Enflasyon nedir? Enflasyonun sebepleri ve sonuçları nelerdir?

Okuduğunuz haber
SEKÜLER NEDİR? SEKÜLERİZM NE DEMEKTİR

Klorofil Nedir? Nerede Bulunur? Görevi Nedir?

Anasayfa   /    NEDİR    /    Seküler nedir? Sekülerizm ne demektir

Seküler nedir? Sekülerizm ne demektir

Seküler kelimesi hem çok kullanılmayan hemde çok görülmeyen bir kelimedir. Aslında "Seküler" kelimesi önemli bir kavramdır. Bu anlamda seküler yaklaşık her yüzyılda bir olan bir olay olarak tanımlanır.

NEDİR      01 Ocak 2019 - 21:48     0

Seküler nedir? Sekülerizm ne demektir

Seküler ne demek? Seküler kelimesinin anlamı nedir? Daha çok laik kelimesi ile birlikte kullanılan seküler ile siyaset ve felsefe alanında yaygın olan bir yaşayış biçimi olan sekülerizm kavramları, gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır. Seküler kelimesinin iki ayrı anlamı bulunuyor. 

Seküler Latince bir kelime olmakla birlikte, "saeculum" kelimesinden türetilmiştir. Saeculum ise bir nesil veya yüzyıl gibi bir anlama da sahip zaman belirten bir sözcüktür.

Seküler kelimesi hem çok kullanılmayan hemde çok görülmeyen bir kelimedir. Aslında "Seküler" kelimesi önemli bir kavramdır. Bu anlamda seküler yaklaşık her yüzyılda bir olan bir olay olarak tanımlanır. Seküler "Laik duruma getirme, dinden bağımsızlaştırma. Yüzyıllık, yüzyılda bir olan." gibi anlamlara gelmektedir.

Seküler kelimesi Hristiyanlık doktrininin parçalarından olan Tanrı'nın zaman dışında var olduğu prensibine karşılık zamana (zamansal olmaya) vurgu niteliği taşıyan, genel olarak hayat ve idarenin dini bir merkezden ayrılıp dünyevi bir merkeze ilerlediğini, zamansal, zaman içinde var olan bir tarafa kaydığını belirten bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Bu fikir diğer tüm dini ve spiritüel inançları kapsayacak şekilde genişlemiştir. Dini biçimde algılanabilecek veya dini kaynaklara dayandırılmış çeşitli müessese, konu ve kavramlara dini olmayan, bunlarla dini ayıran bir bağlamda, yaklaşır. Örnek vermek gerekirse: seküler etik, seküler devlet vb.

"secular kelimesi latince serere' den geliyor. ziraatle ilgili bir mânâsı var, tohum etmek* demek. bu kökten saeculum kelimesi yapılmış, mânâsı üretmek; nesil, zürriyet meydana getirmek**demek. buradan da saecularis kelimesi çıkmış, mânâsı bir asırda bir kere gelme, olma* demek. secular kelimesi ingilizcede, yüzyılda bir olan; asırlarca süren mânâsına geldiği gibi, zamana bağlı*, ebedî olmayan, geçici ve dünyevî* mânâsına da geliyor. yaygın kullanılmasında bu ikinci mânâ hâkimdir, yâni, uhrevî veya dinî olmayan, dünyevî demektir." (fehmi baykan, demokrasi, laiklik ve teokrasi (şeriatçılık) üzerine bir derkenar, türkiye günlüğü, sayı 46, yaz 1997, s.19)

Laik kelimesiyle karıştırılmakta olan bir kavramdır. laik din ve devlet işlerinde ayrılığı ifade eder. sekülerin anlamı ise siyasi nitelikten çok bireyseldir. bu bağlamda seküler, kişinin dini inancı ne olursa olsun gündelik yaşamının idaresini dünyevi bir akılcılıkla ele alması anlamındadır. bireyin dini, vicdan alanında bırakarak, hayata bakış açısındaki eksiklikleri sürekli olarak her görüşten insanlarla iletisim içinde yeni bilgi ve tecrübelerle kapatması gerektiğine böylece daha hoşgörülü ve ilerlemiş bir dünyanın ortaya çıkacağına yönelik bir yaşam anlayışını ifade eder. bu anlamda türkiye'de kendini tamamen ibadete adamış ve (israil'de bulunan köktendinci kast benzeri) sosyal yaşamdan uzak yaşayanların topluma oranı düşünülürse halkın %99'unun seküler olduğu söyleneblir. yine aynı bakışla dindarlığı ile bilinen pekçokları da seküler bir yaşamı tercih etmektedir. bunların başında ise siyasette ve iş dünyasında öne çıkan figürler gelmektedir.

Seküler Ne Demek? 

Seküler kelimesi, iki ayrı anlama geliyor. Seküler kelimesinin anlamları;
1-) Yüzyıllık 
2-) Yüzyılda bir olan.  (Seculaire) 

Seküler kelimesinin sıklıkla kullanılan anlamı ise şudur:
1-) Dini hassasiyeti olmayan kişi/kimse 
2-) Dini değerlerden uzak yaşayan kişi/kimse 
3-) Dinin yaşantısı üzerinde herhangi bir etkisi bulunmayan kişi/kimse (Seculier)

Seküler Kelimesinin Kökeni Nedir?
Seküler kelimesi, Latince kökenli bir kelime olup dilimize Fransızcadan geçen bir sözcüktür. Kelimenin orijinal halleri yukarıda parantez içinde belirtilmiştir. 

Seküler Kelimesinin Zıt Anlamlısı Nedir? 
Seküler kelimesinin zıt anlamlısı mütedeyyin kelimesidir. Mütedeyyin kelimesinin anlamı da dini değerlere önem veren, dindar kişi veya kişilerdir. Daha çok “mütedeyyin kitle” veya “mütedeyyin insanlar” gibi kalıplaşmış tabirlerle cümle içinde kullanılır. 


Devlette Sekülerizm veya Sekülerlik 
Devlet yönetiminde sekülerizm veya sekülerlik, dinin yönetimde herhangi bir etkisi olmamasıdır. Laik devlet yapısından farklı olarak seküler devlet yönetiminde dine hiç yer verilmez. Fakat ülkemizde seküler devlet yönetimi, hiçbir dönemde gerçekleşmemiş ve benimsenmemiştir. 
 

Sekülerizm nedir?

Sekülerizm veya sekülarizm; toplumda ahiretten ve diğer dini, ruhani meselelerden ziyade dünya hayatına odaklanılması yönündeki hareket olarak tanımlanmaktadır.

Seküler etik nedir?

Seküler sözcüğünün kullanımı sekülerizmin bir parçası veya sekülerizmin temellerine bağlı olarak tanımlanırsa, seküler etik kavramı, etik konusunun dinden ayrıştırılmış bir anlayışı olarak tanımlanabilir.

Seküler toplum nedir?

Batı toplumları genellikle seküler olarak tanımlanmaktadır. Nedeniyse Genel olarak Batı toplumlarında resmi din dayatması mevcut değildir ve din özgürlüğü, yani bireyin istediği dine inanma veya herhangi bir dine inanmama özgürlüğü, mevcuttur.

Seküler devlet nedir?

Seküler devlet tanımı, sekülerizmin siyasi boyutuyla ilgilidir ve seküler esaslara dayalı devleti tanımlar.

Seküler humanizm nedir?

Seküler Humanizm son 30 yıldır kullanılan,  yazılı unsur ve prensiplere dayanan dünya görüşünü ifade eden bir terimdir.

Seküler kelimesinin cümle içerisinde kullanımı

"Bu, bilimdeki seküler çalışmalara vurgu yapan Rönesans’tan kaynaklanan felsefi hareketin bir ürünüdür."

Sözlükte Seküler ne anlama gelmektedir?

1- Laik duruma getirme, dinden bağımsızlaştırma.

2- Yüzyıllık, yüzyılda bir olan.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ