İstanbul Üniversitesi Personel Alım İlanı

Okuduğunuz haber
ZABIT KATİBİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT yasası gelişmesi

Anasayfa   /    KAMU PERSONELİ    /    Zabıt katibi maaşları ne kadar oldu

Zabıt katibi maaşları ne kadar oldu

Adalet Bakanlığı sözleşmeli zabıt katibi maaşı 2019 yılında ne kadar oldu? Maaş ve diğer özlük hakları konusunda merak ettiklerinizi yazdık.

KAMU PERSONELİ      08 Ocak 2019 - 21:58     0

Zabıt katibi maaşları ne kadar oldu

(güncellendi) Zabıt katibi maaşı ne kadardır, zabıt katibi ne iş yapar?

Adalet Bakanlığı tarafından en fazla istihdam edilen kadrolardan biri olan zabıt katibi maaşı verilen emeği maalesef karşılamamaktadır. Sözleşmeli olarak istihdam edilen, özlük hakları kadrolu personele nispeten daha düşük olan zabıt katipleri adliyede iki temel işi yapmaktadır.

Bunlardan birincisi bölge istinaf mahkemeleri, Danıştay, Yargıtay, C. Savcılıkları, icra mahkemeleri, seçim müdürlükleri, ceza ve hukuk mahkemeleri kalemlerinde yazışmaları ve tutanakları hazırlayıp hakim veya kalem müdürüne imzaya sunmak diğeri ise duruşma, keşif gibi görevlerde hakime veya mahkeme heyetine yardımcı olmaktır. Mahkemelerin iş yükü düşünüldüğünde az çalıştıklarını söylemek pek makul olmayacaktır. Bugün itibariyle yalnızca temyiz mahkemelerinde dahi milyonlarca dosya yükü olduğunu da  belirtmemiz gerekmektedir.

Zabıt Katibi maaşı 2018 ne kadar? 

Sözleşmeli zabıt katibi maaşı 2018 ocak yeni göreve başlayan, bekar personel için 2.732 TL düzeyinde iken yılın ikinci yarısında yapılan olan zamla birlikte 2018 temmuz - 2019 Ocak arası zabıt katibi maaşları 3105 TL oldu. 2019 Ocak itibariyle Enflasyon farkı ile birlikte memur maaşlarına gelen %10,30 zamla ve 2018 Aralık ayında açıklanan asgari ücretle birlikte yeniden belirlenen Asgari Geçim İndirim oranının artması ile birlikte Zabıt katibi maaşları 7/1 kadrosundaki Lise mezunları için 3445 liraya, 7/1 kadrosundaki Önlisans mezunları için ise  3505 liraya yükseldi.  Göreve yeni başlayacak sözleşmeli zabıt katiplerinden lise mezunlarının 13/1 kadrosunda başlayacağı ve ortalama maaşlarının ise 3314 lira olacağı, Önlisans mezunlarının ise 12/3 kadrosunda başlayacağı ve maaşlarının ortalama olarak 3360 TL civarında olacağı anlaşılmaktadır. Adalet Bakanlığı zabıt katibi, mübaşir, infaz koruma kadrolarına lisans, ön lisans, orta öğretim mezunlarını çalıştırmaktadır. Ancak diğer tüm kamu kurumlarında olduğu gibi mezuniyet düzeyi farklı olan personel arasında fark oluşmaktadır.

 Ön lisans mezunu orta öğretim mezunundan 50 TL,lisans mezunu ise ön lisans mezunundan 70 TL daha fazlamaaş almaktadır. Bu ödemelerin haricinde asgari geçim indirimi olan 190 TL daha ödeme yapılmaktadır. Toplam elde edilen rakam 4.000 TL üzerindedir ancak vergi dilimine girilmesi sebebiyle yılın son dört ayında tekrar 3.350 TL düzeyine inmektedir. Oldukça düşük miktarlarda olmakla birlikte keşiflerden gelir elde edebildikleri gibi ek bir iş olarak ilgili şartları ve eğitimi taşımaları halinde Bilirkişilik ve arabuluculuk faaliyetleri yapmasına da kanunen bir engel mevcut değildir.  Yani zabıt katibi maaşı hariç yasal olarak gelir elde edebilir. 

Zabıt Katipleri maaş harici ek ücret alıyorlar mı?

Zabıt Katipleri bulundukları İlin Adli komisyonundan başka bir ile veya ilçeye geçici görevle yollanmaları halinde de ek olarak geçici görev yolluğu alabilmektedirler. Bunun haricinde 2012 yılından evvel ödenen Nöbet ücreti, fazla çalışma ücreti ve servis gibi ek ödeme ve destekler kaldırılmıştı. Hali hazırda fazla çalışma ücreti olarak Katip başına düşen dosya sayısı 500'ün üzerinde ise fazla çalışma ücreti alabilmekte ancak bu da yine belli bir yüzdenin üstüne çıkamamaktadır. Büyükşehir Adliyelerindeki aşırı iş yükü dikkate alındığında Zabıt katiplerinin çalışmalarının karşılığını alamadıkları görülmektedir.

2019 yılında Adalet Bakanlığı Personel alımı olacak mı?

Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL'dEn yapılan açıklamada 2019 yılı ilk aylarında öncelikle cezaevlerine Cezaevi katibi ve İKM kadrolarında  kamu personeli alımı yapılacağı belirtildi. Henüz ilana çıkılmadı. İlana çıkılması halinde sitemizden anlık duyuru ve şartları yayınlanacaktır.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ