FLAŞ! DGS tercihleri başladı, tercih yapacaklar dikkat ..

Okuduğunuz haber
NAKLİYECİLERİN ANA SORUNU: HAKSIZ REKABET VE BELGESİZ TAŞIMACILIK

Rekabet Kurumu Uzman yardımcıları alacak, işte şartlar

Anasayfa   /    EKONOMİ    /    Nakliyecilerin ana sorunu: Haksız Rekabet ve Belgesiz taşımacılık

Nakliyecilerin ana sorunu: Haksız Rekabet ve Belgesiz taşımacılık

Taşımacılık sektörü, paranın çok önem arz ettiği, daha doğrusu kendi gerekliliğinin hissedildiği bir sektör. Bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerin önünün kesilmemesi gerekiyor.

EKONOMİ      08 Eylül 2018 - 01:39     0

Nakliyecilerin ana sorunu: Haksız Rekabet ve Belgesiz taşımacılık

Memurhaberi.Net - Uluslararası nakliyeci ülkesine kalıcı döviz girdisi sağlayarak cari açığın kapanmasına katkıda bulunur, istihdam sağlar, gelir vergisi ve SGK primi öder. Otomotiv sanayine satış, servis ve yedek parça, lastik, akü, zincir, yan sanayi yedek parça ve işçilik anlamında katkı sağlar. Kasko, trafik sigortası, CMR sigortası, işveren mali mesuliyet ve kaza sigortası yaptırmak zorunda olduğundan, gelirinin yüzde 60’ını sigortalara öder. Yüklü miktarda Motorlu Taşıtlar Vergisi, otoban ve köprü ücretleri öder. Ancak haksız rekabet ortamı, belge karmaşaları, gümrük problemleri ve araçların nakliye esnasında aldıkları zararlar için sektör çalışanları serzenişli.. Binlerce kamyon şoförünün yer aldığı kooperatifler, 10 Numara yağ, takograf, yetki belgelerinin yanlış kullanımı, denetimler ve daha nice sorunlarla baş başa kalıyor. 

10 NUMARA YAĞ VE TAŞIMACILIKTAKİ FİYAT KIRMA PROBLEMİ

Yasak olmasına rağmen piyasada rahatlıkla satılıyor. 4 bin lira mazot yakan bir kamyon şoförü, 3 bin liraya yağ alıp aynı mesafeyi daha ucuza giden başka şoförlerin fiyat kırması sebebiyle haksız rekabete maruz kalıyor. Kooperatifleşerek yasal koşullarda taşımacılık yapan kamyon şoförlerinin neredeyse tek ağızdan "Ben 10 liraya giderim diyorum, adam 6 liraya gidiyor. Devletin bunu engellemesi gerekiyor, ama bir türlü engelleyemiyor" diyorlar.

 

TAŞIMACILIK BELGE KARMAŞASI VE KOOPERATİFLER

Resmi ihalelere girebilmek için R Belgesine sahip olmanız gerekiyor. R belgesi alan da K belgesi alan da resmi ihalelere girebiliyor. Burada da bir haksız rekabet söz konusu. Madem K belgesi olan da ihalelere girebiliyor. Tam da bu noktada başlıyor kooperatif ve nakliyecilik firmalarının isyanları.  Bana neden sattın 300 bin liraya o belgeyi. 20 bin liraya ben de K Belgesi alırdım, diyen yasal taşımacılar bu belge karmaşasına bir son verilmesini ve bir an evvel yasal düzenlemelerin yapılarak gerekli yönetmeliklerin yayınlanarak bu sorunun çözülmesini istiyorlar. Şoförlerin en büyük şikâyetlerinin başında, yetki belgeleri sahiplerinin belgeleri izin verilen sınırın dışında kullanması geliyor. Kamyoncuların bir diğer isyan noktasında ise yine belgelerin takip edilmemesi.. C2 belgesi olan kişilere devlet göz yumulduğunu dile getiren kamyoncular "Şoför C belgesi ile geliyor, içinde ne yüklü, ne götürüyor onu kimse sormuyor. Doğudan çıkıyor, misalen Sivas'a geliyor, Sivas'tan Konya'ya gidecek bir yükü ben 700 liraya götürüyorum, o 500 liraya götürüyor. Kontrol noktalarındaki denetimlerin hakkının verilmesi gerekiyor. K Belgesi çıkardılar. K Belgesiz araçlar çalışıyor.

YURTİÇİNDE TAŞIMACILIK YAPAN ÖZEL BİR FİRMANIN NAKLİYECİLİK ÖNERİLERİ

Taşımacılık sektörü, paranın çok önem arz ettiği, daha doğrusu kendi gerekliliğinin hissedildiği bir sektör. Bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerin önünün kesilmemesi gerekiyor. Ancak bankalar “Araba ve dorseler teminat olarak kabul edilemez” diyerek ne kadar aracınız olurda olsun sermaye sağlamıyor. Bu çok ciddi bir sıkıntı; çünkü şirketler sermaye olarak kendini geliştiremediği için farklı alanlarda da gelişim sağlayamıyor. Birde bizim sektör suistimale çok açık. Suistimalden kastım; nakliyecilikte iş imkanlarının iyi olmasından kaynaklı, işi bilmeyen ve tecrübesi olmayan pek çok kişinin nakliyecilik yapması.

Bu durum sektörde çok anlaşılmayan ve kontrol altında olmayan bir rekabet ortamı yartıyor. Birinin 1 liraya mâl ettiğini diğeri 10 liraya mâl edince iş içinden çıkılmaz hâl alıyor. K1 ve R1 belgeleri olmadan çalışan firmalar ise sektördeki en büyük sıkıntı. Devlet 2007 yılında bir karar aldı. Bu karara göre belgeli taşımacılık diye bir sisteme geçildi. Ancak denetim yetersizliği nedeni ile bu sorun çözüme kavuşmuş değil. Belgesi olmayan araçlar hala iş yapabiliyor. Belgeli taşımacılığın denetlenmesi ve mevcut belgelerin sürelerin dolmasına rağmen takipsizlikten kaynaklanan sorunlar bizim en büyük sıkıntımız. Bu konuda devletimizin bir şekilde belgesiz çalışan firmaları engellemesi gerekiyor. Özellikle bu denetim mekanizmalarının limanlarda da uygulanması gerekiyor.

Nakliye sektöründeki eğitim ve denetim faaliyetlerinin düzenli hale getirilmesi için; sivil toplum örgütlerinin bilgilendirilmesi ve bu konuya destek vermeleri sıkıntılarımızın bir anlamda çözülmesine yardımcı olur. Birde ülkemizde bireysellik ön planda olduğu için yavaş gelişiyoruz ve geç kalıyoruz. Az sermaye ile çok para kazanma anlayışının değişmesi şart. Taşımacılığın tüm kollarını iyileştirme yapılması ve yeni hedefler doğrultusunda hareket edilmesi gerekir.

"DİJİTAL TAKOGRAFA GEÇMEK HATA"

Yurtiçinde taşımacılık yapan ve takograf kullanması zorunlu olan 1996 model ve sonrası araçlarda analog veya elektronik takograf cihazlarının, dijital takograf ile değiştirilmesi gerekiyor. Bu değişiklik, kamyon şoförlerinin ortak şikayetlerinden birisi. Dijital takografa geçmenin hiçbir açıklamasının olmadığını dile getiren Kamyoncular, “Devlet bunu illaki değiştireceksin diyorsa ben de değiştireceğim. Ama takograflar zaten dijital, dijital olmayan takograf yok. Yani şu anda hangi araca binersen bin hepsinde dijital takograf vardır. Şimdi dijital takografı kaldır at, dijital takograf taktırmak için 2 bin lira para ver. Bu takograf, 24-48 saat senin ne yaptığını gösteriyor. Ne kadar yola gittiğini, ne kadar istirahat yaptığını, hepsini yazıyor. Öbürünün de yapacağı aynı ama buradan kim, hangi firma rant sağlıyor. Onlara para kazandırmak için de böyle bir şey yapmaya gerek yok. Bu millet zor para kazanıyor zaten” diye anlatıyor. 

 

"NAKLİYE KİRA BEDELLERİ DÜŞÜK"

Kamyoncuların bir diğer problemi ise nakliye ücretlerinin düşük olması. Artan petrol fiyatlarının hem mazotun litre fiyatını ıkıye katladığını, hem lastik fiyatlarını arttırdığını belirten kamyon sahipleri; Kiraların çok düşük olduğunu ve kilometre takibi istediklerini belirterek diyelim ki buradan İstanbul’a 500 kilometre gidiyorsun. Araç 650 lira artı KDV ile gidiyor ve kilometrede 120, 150 kuruş yakıyor. Kazandığımız para sırf mazota gidiyor. Bu insan hiç mi para kazanamayacak? Yani şimdi biz plaka vergisi ödüyoruz, lastiğimiz eskiyor, motorumuz aşınıyor, vergi ödüyoruz, bunları kim, nasıl karşılayacak. Bu konuda devlet büyüklerimizin gerekli tedbirleri alarak bizlerin mağduriyetlerini gidermelerini istiyoruz” şeklinde serzenişlerini dile getirdiler.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ