Doğum yardımı sorgulama | Doğum yardımı nasıl sorgulanır

Okuduğunuz haber
MİLLİ İŞLETİM SİSTEMİ PARDUS MİLLİ EKONOMİDE ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK

DGS tercih sonuçları açıklandı

Anasayfa   /    TEKNOLOJİ    /    Milli işletim sistemi PARDUS milli ekonomide önemli rol oynayacak

Milli işletim sistemi PARDUS milli ekonomide önemli rol oynayacak

Milli İşletim Sistemi PARDUS ile Milyonlarca Lira Türkiye’de Kalacak!

TEKNOLOJİ      19 Eylül 2018 - 22:14     0

Milli işletim sistemi PARDUS milli ekonomide önemli rol oynayacak

Memurhaberi.Net - 2005 yılında Tübitak öncülüğünde geliştirilen ve yüzde yüz yerli milli işletim sistemi sloganıyla yola çıkılan Pardus’un tüm devlet kurum ve kuruluşlarında kullanılması düşünülmüştü. İnternet aleminin kullanıcı portföyünün alışageldik alışkanlıklarını değiştirmeye yanaşmaması, yeniliklere ayak uydurulamaması ve çağın ve internet dünyasının sonsuz gelişkenliğine ayak uyduramaması ile PARDUS devlet bünyesinde beklentiler düzeyinde yaygınlaşmayı başaramadı. 2018 yılı bahar aylarında yükselmeye başlayan döviz kurlarının etkisiyle ulusal çapta kendini gösteren ve market-manav düzeyine kadar zincirleme bir şekilde boy gösteren ekonomi dengesizliğinin devlet düzeyinde ekonomi tedbirleri alınmasıyla birlikte tasarruf tedbirlerinin arttırılması ile yerli işletim sistemimiz PARDUS’a  gün doğdu.

Linux çekirdeğini kullanan ve Synaptic paket yöneticisiyle kullanıcılara erişen Pardus’un ekonomi üzerinde ne kadar muhteşem etkileri olduğu, bugün Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Pardus hamlesinden sonra belli oldu.

PARDUS İLE 2 MİLYON LİRA ÜLKEDE KALDI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı yerli ve milli üretim çağrısına kulak vererek kolları sıvayan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulundurduğu yaklaşık 2 bin bilgisayarı Pardus İşletim Sistemi ile donattı.

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, TÜBİTAK ULAKBİM’le ilgili protokolü geçtiğimiz Şubat ayında imza altına aldıklarını ifade ederek: “Sayın Başkanımız ve liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine harekete geçtik. Pardus bizim milli işletim sistemimiz. Yüzde 100 yerli ve Türkçe. Bugün biz Pardus milli işletim sistemimiz sayesinde günlük 20 bin dosya atımını çok hızlı bir şekilde yüzde 100 Türkçe ve güvenli olarak yapabiliyoruz. Pardus bizim için neden önemli? Biz bugün bir bilgisayar başına ortalama bin TL’lik dış sermayeye para veriyorduk. Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde 2 bin bilgisayar olduğunu düşündüğümüzde çok ciddi bir rakamın dışarıya gittiğini görüyoruz. Biz öncelikle bu rakamı dışarıya göndermektense, kendi içimizdeki yatırımlara aktarmak düşüncesiyle yerli ve milli işletim sistemimiz Pardus’a geçiş yaptık. Böylece hem dışa bağımlı olmaktan kurtulduk hem de dışarıya aktardığımız lisans parası belediyemiz bütçesinde kaldı.

Bu sistemi bildiğiniz gibi Genel Kurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığımız kullanmakta idi. Çok gizli belgeleri kendi iç network ağından dışarıya kesinlikle açılmadan çok güvenli bir şekilde veri aktarımını sağlayabiliyor. Bizde aynı şekilde bu sisteme başladık. Türkiye’de bu sistemi kullanan ilk Büyükşehir Belediyesi biz olduk” diye konuştu.

Başkan Erkoç, yerli ve milli üretimi destekleme adına tarım ve hayvancılık alanlarında da birçok hizmete imza atıklarını ifade ederek çiftçilere yönelik desteklere devam edeceklerini söyledi.

Eyüp Belediyesi PARDUS’la 6 milyon lira tasarruf sağladığını açıkladı

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın yaptığı açıklamada, “Milli işletim sistemi PARDUS ile 3 yılda yaklaşık 6 milyon lira civarında tasarruf sağladık. Bu kaynağı ilçemizdeki eğitime ve sosyal projelere aktardık” dedi.
TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli işletim sistemi PARDUS hakkında açıklama yapan Aydın, göreve geldikleri 2014 yılından sonra her projelerinde yerli ve milli olmayı esas aldıklarını ve birçok alanda bu çalışmaları yaptıklarını söyledi.

PARDUS NEDİR ?

Pardus adı, Anadolu Parsı’nın bilimsel adı olan Panthera pardus tulliana’dan gelmektedir.

Pardus, ilk sürümden 2011.2 sürümüme kadar herhangi bir başka Linux dağıtımı temel alınmadan kendine özgü projelerle geliştirilmiş olup 2013 yılında yayınlanan Pardus 2013 sürümü ile beraber Debian tabanına geçilmiştir.

PARDUS, GNU/Linux temelli açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmekte ve kolay kurulabilmektedir. Kişisel veya kurumsal kullanımlar için KDE, GNOME, XFCE gibi masaüstü dağıtımları bulunan Pardus’un, rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline getirilmesi için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirme ve idame çalışmaları devam ettirilmektedir.

Pardus’un, kamu kurum ve kuruluşları ile KOBİ’lerde kolay yaygınlaştırılabilmesi için kurumsal ihtiyaçları karşılayan açık kaynak kodlu alt projeleri bulunmaktadır. Lider Ahenk Merkezi Yönetim Sistemi, Engerek Kimlik Yönetim Sistemi, Ahtapot Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi, Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi (ETAP), ULAKBÜS Bütünleşik Üniversite Sistemi bunların başlıcalarıdır.

Pardus, bir Linux dağıtımı olmanın yanı sıra, kamuda açık kaynak ve özgür yazılımların yaygınlaştırılması, ülkemizdeki açık kaynak / özgür yazılım ekosisteminin geliştirilmesi çabaları ile birlikte bir projeden daha çok bir program haline gelmiştir. Pardus şemsiyesi altında özgün projeler şeffaf bir şekilde geliştirilerek özgür yazılım dünyası ile paylaşılmaktadır.

PARDUS ADI NEREDEN GELİYOR?

Pardus adı, Anadolu Parsı’nın bilimsel adı olan Panthera pardus tulliana’dan gelmektedir.

PARDUS’UN ÖZELLİKLERİ NELER?

Açık kaynaklıdır.
GPL lisanslıdır.
Özgürdür.
Adını Anadolu panterinin isminden alır.
TÜBİTAK-UEKAE tarafından gerçekleştirilen bir işletim sistemidir.


PARDUS’UN SİSTEM GEREKSİNİMLERİ NELER?

800 mhz Intel veya amd işlemci (en az 1200 MHz önerilir).
256 MB RAM (512 MB önerilir).
En az 4GB boş alana sahip harddisk.
Pardus hizmetlerine ve kaynaklarına ulaşmak için internet bağlantısı.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ