Büyükelçiliklere sözleşmeli sekreterler alınacak

Okuduğunuz haber
VPN NEDİR, NE İŞE YARAR.. EN İYİ ÜCRETSİZ VPN PROGRAMLARI

Gaziosmanpaşa Üniversitesi akademik personel alımı yapacak

Anasayfa   /    TEKNOLOJİ    /    VPN Nedir, ne işe yarar.. En iyi ücretsiz VPN programları

VPN Nedir, ne işe yarar.. En iyi ücretsiz VPN programları

Sanal özel ağ veya VPN (Vitual Private Network), bir mobil veya pc cihazdan bir ağa Internet üzerinden şifrelenmiş yazılım kaynaklı bir bağlantıdır. VPN, Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) teriminin kısaltılmış halidir ve en temel anlamıyla internete başka bir IP adresi üzerinden bağlanmanızı sağlayan hizmettir.

TEKNOLOJİ      25 Eylül 2018 - 00:45     0

VPN Nedir, ne işe yarar.. En iyi ücretsiz VPN programları

Memurhaberi.Net - Sanal özel ağ veya VPN (Vitual Private Network), bir cihazdan bir ağa Internet üzerinden şifrelenmiş bir bağlantıdır. Aslında bu bağlantıyı gerçekleştiren bir yazılımdır. Yazılım üzerinden sağlanan şifreli bağlantı, hassas verilerin güvenli ve hızlı bir şekilde iletilmesini sağlar. Yetkisiz kişilerin trafiği izlemelerini ve dinlemelerini önler ve kullanıcının uzaktan çalışma yapmasına izin verir. VPN teknolojisi, şirketler tarafından yaygın olarak kullanılmakla beraber şahıslar tarafından da son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlamıştır.

Daha hızlı ve güvenli bir internet isteyen şirketler veya şahıslar VPN yazılımlarını mobil platformlarına veya PC'lere kurarak yazılımı aktif etmek suretiyle yazılım aracılığı ile kendi bulundukları ülkede veya farklı bir ülkedeki sunucuyu kullanarak internete erişebilmektedir. Bu şekilde sağlanan internet erişimi ikinci üçüncü part izleyici veya dinleyicileri devredışı bırakarak internet erişim imkanı sağlamaktadır. Kendi internet servis sağlayıcısının sunucusundan başka bir sunucuya bağlanan kullanıcılar böylelikle daha hızlı ve şifreli bir bağlantı ile internet erişim imkanına sahip olurlar.

VPNVirtual Private Network (Sanal Özel Ağ) teriminin kısaltılmış halidir ve en temel anlamıyla internete başka bir IP adresi üzerinden bağlanmanızı sağlayan hizmettir. VPN, bağlantınızı güvenli hale getirir ve herhangi bir ağa bağlanırken sizin bağlantınızı şifreler ve kimliğinizin bulunamamasını sağlar. Aynı zamanda ülkenizdeki yasaklı sitelere, kısıtlanmış sitelere veya IP’lere yine VPN sayesinde bağlanabilirsiniz. Aynı zamanda VPN sistemi gönderdiğiniz, aldığınız tüm verileri kendisi şifrelediğinden 3. şahısların ne yaptığınızı görmesine izin vermeyen bir güvenlik sistemi olarakda kullanılabilir.

Ancak şöyle bir sorun var ki VPN hizmeti sağlayan uygulamalar-firmalar genel olarak size önce bir deneme süresi verir daha sonra bunun kesintisiz, limitsiz, hızlı bir hizmet şeklinde devam ettirmeniz için sizden ek ücret isterler. Aynı zamanda bağlandığınız sunucu muhtemelen farklı ülkelerden olacağından PİNG sorunu yaşayabilmeniz olasıdır. Eğer ücretsiz ve hızlı internet sağlayan bir VPN bulursanız aslında normal kullandığınız internetten daha mantıklı bir kullanım olarak gözükebilir. 

Bir VPN, özel bir ağın gizliliğini korurken, veri gönderip alma işleminde, ister birey, ister bir organizasyonun isterse bir işin parçası olsun, kullanıcılara daha geniş bir internet ortamında güvenli ve özel bir çözüm sunmaktadır. VPN bağlantısı üzerinden geçen tüm trafik akışı güvenlidir ve teorik olarak başkaları tarafından ele geçirilemez.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN, İnternet ile kullanıcı (müşteri) arasında güvenli bir şifreli tünel oluşturarak gizliliği korur. Bu tünel, önce bir PC, tablet veya akıllı telefon olan VPN sunucusu ile müşterinin kimliğini doğrulayarak oluşturulur. Kullanılan bir VPN programıyla çalıştırılan sunucu, müşteri ve web siteleri ile İnternet servisleri arasında gönderilen her şeyin izlenemediğinden emin olmak için birkaç şifreleme protokolünden birini kullanır. Bunu, bir kutunun içine bir paket koymak ve sonra birisine göndermek gibi bir şifreli tünel oluşturarak yapar. Açılana / şifresi çözülene kadar kutunun içinde ne olduğunu kimse göremez.
 

VPN protokolleri, sunucu programı olarak çalışır. VPN sağlayıcıları, sanal makineler (VM'ler) veya kapsayıcılar üzerinde birden çok VPN sunucusunu çalıştırır. Bu sayede on binlerce müşteriye veri merkezlerinden hizmet verilebilir. Normalde VPN yazılımı içinde hangi protokolün kullanılacağını seçemezsiniz, ancak daha güvenli protokollerden birini sunan bir VPN'yi seçebilirsiniz. Protokollerin neler olduğunu anlamak VPN’in nasıl çalıştığını anlamayı kolaylaştıracaktır.

 

VPN Ne İçin Kullanılır ?

 1.)Engellenmiş veya Yasaklanmış Sitelere Giriş için ..

Bilindiği üzere geçmişte ülkemizde çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak Youtube, Twitter gibi yüksek trafiğe sahip legal sitelerin yasaklandığını gördük. Özellikle bu durumlarda insanlar DNS veya VPN programları gibi hizmetlere büyük ölçüde ihtiyaç duyuyor. VPN sizin adresinizi başka bir ülkede gibi göstererek ve verileri şifreleyerek gönderdiğinden herhangi bir yasaklama veya kısıtlamaya uğramadan bağlanmanızı sağlıyor.

2.) Dosya indirmek (Torrent vs.) için..

Yine bilindiği üzere ülkemizde çoğu Torrent sitesi yasaklı durumda veya yasaklanmakta. Bunun sebebi yapılan telif hakkı dolayısıyla gayri yasal dosya, resim, video veya filmlerin yasadışı olarak indirmeleridir. Dosya indirirken her ne kadar hızınızı yavaşlatsa da VPN kullanmanız güvenliğiniz açısından daha sağlıklı olacaktır.

3.)İş veya okul ağına ulaşmak..

Uzaktan yapılan işlerin çoğunda güvenlik açısından şirketin size verdiği adreslere bağlantı yapılması istenir. Aynı şekilde okul ağının yönetimi içinde VPN ile bağlantı yapmanız önemlidir.

4.)Her Türlü Gizlilik ve Güvenlik

İnternet kullanımınızda güvenlik önemli bir unsurdur. Özellikle banka bilgileriniz gibi önemli bilgilerinizin 3. şahısların eline geçmemesi için VPN programlarını tercih edebilirsiniz. Bu programlar sayesinde verileriniz şifreleneceğinden kötü niyetli kişiler bilgilerinize kolayca erişemeyecektir.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ