, kombucha zencefil çayının, murin meme kanseri modelinde tümör homojenatında GSH ve MDA seviyeleri ile birlikte katalaz aktivitesini önemli ölçüde azalttığını gösterdi.

 • Çalışma bulguları ayrıca SOD aktivitesinde belirgin bir düşüş ve kombucha zencefil çayı alan deneklerin böbreklerinde MDA miktarında artış olduğunu gösterdi.

Kombucha çayı araştırma ekibi, zencefilden hazırlanan kombucha tüketiminin, murin meme kanseri modellerinde farklı dokulardaki çoklu antioksidan faktörleri dengeleyerek küçük antioksidan etkilere sahip olabileceği sonucuna varmıştır.

Binlerce yıl önce icat edilen kombucha, sağlığa birçok yararı olduğu tespit edilen sağlık yararına sahip fermente edilmiş bir çaydır . Uzblar, Kombucha'nın Çin veya Japonya'dan geldiğine inanıyor.

Fermente edilmiş çay, siyah veya yeşil çayın belirli bakteri, şeker ve maya suşları eklenerek yapılır. Karışım daha sonra bir hafta veya daha uzun süre mayalanmaya bırakılır. Çay fermente edilirken bakteri ve maya, sıvının yüzeyinde mantar benzeri bir tabaka oluşturur. Kombucha'nın bazen “mantar çayı” olarak adlandırılmasının nedeni budur. Mantar benzeri damla, canlı bir bakteri ve maya simbiyotik kolonisidir (SCOBY). SCOBY, yeni kombuchaları mayalamak için kullanılabilir.

 

SCOBY Nedir?

Bakteri ve mayanın (genellikle tek hücreli, bazı türleri ise çok hücreli ökaryot yapılı mantarlar) ortakyaşam oluşturduğu koloni olarak ifade edilebilir.

Mantar, jelatine benzer yapıya sahip, düz bir diske benzer. Boyutu anne mantarla birlikte yer aldığı kap kadardır. Örneğin, benim ilk fermantasyonda kullandığım scoby yaklaşık 10 cm, fermantasyon için kullandığım kap yaklaşık 20 cm çapındaydı. Bu nedenle, anne scoby’den üreyen yavru 20 cm çapında oldu.

Anne ve yavru scoby, çay ve şekerden oluşan besleyici bir solüsyonun içinde yaşar ve sürekli ürer. Mayalama aşamasında ben şeker veya bal yerine pekmez kullanıyorum. Beslendiği sürece, mantarımsı tabaka çayın bütün yüzeyine yayılacaktır. Yayılma işleminin ardından kalınlaşır ve katmanlar oluşur.

 

 

Kombucha fermente edildiğinde asetik asit ve çeşitli asidik bileşikler, iz alkol seviyeleri ve karbonatlaşmaya neden olan gazlar üretir. Fermantasyon işlemi ayrıca pek çok probiyotik bakteri oluşumu yapar. Probiyotikler bağırsakta gelişmiş sindirim, minimize iltihaplanma ve kilo verdirme gibi faydaları olan sağlıklı bakteriler üretir.

 

Kombucha Çayı

Mayalama işleminde sürece bağlı olarak, fermante edilen çay 4. gün sonunda şıra, 7-8. gün sonunda şampanya, 10-12. gün sonunda sirke tadına gelir. Asitliği normal sirkeden daha azdır. Özel bir durum söz konusu değilse (alerji, hassasiyet vb.) tene uygulanmasında ve içiminde bir sorun olmayacaktır. Genel olarak, mayalama süreci ne kadar artıyorsa yararının da o kadar fazla olacağı yönündedir. 10-12 günlük beklemenin ardından tadına baktığınızda hafif elma sirkesi tadı alabilirsiniz.

Kombucha Çayı İçeriği

Kombu Çayı organik asitler, aktif enzimler, amino asitler ve bu bakteriler tarafından üretilen polifenollerle birden fazla tür ve bakteri içermektedir. İçerik sadece laboratuvar analizi ile tespit edilebilir. Yapılan bir analizin sonuçları aşağıdaki gibidir. Ancak, her demleme üzerinden yapılan analiz birebir aynı sonuçları vermeyebilir.

Fermente edilmiş Kombucha çayı şu bileşenleri içermesi olasıdır:

  Hafif antibakteriyel olan asetik asit: (C2H4O2)

 • Bütirik asit

 • B vitaminleri

 • Etil alkol

 • Glukonik asit: CHO, (CHOH4) COOH, glikozun oksidasyon ürünüdür

 • Hyaluronik asit: (C8H15NO6)

 • Laktik asit: (C3H6O8)

 • Folik asit: Pleroylglutamic asit veya (C19H19N7O6)

 • Malik asit (Elma asidi)

 • Mucoitinsülfat asit

 • Oksalik asit

 • Usnik asit: (C18H16O7)

 • Tannic Asit: (C76H52O46)

 • Chondroitinsülfat asit

 • Heparin

 

Kombucha yeşil çaydan yapıldığında, kan şekeri kontrolü ve kilo kaybı gibi, çayla aynı sağlık yararlarından bazılarını da sunabilir.

Kombucha'daki asetik asit, yararlı probiyotik bakterilere zarar vermeden potansiyel olarak zararlı mikroorganizmaların ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Kombucha'daki fareler üzerinde yapılan çalışmalarından elde edilen verilerde, “kötü” düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ve “iyi” yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini ortaya koydu. Kombucha çayının ayrıca kalp hastalığı olan hastalarda da hastalığın önlenmesi veya gelişimini önleyebilir. (İlgili:Kabaca "ölümsüzlük çayı" olarak çevrilmiş olan Kombucha, daha fazla içmeniz gereken bir sağlık içeceğidir .)

Kombucha Çayı Gerçekten Yararlı Mı?

Sihirli iksir, ölümsüzlük çayı gibi isimlendirmeler altında da pazarlanan, yayılım gösteren kombucha çayı esasında fermante edilen yiyecek ve içecekler gibi oldukça yararlıdır. Ancak, başlı başına özel bir anlam yüklemek çok doğru olmayacaktır. Fermantasyon sürecinde tercih edilen çaya (beyaz, yeşil, siyah) ve sonrasında tatlandırmak için kullanılan aromatik eklemelere bağlı olarak tat ve içeriğinde çok ufak farklılıklar ortaya çıkabilir ve yararı buna bağlı olarak, mayalama sürecinin temiz bir ortamda gerçekleşmesi şartıyla bilinen bir zararı/olumsuz etkisiyle karşılaşılmamıştır. İnsanlar üzerindeki etkilerine dair geniş bir araştırma yapılmadığını, pastörizasyon sürecinde probiotiklerin yok olabileceğini, kombucha’nın asit çıktısı ürettiğini ve alerjik sonuçlar ortaya çıkarabileceğini, fermantasyon işleminin mümkünse cam kavanozlar içerisinde gerçekleştirilmesi gerektiğini unutmamak gerekir.

Kombucha Çayı Nasıl Hazırlanır?

Oldukça pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz kombucha çayı için öncelikle bir anne scoby ihtiyacınız olacak. İnternetten ya da yakın çevrenizden temin edebileceğiniz bu anne ilk demlemeden sonra çoğalma eğilimi göstereceği için siz de başkaları ile paylaşmaya başlayabileceksiniz. Aşağıda, demleme için gerekli olan malzemeleri iletiyorum. Demleme aşamasının temiz ve doğrudan güneş ışığı almayan, oda sıcaklığında bir nokta olması uygun olacaktır.

Kombucha Çayı Malzemeleri

  SCOBY (Kombucha/kombu Mantarı)

 • 1/2 su bardağı daha önce yapılmış Kombucha çayı

 • 4-6 yemek kaşığı şeker (bal veya pekmez de kullanabilirsiniz, tatlandırıcı tavsiye edilmez)

 • 2-3 adet (5-6 gr./demlemeye hazır çayların tek pakedi genelde 2-3 gr ağırlığında oluyor) çay (ilk aşamada, scoby kuvvetlenene kadar siyah ve yeşil çay kullanabilirsiniz. Sonrasında beyaz çayla devam edebilirsiniz.)

 • 4 su bardağı içme suyu (doğal kaynak suyu olmalı, çeşme suyunda klor olduğu için maya ve bakterilere zarar verecektir.)

 • 1 litrelik cam kavanoz.

 • Tahta ya da plastik kaşık

 • Plastik süzgeç (mümkün olduğu kadar metal kullanmayın)

Kombucha Çayı Hazırlanışı

  Suyu 5 dakika kadar kaynatın ve kaynayan suyu dinlendirmek için ocaktan alın.

 • Şekeri ilave edin (bal ya da pekmez de olur) ve kaşıkla homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın.

 • Tatlandırılan suya çayı ilave edip demlenmesi için üzerini örterek oda sıcaklığında bir yere alın.

 • Elde ettiğimiz çay oda sıcaklığına ulaştığında cam kavanoza koyun. Cam kavanozun tam doldurulmaması, en az 2-3 parmaklık bir boşluk olması gerekiyor.

 • Kavanozdaki çaya anne scoby ve daha öncesinden kenara ayrılmış kombucha çayını ilave edin. (Scoby internetten alındıysa bu sıvı içerisinde size iletilecektir.)

 • Cam kavanozun ağzını tülbent bezle örtüp lastikle sabitleyin.

 • Güneş görmeyen yerde ve oda sıcaklığında 10-12 gün mayalanmaya bırakın.

Çayınız hazır olduğunu düşündüğünüz zaman çayı süzüp anne scoby, oluşan yeni scoby ve yarım bardak çayı sonraki demlemeler için ayırın.

Mayalanma süresi arttıkça asit oranın da artacağını, tadının keskinleşeceğini unutmayın. Diğer yandan, kısa sürelerdeyse şeker miktarı daha yoğun olacaktır. Kombucha çayınızı dilerseniz ekstra bir tatlandırma işlemi olmadan da içerbilirsiniz. Eğer kuru/yaş meyveler, meyve suları veya çeşitli baharatlarla tadlandırmak isterseniz, süzerek elde ettiğiniz çayı 1-2 gün daha ikinci fermentasyona alabilirsiniz.

 

Ayrı bir çalışma, Kombucha'nın farelerde kan şekeri seviyeleri gibi birkaç diyabet markerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kombucha uygun şekilde yapıldığı sürece genel sağlığınızı iyileştirebilir. Kirlenmiş veya aşırı mayalanmış kombucha'nın ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme neden olabileceğini unutmayın. Ev yapımı kombucha ayrıca en az yüzde üç alkol içerebilir. Alternatif olarak Kombucha çayı satan mağazalarda veya online olarak satın alınmaktadır. Ticari ürünler alkolsüz olarak kabul edilir, çünkü yalnızca yüzde 0,5'ten az alkol alabilirler. İçindekiler listesine bakın ve fazladan şeker ve fazladan alkol içeren markalar satın almayın.

 

ÖNEMLİ NOT: Kombucha çayı aşırı mayalanma durumunda sağlığa fayda yerine zarar verebilmektedir. Lütfen tüketim öncesinde ve tüketim esnasında doktorunuza danışın ve doktorunuzun bilgisi dahilinde tüketin.

 

Dergi Referansı: 

Salafzoon S, Hosseini HM, Halabian R. MURİN MEME KANSERİ MODELİ ÜZERİNE GINGER TABANLI KOMBUCHA'NIN ANTIOXIDANT ETKİSİ DEĞERLENDİRMESİ. Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Tıp Dergisi. 2017; 15 (1). DOI:  10.1515 / jcim-2017-0071

Kaynakça referans: Wikipedia

İngilizce Makale: Kombucha Çayı

Makale Çevirisi: Memurhaberi.Net / Çeviri Servisi

  Kaynak: Memurhaberi.Net |Haber Merkezi

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK Haberleri
 • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
 • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 32 19 4 9 67 31 66 +36
2 Medipol Başakşehir 32 19 4 9 47 19 66 +28
3 Beşiktaş 32 18 6 8 68 42 62 +26
4 Trabzonspor 32 16 7 9 59 43 57 +16
5 Yeni Malatyaspor 32 13 11 8 46 41 47 +5
6 Atiker Konyaspor 32 9 8 15 39 37 42 +2
7 Alanyaspor 32 12 14 6 35 41 42 -6
8 Antalyaspor 32 12 14 6 35 52 42 -17
9 Çaykur Rizespor 32 9 10 13 45 46 40 -1
10 Fenerbahçe 32 9 10 13 40 43 40 -3
11 Kayserispor 32 10 12 10 33 46 40 -13
12 Sivasspor 32 9 12 11 44 48 38 -4
13 Kasımpaşa 32 11 16 5 50 58 38 -8
14 MKE Ankaragücü 32 10 15 7 34 50 37 -16
15 Göztepe 32 10 18 4 35 41 34 -6
16 Bursaspor 32 6 11 15 26 36 33 -10
17 BB Erzurumspor 32 7 14 11 34 42 32 -8
18 Akhisarspor 32 6 19 7 31 52 25 -21
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 17 10 2 5 30 10 35
2 Gençlerbirliği 16 11 3 2 25 11 35
3 Denizlispor 17 9 2 6 33 12 33
4 Adana Demirspor 17 9 3 5 32 15 32
5 Altınordu 17 9 4 4 30 15 31
6 Ümraniyespor 17 9 5 3 25 17 30
7 Gazişehir Gaziantep FK 17 8 5 4 26 15 28
8 İstanbulspor 16 8 4 4 25 23 28
9 Balıkesirspor Baltok 16 8 5 3 26 20 27
10 Eskişehirspor 17 7 4 6 23 22 27
11 Osmanlıspor FK 17 8 7 2 22 19 26
12 Boluspor 16 7 5 4 22 16 25
13 Altay 16 6 5 5 20 15 23
14 Giresunspor 16 5 8 3 16 21 18
15 Adanaspor 16 3 7 6 20 21 15
16 Afjet Afyonspor 16 3 8 5 17 28 14
17 Elazığspor 17 3 10 4 19 28 13
18 Kardemir Karabükspor 16 0 13 3 6 37 3
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 17 13 2 2 45 13 41
2 Fatih Karagümrük 17 13 2 2 35 15 41
3 Menemen Belediyespor 17 10 2 5 34 19 35
4 Tuzlaspor 17 10 4 3 36 14 33
5 Sivas Belediyespor 17 9 3 5 36 21 32
6 Etimesgut Belediyespor 17 8 3 6 24 13 30
7 Bandırmaspor 17 9 5 3 28 20 30
8 Tarsus İdman Yurdu 17 8 5 4 35 26 28
9 Pendikspor 17 7 3 7 30 22 28
10 Şanlıurfaspor 17 7 4 6 23 15 27
11 Kırklarelispor 17 7 4 6 22 17 27
12 Zonguldak Kömürspor 17 7 5 5 19 16 26
13 Kahramanmaraşspor 17 7 6 4 21 21 25
14 Konya Anadolu Selçukspor 17 5 5 7 28 32 22
15 Bak Spor 17 4 5 8 16 28 20
16 Fethiyespor 17 4 6 7 14 18 19
17 Tokatspor 17 5 9 3 15 20 18
18 Darıca Gençlerbirliği 17 3 11 3 13 36 12
Takım O G M B A Y P AV
1 Nazilli Belediyespor 16 10 0 6 35 14 36
2 Tire 1922 16 9 0 7 29 10 34
3 Hekimoğlu Trabzon 16 9 2 5 23 9 32
4 Nevşehir Belediyespor 16 7 2 7 30 16 28
5 Ergene Velimeşe 16 8 5 3 22 15 27
6 Karaköprü Belediyespor 16 8 5 3 25 19 27
7 Silivrispor 16 7 4 5 18 10 26
8 Artvin Hopaspor 16 6 3 7 17 13 25
9 Erzin Belediyespor 16 6 4 6 31 18 24
10 Erbaaspor 16 6 4 6 20 13 24
11 Şile Yıldızspor 16 7 7 2 32 24 23
12 Gebzespor 16 6 5 5 18 14 23
13 Yomraspor 16 5 4 7 20 17 22
14 Batman Petrolspor 16 6 6 4 15 17 22
15 Kozan Belediyespor 16 5 4 7 17 18 22
16 Büyükçekmece Tepecikspor 16 6 7 3 19 20 21
17 Körfez Spor Kulübü 16 1 12 3 9 37 6
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 17/05/2019 Kasımpaşa vs Atiker Konyaspor
 18/05/2019 Antalyaspor vs Yeni Malatyaspor
 18/05/2019 Trabzonspor vs Beşiktaş
 19/05/2019 Akhisarspor vs Kayserispor
 19/05/2019 Bursaspor vs Göztepe
 19/05/2019 Alanyaspor vs Çaykur Rizespor
 19/05/2019 Galatasaray vs Medipol Başakşehir
 20/05/2019 BB Erzurumspor vs Fenerbahçe
 20/05/2019 MKE Ankaragücü vs Sivasspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 17/05/2019 Afjet Afyonspor vs Ümraniyespor
 17/05/2019 Altay vs Elazığspor
 17/05/2019 Balıkesirspor Baltok vs Hatayspor
 17/05/2019 Boluspor vs Eskişehirspor
 18/05/2019 Adanaspor vs Osmanlıspor FK
 18/05/2019 Gençlerbirliği vs Adana Demirspor
 18/05/2019 Giresunspor vs Altınordu
 18/05/2019 İstanbulspor vs Denizlispor
 18/05/2019 Kardemir Karabükspor vs Gazişehir Gaziantep FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/05/2019 Anadolu Selçukspor 4 - 3 Menemen Belediyespor
 04/05/2019 Bandırmaspor 2 - 1 Fethiyespor
 04/05/2019 Bak Spor 0 - 0 Kırklarelispor
 04/05/2019 Tarsus İdman Yurdu 3 - 1 Darıca Gençlerbirliği
 04/05/2019 Etimesgut Belediyespor 4 - 0 Zonguldak Kömürspor
 04/05/2019 Manisa BBSK 2 - 0 Sivas Belediyespor
 04/05/2019 Pendikspor 6 - 3 Kahramanmaraşspor
 04/05/2019 Şanlıurfaspor 1 - 1 Tuzlaspor
 04/05/2019 Fatih Karagümrük 3 - 0 Tokatspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/05/2019 Körfez Spor Kulübü 1 - 4 Nazilli Belediyespor
 04/05/2019 Büyükçekmece Tepecikspor 2 - 1 Kozan Belediyespor
 04/05/2019 Batman Petrolspor 1 - 2 Nevşehir Belediyespor
 04/05/2019 Yomraspor 1 - 3 Tire 1922
 04/05/2019 Erbaaspor 1 - 0 Gebzespor
 04/05/2019 Erzin Belediyespor 2 - 3 Artvin Hopaspor
 04/05/2019 Hekimoğlu Trabzon 1 - 2 Karaköprü Belediyespor
 04/05/2019 Şile Yıldızspor 0 - 3 Silivrispor
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI