Klorofil Nedir? Nerede Bulunur? Görevi Nedir?

Okuduğunuz haber
PARANOİD KİŞİLİK NEDİR?

ATAK Helikopterinin Özellikleri Ne? ATAK Helikopteri Nerede Üretiliyor?

Anasayfa   /    NEDİR    /    Paranoid Kişilik Nedir?

Paranoid Kişilik Nedir?

Normal bir psikolojiye sahipseniz kendinizde olan sorunu fark eder ve bunu düzeltmek için çözüm yolları ararsınız lakin sorun sizin kendi kişiliğinizde ise sorunu bulmanız imkansızlaşır. Yani sorun gözlüğün kirli olması değil gözlük camındadır.

NEDİR      01 Ocak 2019 - 22:08     0

Paranoid Kişilik Nedir?

Paranoid Kişilik Bozukluğu (Paranoya) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Paranoid Kişilik Bozukluğu yani bir diğer adıyla paranoya kişinin günlük yaşantısına direkt etki gösteren bir hastalıktır. Kısaca hasta her şeyden ve herkesten şüphelenir ve bu sebeple devamlı gerginlik halindedir.

Normal bir psikolojiye sahipseniz kendinizde olan sorunu fark eder ve bunu düzeltmek için çözüm yolları ararsınız lakin sorun sizin kendi kişiliğinizde ise sorunu bulmanız imkansızlaşır. Yani sorun gözlüğün kirli olması değil gözlük camındadır. DSM-3 kişilik bozukluklarını 3 kümede toplamıştır. A kümesinde başkalarınca yadırganabilecek ve alışılmışın dışında davranışlarla belirlenen paranoid, şizoid ve şizo tip kişilik bozuklukları bulunur. Dramatik, duygusal ya da inişli çıkışlı davranışlarla belirlenen B kümesinde antisosyal, borderline, histrionik ve narsistik kişilik bozuklukları bulunur. C kümesinde ise anksiyete ve korkularla belirlenen, kaçınan, bağımlı, obsesif-kompülsif ve pasif saldırgan kişilik bozukluklarından oluştur. Gelin paranoid kişilik bozukluğuna hep birlikte bakalım.


Paranoid kişiliğe sahip bireylerin bakıldığında böyle bir kişilik sorunu olduğu anlaşılmaz. Bu kişiler kendi kafalarında kurdukları dünyada karşı taraftaki kişilerin her zaman onlar hakkında kötü düşündüğü, onların kötülükleri için çalıştığını düşünürler. Bu kişiler başkaları tarafından sömürüleceğini ya da kendisine zarar verileceğine inanırlar. Sürekli etrafındakilerin sadakatini ve güvenilirliğini sorgularlar sıradan konuşmalar ve olaylardan kendisini küçültücü ya da tehdit edici anlamlar çıkartırlar. Mükemmel bir şekilde kurgu yeteneğine sahiptirler. Bu hastalık yetişkinlik, ergenlik döneminde başlamaktadır. Çevresindeki insanların kendisini küçük düşürücü ya da tehdit edici davranışlarda bulunduğuna inanırlar. Savunmacı bir kişiliğe sahiptirler, kafalarında oluşturdukları olay örgülerini karşı tarafa inandırıcı bir biçimde sırasıyla anlatırlar bu yüzdendir ki bu kişiliğe sahip bireylerin hasta olduğunu anlamanız oldukça güçleşir.


Paranoid kişinin insanlarla ilişkilerinde süreklilik yoktur. Yalnızca yaşanan an algılanır her ilişkiye kuşkularının gerçekleşeceği beklentisi ile yaklaşır dünyanın güvenilmez ve ne yapacağı belli olmayan Yabancılarla dolu olduğuna inancından kaynaklanan sürekli bir anksiyete yaşar.(Ogden,1986)
İnsanlara güvenmede sorun yaşadıklarından yakın ilişki kurmakta zorlanırlar. Bir kişinin ona yalan söylediğini yakaladığında diğer herkesin de kendisine yalan söylediğinden kuşkulanmaya başlarlar.
Yapılan genetik analizlerde paranoid kişilik bozukluğunun orta düzeyde kalıtsal olduğu da görülmüştür. Bu kişiler sorunu hep başkalarında gördükleri için hasta olduklarını ve dolayısıyla tedavi edilmeleri gerektiğini kabul etmezler. Bu yüzden tedavi aşamaları oldukça zordur çevresindekilerin çabasıyla bir psikiyatriye gitseler dahi tedaviyi zor kabul ederler, kendilerinde psikiyatrik bir bozukluk olduğunu inanmazlar ve tedavi aşamasında sürekli haksızlığa ve ihanete uğradıklarını belirtirler. Bu yüzden psikiyatristin güvenirliği sağlaması çok önemlidir. Kişide artık yerleşmiş olan davranışlara bakış açılarına değinilmelidir, hastada kalıplaşmış olan düşüncelerin değişmesi zor olsa da bu aşamada hastanın psikiyatristine güvenmesi bu süreci kolaylaştıracaktır. 

Hastanın çevresindeki kişilerin oldukça sabırlı olması gerekir. Ona karşı her zaman açık ve net, dürüst olmaları, şakayla dahi olsa asla yalan söylememeleri gerekmektedir. Hasta şüpheye düştüğünde karşısındaki kişi kendini açıklamaya çalışmamalıdır çünkü açıklamaya çalıştıkça o hastalığı pekiştirmiş olur.
Göz ardı edilmemesi gereken bir hastalıktır. Çevrenizdeki insanlara dikkat edin ve böyle bir durum sezdiğinizde lütfen uzaklaşmayın. Elinizden ne geliyorsa yapmaya çalışın lakin hastalığı pekiştiren değil iyileştiren taraf olmaya dikkat edin. Hasta kişilere kızmayın çünkü bu durumun onların elinde olmadığını unutmayın. 

 

Paranoid Kişilik Bozukluğu (Paranoya) Nedir?

Paranoid kişilik bozukluğu yani paranoya psikiyatrik bir hastalıktır. Kısaca çok şüphelenme hali olarak geçen bu hastalık, mantıklı bir kurgu çerçevesinde ve zincirleme düşünceler sonucu herkesten şüphe eder hale gelmektir. Paranoya olan bireyler en yakınlarından yani ailesinden, arkadaşlarından ve yakınlarındaki tüm insanlardan şüphelenirler.

 

Paranoid Kişilik Bozukluğu (Paranoya) Belirtileri Nelerdir?

1. Gerçek bir nedeni olmaksızın başkalarının kendini kullandığından, aldattığından ya da ona zarar vermeye çalıştıklarında şüphelenirler.
2. İnsanların kendisine bağlanma sorun yaşadığını düşünürler.
3. Çevrelerindeki kimseye güvenmezler.
4. Sürekli kin tutarlar.
5. Sıradan sözleri aşağılayıcı olarak sanırlar.
6. Nedensiz bir şekilde yakınlarının ona olan sadakatini sorgularlar.

 

Paranoid Kişilik Bozukluğu (Paranoya) Olan İnsanlar Nasıl Davranır?

1. Genelde geçinilmesi zor olan kişilerdir.
2. Kişisel iletişimlerde sorun yaşarlar.
3. Kuşkucu hallerinden dolayı soğuk davranırlar.
4. Eleştiriye karşı aşırı alıngan ve hassaslardır.
5. Her olayda başkalarını suçlarlar.
6. Onlar gibi olan ya da kolay inanan insanlarla bir araya gelip bir takım inanç sistemleri oluşturabilirler.
7. Sürekli gerdin bir haldedirler.
8. Çevrelerinde huzursuzluk kaynağı olurlar.

Paranoya İle Beraber Görülebilen Rahatsızlıklar

– Majör depresyon
– Obsesif kompülsif bozukluk
– Alkol, madde ve sigara bağımlılığı
– Borderline kişilik bozukluğu
– Anksiyete bozukluğu

Paranoya Tedavi Edilmezse Ne olur?

Bu hastalık ilerleyerek şizofreni hastalığına dönüşebilir. Aile ve iş içindeki sosyal yaşamlarını sürdüremedikleri için asosyal bir hale gelebilirler. Garip davranışları nedeniyle çevresindeki ya da ilk kez konuştukları insanlar tarafından dışlanabilir ve bunun sonucunda da depresyon belirtileri gösterebilirler. Bunların yanısıra şiddet eğilimleri artabilir. Bu sebeplerden dolayı gerekli önlemler alınmalıdır.

 

Paranoid Kişilik Bozukluğu (Paranoya) Tedavisi Nasıldır?

Paranoid kişilik bozukluğu yani paranoya tedavi edilebilen ve tedavisi büyük başarı ile sonuçlandırılan bir hastalıktır. İlk adım ise hastanın hastalığını kabul etmesidir. Çeşitli beyin fonksiyonlarının görüntüsü gösterilerek hasta ikna edilebilir. Bunun yanında bir takım psikoterapi tedavileri de bulunmaktadır. Tercih edilen bazı tedaviler:
– EKT
– İlaçlı tedavi
– Nöromodülasyon
– Transmanyetik uyarım tedavisi
– Derin TMU
Paranoid kişilik bozukluğu ya da paranoya tedavisinde en önemli olan faktörlerden biri de erken teşhistir. Hasta, hastalığını ilerlemeden kabul ederse tüm tedavi süreci daha kolay ve hızlı olacaktır.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ