Bugun...
SON DAKİKA

Senaryo Aynı Senaryo

 Tarih: 02-02-2019 00:50:00
Muhammed Öylek

İspanyol, Portekiz ve İngilizlerin sömürge bölgelerinde nasıl bir politika izlediğini bilmeyenler bugün batının Ortadoğu politikasıyla nereye varmak istediğini anlayamaz...

Avustralya kıtasını sömürgeleştirirken Aborijinleri barbarlaştırıp soykırım gerçekleştiren batı aynı şeyleri Amerika kıtasındaki yerlilere de yapmıştı...

Kızılderililere saldıran Avrupalı koloni milisleri yerlilerin inançlarını aşağılıyor, kutsallarına saldırıyor ve mahremlerine el uzatıyordu. Değerlerini savunmak zorunda kalan yerliler barbar olarak nitelendirilip öldürülüyordu.

Batı bu yöntemi en son Osmanlı üzerinde denemişti. Birinci dünya savaşında Osmanlı'ya karşı savaşmak için getirilen Anzaklara Osmanlı'nın yamyam olduğu ve insan etti yediği söylenmişti. 

Batı'nın yıllardır aynı senaryoyla oynadığı oyunda yamyam ve barbar rolleri Aborijinlere, Siyahilere ve Kızılderililere de biçilmişti. Nitekim TRT'de 2000'lerin sonuna kadar yayınlanan kovboy filmlerini izleyen bizler bile Kızılderililere ve Siyahilere yamyam gözüyle baktık, eski yamyamlar olarak...

Geçen onca zaman içinde batı bu senaryosunda revizyona gitti. Artık yamyamlığa kimse inanmıyordu. Ve batı yeni söylemler yeni terimler üretti "terör" "terörizm" "aşırılıkçı" vs.

Peki, bunların Ortadoğu'yla ve batının Ortadoğu politikasıyla ne alakası var?

Büyük balık hayatta kalmak için küçük balığı yutmak zorunda.

Batı, özelliklede ABD, Ortadoğu ve İslam dinine saldırmak için benzer söylemler oluşturdular. "Barbar" yerine "Aşırılıkçı" "Yamyam" yerine ise "Terörist" kavramlarını sıkça kullanmaya başladılar.

Yapay "terör saldırıları"yla Afganistan'a giren ABD binlerce insanı öldürdü.

Irak'taki kitle imha silahları bahane edilerek Irak'a giren ABD ve İngiltere 2 milyon insanın ölümüne ve milyonlarcasının ise kalıcı hastalık ve sakatlıklarla maruz kalmasına neden oldu. Irak hazinesine ait binlerce ton altın ABD ve İngiltere'ye kaçırıldı.

"Arap Baharı" adı altında yapılan eylemlerle başlayan iç çatışmalarla birlikte İslam ülkeleri eski geri kalmışlıklarına geri döndü. Libya'da yıllardır bütünlük sağlanamıyor ve gruplar arasında yaşanan çekişmeler dolayısıyla devletin yapısı ve yönetimi belirlenemiyor.

Suriye'de başlayan iç savaşta milyonlarca insan öldü, yaralandı ve vatanlarından oldu. Savaşa dâhil olan batılı koalisyon ve Rusya, ülkede işlerin giderek daha da kötüleşmesine yol açtı. Batılı istihbarat örgütleri tarafından oluşturulan DEAŞ gibi örgütler batının ülkelere müdahale etmeleri için en büyük bahaneleri. ABD ve Avrupalı müttefikleri DEAŞ’ı bahane ederek Suriye’ye iç savaşına müdahale etmişti. Gelinen süreçte DEAŞ örgütü bitirildi denilerek Suriye’nin parçalara bölünmesi sürecine geçildi. Fransa, Suriye’nin kuzeyinde kurulacak mahkemeleri tanıyabilecekleri açıklamasında bulunmuştu.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI