Bugun...
SON DAKİKA

Çılgın iddia! Trump dolar devalüasyonu yapacak

Dolar hakkında dikkat çeken iddia! Trump düğmeye basmak üzere. ABD'nin ihracaat gelirlerinin maksimize ve ithalat giderlerinin minimize etmek amacıyla Trump doları dizginlemeye çabalıyor. Peki Trump neden doların değerini düşürmek istiyor. İşte detaylar..
facebook-paylas
 Tarih: 26-06-2019 13:23:01  -   Güncelleme: 26-06-2019 13:53:01

Çılgın iddia! Trump dolar devalüasyonu yapacak

Dolar endeksi geçtiğimiz ağustos ayından bu yana minimuma düşerek, diğer ülke para birimleri karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Bank Of America'nın iddiasına göre Trump'ın doların değerini düşürmek için yakın bir gelecekte develüasyon kararı alabileceğini öne sürdü. Eğer Trump bu karara imza atarsa, doların değeri tüm dünya para birimlerine karşı aşırı düşüş eğilimine girecek.

Amerika'nın en büyük finans kurumlarından biri olan Bank of America (BofA), Trump başkanlığındaki Amerikan yönetiminin doları devalüe etme niyetinde olduğu konusunda uyarıda bulundu.

 

"NEW YORK MERKEZ BANKASI HAZİNEDEN TALİMAT BEKLİYOR"


Bank Of Amerika'nın analistleri, Hazine yönetiminden talimat gelir gelmez New York Merkez Bankası'nın dolar satıp farklı para birimleri satın almaya başlayacağını ve bu işlemlerin, şu anda hesaplara göre olması gerektiğinden yaklaşık yüzde 13 daha değerli olan doların kaçınılmaz olarak zayıflamasına yol açacağını belirtti.

 

IMF: ABD'NİN GSYİH'Sİ ÖNÜMÜZDEKİ 2 YIL BOYUNCA AZALACAK


ABD'nin ekonomisi geçtiğimiz yıl yüzde 2.9 oranında bir büyüme sergilemişti, ancak yıl sonuna doğru ciddi bir şekilde yavaşlamıştı. Uluslararası Para Fonu tahminlerine göre ABD'nin gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYİH) önümüzdeki 2 yıl azalacak.

 

UZMANLARA GÖRE 2021'E DOĞRU ABD EKONOMİSİNDE RESESYON (EKONOMİDE DURGUNLUK) DÖNEMİ BAŞLAYACAK


Bazı uzman görüşlere göre 2021'e doğru ABD ekonomisini resesyon dönemi bekliyor. Birçok uzman ise 2020 yılında 'yumuşak' bir resesyonun, 2021 yılında ise tam anlamıyla bir resesyon dönemi olabileceğini keskin bir dille ifade edip ABD yönetimini olabilecek ekonomik problemlere karşı uyarıyor. Geçtiğimiz Çarşamba yapılan toplantıda Amerika Merkez Bankası FED,  her ne kadar dolar faiz oranlarında değişikliğe gitmese de FED Başkanı Jerome Powell'in 'daha uyumlu politika' şeklindeki açıklamaları ile birlikte doları diğer 6 ana döviz birimine karşı gevşemesine neden oldu.

 

POWELL'I ZOR GÜNLER BEKLİYOR


2018 yılında FED, Amerikan ekonomisindeki düzelmeye ve para teşviklerinin gereksizliğine atıfta bulunarak peş peşe 4 kez faiz artışına gitmişti. Faiz arttırımı ve ABD yönetimi ile uyumsuz çalışma programına çok kızan ABD Başkanı Donald Trump, FED'i Amerikan ekonomisi için en büyük tehdit olarak niteledi, Powell'i de görevden alabileceğini ima etti.

 

TRUMP, FAİZ ARTIŞINA TEPKİLİ
 

Geçtiğimiz Mart ayında FED faiz artışlarını devam ettirmeme kararı almıştı, ancak Trump için bu adım da yeterli olmadı. Trump'a göre eğer FED aralıkta faizi artırmasaydı, Dow Jones endeksi birkaç yüz puan daha yukarıda olacaktı ve ABD ekonomisi yıllık bazda yüzde 4-5 oranında büyüyecekti.

 

FED FAİZLERİ DÜŞÜRMEYE BAŞLAYACAK

Powell'in bu baskıya karşı sonunda teslim olacağına işaret eden analistler, FED'in önümüzdeki temmuzda faizi 0.25 oranında düşürmesini bekliyor, buna benzer bir düşüşün de eylülde yapılması bekleniyor.

 

DOLAR UCUZLARSA, ABD'NİN ÜRÜNLERİ YURT DIŞI ALICILARI İÇİN DAHA CAZİP OLUR​

Donald Trump, seleflerinin yürüttüğü güçlü dolar politikasından açık bir şekilde vazgeçti. Trump'a göre aşırı pahalı dolar, Amerikan ürün ve hizmetlerinin ithalatını engelliyor ve ticari ciro açığını daha da derinleştiriyor. (Geçen yıl daha önce hiç görülmemiş oranda ABD ihracaatı 621 milyar dolara ulaştı.)

Doların ucuzlaması halinde dış alıcıların Amerikan ürünlerini satın almaktan karlı çıkacaklarını, sonuçta üretimin kalkınacağını dış ticaret açığının azalacağını düşünen Trump, geçen martta, "Bana diğer ülkelerle iş yapamayacak kadar güçlü dolar değil, ülkemize faydalı olabilecek güçlü dolar lazım" açıklamasında bulunmuştu.

 

DÜZELME BEKLENMİYOR

Ekonomi uzmanları, Trump'ın ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in sürdürdüğü zayıf dolar politikasının eninde sonunda ekonomik büyümeyi baltalayacağından endişe ediyor. Tanınmış banka analisti Dick Bove, CNBC'ye demecinde bu stratejinin uzun vadede yanlış olduğunu ifade etti.

Bove, "Politika doların istikrarına karşı yürütülüyorsa yabancılar, Amerikan devlet borcunu finanse etmeyecek. ABD ise tümüyle ve tamamen, doların bir dünya rezerv dövizi olarak değerlendiriliyor olmasına bağlı" diye konuştu.

İleriye dönük zayıflama, doların rezerv para birimi statüsünü tehlike altında bırakıyor. Diğer ülkeler ABD tahvillerinden daha yüksek oranda gelir talep edecek, bu da kredilerdeki faiz oranlarının artmasına neden olacak ve yatırımcıların Amerikan ekonomisindeki düzelme umutlarını nihai olarak boşa çıkaracak.

.

  Kaynak: Memurhaberi.Net |Haber Merkezi

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  ANKET Tüm Anketler
Mevcut eğitim sisteminin çocuğunuzun ihtiyaçlarına cevap verdiğini düşünüyor musunuz?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI