Bugun...
SON DAKİKA

İstanbul Yeni Havalimanı'na metro geldi mi, metro ne zaman gelecek

İstanbul Yeni Havalimanı 6 Nisan 2019'daki büyük kapsamlı taşınma ile birlikte Atatürk Havalimanına artık uçuş gerçekleştirilmeyecek. Metro ile gidilebilen Atatürk Havalimanı yerine açılan İstanbul Yeni Havalimanında metro olmaması birçok kişiyi ulaşım alternatifleri noktasında düşündürüyorken nihayet yetkili bir ağızdan bu soru cevabını buldu. İşte İstanbul Yeni Havalimanı metrosu ile ilgili güncel bilgi..
facebook-paylas
 Tarih: 24-03-2019 01:13:12

İstanbul Yeni Havalimanı'na metro geldi mi, metro ne zaman gelecek

6 Nisan’da yapılacak büyük taşınma ile birlikte İstanbul Yeni Havalimanı’nın tam kapasite ile hizmete girmesine sayılı günler kala en çok merak edilen konuların başında ulaşım geliyor. Havalimanında çalışan ve nerdeyse bir şehir kapasitesindeki personel başta olmak üzere yıllık 150 milyona ulaşma hedefi ile yapılan İstanbul Yeni Havalimanı’nda en büyük problem olarak şuan ulaşım sıkıntısı geliyor. Ulaşım alternatiflerinin sınırlı olması, pahalı olması ve trafikten kaynaklanan gecikmelerin olması ulaşımı başlı başına bir problem haline getiriyor. Başta havalimanı personeli olmak üzere yolcuların en çok merak ettiği ve araştırdığı konu havalimanına ulaşım imkanları ve metronun ne zaman faaliyete geçeceği… Bu sorun Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’a soruldu.

.

Bakan Turhan, gelecek yıl mart ayında Gayrettepe'yi, haziran ayında da Halkalı'dan yeni havalimanına metro sistemlerini diğer ulaşım hizmetleriyle entegre bir şekilde hizmete almayı hedeflediklerini bildirdi.

İstanbul Havalimanı'nın dünyanın en büyük havalimanı olarak hizmete gireceğini ifade eden Bakan Turhan, "Yeni havalimanımızdaki pistlerin 5'i kuzey-güney, 1'i doğu-batı yönünde planlandı. Bunların hepsi yedekli. 3'ünün taksi yolu normal pist gibi kullanılabileceğini belirtti.

 

İstanbul Havalimanı, 1 milyon 450 bin metrekarelik kapalı alanı olacağını kaydederek, terminalin her yerinin akıllı elektronik sistemlerle donatıldı.

 

İstanbul Yeni Havalimanı Uluslararası ve ulusal uçuşlara merkez olmanın yanısıra uluslararası aktarma yapacak yolculara da hizmet verecek. Aktarma yapacak yolcularda sık rastlanan bagaj kayıplarını minimize edecek yeni sistemin de uygulamaya konacağı İstanbul Havalimanı’nda "Yolcu hangi ülkeden geliyor, hangi uçaktan iniyor, nereye gidiyor, bagajı alınıyor bilgileri elektronik çiple yükleniyor ve bineceği uçağın saatinde ambardan alınıp uçağa konuyor. Bagajların fiziki güvenliği açısından da bantların üzerinde değil, özel korumalı sepet içinde hediye gibi uçağa kadar götürülecek..

İstanbul Havalimanı'nın açılışından 5 ay önce tüm sistemlerinin test edilerek kalite kontrol ve çalışma prensiplerindeki düzenlerin kontrol edildiği,  elektronik, mekanik ve enerji sistemlerinin test edildiği ve hata olması durumunda neler yapılması gerektiğinin belirlendiği Yeni havalimanında 225 bin kişinin çalışacağını ve an itibarıyla 140 bin kişinin görev yaptığı öğrenildi.

Yolcu memnuniyetini maksimum noktaya taşıma hedefiyle hareket eden sistemler ve personellerin olduğu Yeni Havalimanı Dünyanın yıllık bazda en fazla yolcu taşıma hedefi var.

YENİ HAVALİMANINA TAŞINMA İŞLEMİ

THY tarafından online kanallar ve sosyal medya platformlarından yapılan açıklamada, Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na taşınma işleminin 5 Nisan saat 03.00'te başlayacak. 7 Nisan 00.00'da bitecek. Tüm yurt içi ve yurt dışı yolcu taşıyan operatörler bu tarihten sonra İstanbul Havalimanı'ndan hizmet verecek. 18 Mart'a kadar iç hatlar terminalinden 1671 uçuş, dış hatlardan 1231 uçuş olmak üzere toplamda 2 bin 902 uçuş yapıldı. İç hatlarda 226 bin 40, dış hatlarda 146 bin 78 kişi olmak üzere toplam 372 bin 118 kişi yeni havalimanımızı kullandı. Yeni havalimanımızın şanına yakışır şekilde yolcuların uçak bekleme saati, check-in işlemleri ve havalimanına ulaşımıyla ilgili hizmetlerde her türlü ihtiyaçlar tespit edildi, gerekli tedbirler alındı. Gerek taksiyle, gerek toplu taşımayla, gerekse İstanbul Büyükşehir Belediyesinin şehrin 18 farklı yerinden hareket edecek 150 özel bagajlı otobüsü havalimanına yolcu taşıma hizmeti verecek.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, gelecek yıl mart ayında Gayrettepe'yi, haziran ayında da Halkalı'dan yeni havalimanına metro sistemlerini diğer ulaşım hizmetleriyle entegre bir şekilde hizmete almayı hedefledikleri bildirildi.

 

Atatürk Havalimanı'nda mevcut kargo ambarları, depolar, hangarlar ve teknik bakım yapan şirketler bulunduğu belirtilirken Atatürk Havalimanına ne olacağına ilişkin sorular sorulara ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan:

"Bunlar bir müddet daha yeni havalimanındaki yerlerini tesis edene kadar hizmet verecek. Yolcu taşıma işlemi tamamen yeni havalimanında olacak. Alanın önemli bir kısmını millet bahçesi yapacağız, bir kısmını da havacılıkla ilgili fuar hizmetinde kullanacağız. Havacılık ülkemiz için gelecekte stratejik sektörlerden biri. Teknofest'i de bu sene Atatürk Havalimanı'nda yapacağız. Ayrıca orayı ulaştırma ve havacılık alanında eğitim merkezi olarak kullanmayı düşünüyoruz. Terminallerin olduğu yerlerde revizyonlar yapılarak, fuar, turizm merkezi ve insanlarımızın rahat nefes alacağı bir şehir parkı olacak. Küçükçekmece-Bakırköy istikametinde oturanlar da havayolu trafiğinden kaynaklanan sesten de kurtulmuş olacaklar." dedi.

 

İstanbul Yeni Havalimanı Özellikleri nelerdir?

İstanbul Yeni Havalimanı, akıllı teknolojilere uygun, yenilikçi ve güçlü bilişim altyapısıyla dikkat çekiyor.

Yeni havalimanının uçtan uca teknolojik alt yapısı sayesinde yolcuların pasaport, gümrük noktaları ile check-in kontuarlarında bekleme süreleri azalacak, 55 bin kişiye eş zamanlı, kesintisiz, hızlı ve güvenli internet sağlanacak.

İstanbul Yeni Havalimanı’nda 3 adet veri merkezi (data center), 102 adet entegre sistem, 467 adet sunucu, 780 telekomünikasyon odası, 3257 adet kartlı geçiş noktası, 3267 uçuş bilgi monitörü, 4549 destek verilen bilgisayar, 9000 adet güvenlik kamerası olacak.

İstanbul Yeni Havalimanı bünyesinde 20 milyon GB’lık data alanı mevcut olacak.

Yani ortalama bir şehirde bulunan 80 bin network portu kadar bir porta sahip olacak.

Havalimanına döşenen fiber kablo uzunluğu ise İstanbul- Berlin arasındaki 1700 km’ye eşit.

Türk Mühendisler tarafından geliştirilen, yolcuların daha kaliteli vakit geçirmesi için düşünülmüş hızlı geçiş sistemleri, ücretsiz internet, dinamik bekleme süreleri bildirimleri, akıllı otopark sistemleri, yeni nesil sadakat yönetimi sistemleri, kayıp eşya yazılımı, apron kartı başvuru portalı gibi uygulamalar da ilk defa kullanılmaya başlayacak.

Toplam 780 kişilik bir ekip ile havalimanının, altyapı, güvenlik, havacılık, iş uygulamaları ve yazılım geliştirme gibi 5 ana sisteminden sorumlu olacak olan İGA Bilişim, yerli mühendislerin geliştirdiği milli sistemleri kullanacak.

 

Apron kapasitesi 500 uçak olan İstanbul Yeni Havalimanı kapasite özellikleri ise;

Yaklaşık olarak yıllık 150 milyon yolcu kapasitesi bulunuyor. Yaklaşık olarak her pistte saatte 19 iniş veya kalkış yapılabilecek.

Havalimanında 500 uçaklık apron kapasitesi mevcut. Kapasite ve büyüklük bakımından dünyanın en büyük uçaklarından Airbus A380 ve Boing 737-800 gibi uçakların iniş-kalkışı mümkün olacak.

Bunun yanı sıra İstanbul Yeni Delhi arasındaki 4500 km uzunluğunda bakır kablolama da havalimanının özellikleri arasında yer alıyor.

İstanbul Yeni Havalimanı’nın toplam olarak kapladığı alan 76,2 kilometrekare olup metro sisteminin yeni havalimanına 2020 yılında gelmesi beklenirken; bağlantı yollarının inşası konusunda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

 

Son tarifeli tarihi uçuşa yoğun talep

Atatürk Havalimanı'ndan “son uçuş”olarak tarihe geçecek olan Türk Hava Yolları'nın 6 Nisan’da saat 14’te TK 54 sefer sayılı İstanbul-Singapur uçuşu büyük ilgi gördüğü öğrenildi. Boeing 777 tipi 350 yolcu kapasiteli uçak ile yapılacak Son Uçuş olması özelliği olması hasebiyle tarihi uçuşun hem business hem de ekonomi sınıflarında bilet fiyatları talepteki artış nedeniyle normal günlere göre yükseldi.

 

Normal zamanlarda ekonomi sınıfı uçuşlarında ortalama 3 bin 400 liraya tekabül eden bilet fiyatları 4 bin 786 liraya, business sınıfı uçuşlarında ise 12 bin lira düzeyinde olan bilet fiyatları ise yoğun talep nedeniyle 17 bin liraya kadar yükseldiği öğrenildi. 10 saat sürecek uçuş, Atatürk Havalimanı'ndan yapılacak olan son tarifeli uçuş olarak tarihe geçecek.

 

 

  Kaynak: Memurhaberi.Net | Haber Merkezi

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  ANKET Tüm Anketler
Mevcut eğitim sisteminin çocuğunuzun ihtiyaçlarına cevap verdiğini düşünüyor musunuz?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI