Adaylar PTT sınav sonuçlarını bekliyor, sonuçlar açıklandı mı

Okuduğunuz haber
ŞNORKEL NEDİR

Şarbon hastalığı (Anthraks) nedir? Şarbonun belirtileri ve tedavisi

Anasayfa   /    NEDİR    /    Şnorkel Nedir

Şnorkel Nedir

Şnorkel nedir? Şnorkel ne işe yarar? Şnorkelin kullanım alanları nelerdir? İnternetin son zamanlarda en çok aranan konularından biri olan Şnorkelin ne olduğu ve kullanım alanlarını dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik.

NEDİR      12 Eylül 2018 - 00:22     0

Şnorkel Nedir

MemurHaberi.Net - İnsanoğlu her dönemde doğanın kendisine karşı olumsuz olan yönlerine hakim olmak ve bu olumsuzlukları aşmak için farklı icatlar yapmıştır. Her şey bir ihtiyaçla meydana geldiğinden insanoğlu da ihtiyaç duyduğu her alanda işlerinin kolaylaşması için tasarımlar ve icatlar yapmıştır. Tekerlekten telefona elektrik ve daha bir çok icat bir ihtiyaç sonucu meydana gelmiştir. Bunlardan biri de Şnorkeldir. Şnorkel özellikle son günlerde internet üzerinden çokça araştırılan ve merak edilen araçlardan biridir. Peki Şnorkel nedir? Şnorkel ne işe yarar? Şnorkel ne için kullanılır? Tüm bu sorularınızın yanıtını haberimizde bulabilirsiniz.

İnsanlık tarihi farklı tasarım ve icatlara sahne olmuştur. Bunlarda biride hiç Şnorkeldir. Yüzme tutuklarının vazgeçilmezi olan Şnorkel son zamanlarda çok merak edilen ve çok aranan araçların başında geliyor. Şnorkelin ne olduğunu merak eden vatandaşlar internet üzerinden Şnorkelin ne olduğunu araştırıyor.

Almanca bir kelime olan Şnorkel “j” şeklinde olan ve yüzerken kullanmaya yarayan bir araçtır. Bu araçla yüzünüzün bir kısmı su altındayken nefes alabiliyor ve yüzmenin keyfini sürebiliyorsunuz. Doğada benzeri yılanların soluk borusunda olan Şnorkel sudan geçmek durumunda olan amfibi özellikli araçlarda da kullanılabiliyor. Örneğin, amfibi özellikli askeri kara araçları ve arazi araçları vs vs.

İDEAL BİR ŞNORKEL NASIL OLMALIDIR?

Şnorkelin ilk olarak Giritliler tarafından yaklaşık beş bin yıl önce kullanıldığı biliniyor. Bugünkü halini alması ise 1930’lu yıllara dayanıyor. Yüzme severlerin maske ve paletle birlikte kullandığı bu alet yüzme sporlarının olmazsa olmazıdır. Sıradan bir şnorkel basit bir yapıya sahip görünse de aslında bir çok bileşenden oluşmaktadır. Bunlar ağızlık, hortum ve gözlük gibi aparatlardır. Yüzme sporu için ideal bir şnorkelin en az 30 cm boyunda olması gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda bu uzunluk 45 cm civarlarına da ulaşabilmektedir. İdeal bir şnorkel hortumunun çapı bir parmak kalınlığını geçmemelidir. Şnorkelin en önemli noktalarından biri de sağlıklı olmasıdır. Güvenilir ve bilinen bir marka tarafından üretilen şnorkeller sağlık açısından büyük önem taşır. Özellikle şnorkelde bulunan ağızlıkların silikon olmamasına dikkat edilmelidir. Öte yandan alınan şnorkelin maske kısmının kullanıcının yüz yapısına uyması da önemli bir ayrıntıdır. Yüze uymayan maske yüzme sporu sırasında sorun yaratabilir.

ŞNORKEL FİYATLARI?

İdeal bir şnorkelin 30-50 TL arasında bir fiyattan satışa sunulmaktadır. Ancak kullanım alanlarına ve kalitelerine göre bu fiyatlar değişebilir. Ancak uzmanlar ucuz şnorkellerin kullanılmamasını öneriyor. Hatta şnorkellerin üretimi sırasında kullanılan ürünlerin bilinmemesi durumunda şnorkellerin alınmaması sağlık açısından önemli bir ayrıntıdır.

ŞNORKEL NERELERDE KULLANILIR?

Şnorkel özellikle tüp gerektirmeyen ve gözleme dayalı dalışlar için uygundur. Su yüzeyinden yapılan gözlemlerde özellikle balıkların ve su altı batıklarının gözlenmesi için uygun bir araçtır. Hobi olarak su altında kalan tarihi yerleri, batıkları ve balıkları inceleyen ve gözlemleyenler için şnorkel vazgeçilmezdir. Avrupa ve Amerika’da şnorkelle yapılan aktivitelere İngilizce “snorkelling” adı verilir. Batıda bu hobi için özel eğitim merkezleri kurulmuş ve bu eğitim merkezlerinde dersler verilmektedir. Şnorkel sadece sivil alanda hobi ve etkinliklerde değil aynı zamanda askeri alanda da sıkça kullanılmaktadır. Özellikle su altı taarruz ekipleri tarafından sıkça kullanılmaktadır. Komandolar tarafından deniz, ırmak ve göller gibi alanlarda kullanılan şnorkelin kullanım alanları geniş bir yelpazede incelemek mümkün.

ASKERİ VE SİVİL AMFİBİ ÖZELLİKLİ ARAÇLARDA ŞNORKEL KULLANIMI

Şnorkeller sadece insanların yüzmesi için kullanılan bir araç değildir. Amfibi yani suda ilerleme özelliğine sahip olan sivil ve askeri araçlarda da şnorkel mantığına dayanan bir sistem kullanılarak aracın suda ilerlemesine olanak sağlanır. Özellikle askeri alanda kullanılan sistem sudan geçmek için egzozun su almaması ve motorun arızalanmaması daha etkin çalışması için kullanılmaktadır. 2. Dünya savaşına uzanan bu serüvende savaş sırasında sudan geçerken araçların istop etmesi çalışmaması üzerine şnorkel sistemi askeri araçlar içinde geliştirilmiştir. Nazi Almanya’sı mühendisleri Fırtına Hareketi kapsamında tankların ön plana çıktığı savaş için köprülerin kullanılması yerine bu sistemi geliştirmiş ve kullanmıştır. Şnorkel aynı zamanda denizaltıların da kullandığı bir sistemdir. Dalışa hazırlık yapınca veya yüzeye çıkmak için hazırlık yapılınca şnorkele ihtiyaç duyulur. Denizaltılar su yüzeyine yakın seyir halindeyken şnorkelleri kullanır.

Denizde ilerleyen amfibi özellikli Rus tankları

YILANLARDA ŞNORKEL

Şnorkel insanlar ve askeri araçlarda ihtiyaç durumunda yapay olarak kullanılırken yılanlarda doğal olarak bulunur. Yılanlar avını yutarken uzun bir süre sindirim işlemi sürer. Bu zaman diliminde yılanlar dişlerinin altında bulunan bir sistemle doğal olarak nefes alır ve yaşamlarını idame ettirirler.

ŞNORKEL KULLANIRKEN DİKKAT!

Şnorkel yüzme sporu için çok güvenli bir alet olmasının yanı sıra şnorkelling etkinliği sırasında meydana gelen kazalarda azımsanmayacak derecede bir artış göstermektedir. Özellikle etkinlik sırasında yaşanan kazalar bu sporun dikkatli yapılması gerektiğini göstermektedir. Etkinlik sırasında sporcu sürekli su altını gözlemlediği için su üstü araçlarına dikkat etmemekte ve bir kazaya maruz kalabilmektedir. Bu sebeple etkinliğin yapıldığı alanların tekne, yat ve jet-ski gibi su üstü araçlarının geçişine kapalı olup olmadığına dikkate etmek gerekmektedir. Bu trafik akışının olduğu alanlarda ise etkinlik yapıldığına dair uyarıların yapılması veya bayrakların asılması gerekmektedir. Bu sporlar esansında size doğru gelecek bir aracın sizi fark etmesi için turuncu yelek giyinmeye dikkat edilmelidir. Gruplar halinde yapılan dalışlarda ise su altında meydana gelebilecek kazalara karşı rehber ve sağlık ekibi bulunması elzemdir.

 

Bu yazının tüm hakları Memurhaberi.net’e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

  •  

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ