Bugun...
SON DAKİKA

Jitemci Ahmet Cem Ersever kimdir, nerelidir, mesleği nedir

Ahmet Cem Ersever, kamuoyunun bir dönem sıkça ismini duyduğu, derin devletin ve Türkiye kamuoyunu uzunca bir süre gündemini meşgul eden biri. JİTEM denince akla ilk gelenlerden olan Cem Ersever, JİTEM'in hem kuruculuğunu hem de başkanlığını yaptı. Peki Ahmet Cem Ersever kimdir, nerelidir, ne iş yapardı, kaç yaşında, şuan nerede, yaşıyor mu öldü mü .. İşte merak edilen yönleriyle A. Cem Ersever ..
facebook-paylas
 Tarih: 10-06-2019 23:04:09  -   Güncelleme: 10-06-2019 23:22:09

Jitemci Ahmet Cem Ersever kimdir, nerelidir, mesleği nedir

derin devlet nedir

Ahmet Cem Ersever, Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele adlı birimin kilit isimlerinden biri olan Türk asker. Babası İzzet Ersever'in Üsteğmen olmasından dolayı ilk öğrenimini yurdun değişik yerlerinde gördü. 1967 yılında TED Ankara Koleji'nden mezun oldu. 1950 Erzurum'da doğumlu olan Emekli Jandarma Binbaşı olan Cem Ersever, Ankara'da Basın Yayın Yüksek Okulunda bir yıl okuduktan sonra 1969 yılında girdiği Harb Okulu'ndan 1972 yılında mezun oldu. jitemciler

AHMET CEM ERSEVER'in KÜNYESİ;

Doğum tarihi: 1950, Erzurum
Rütbesi: Binbaşı
Suikaste uğradığı tarih ve yer: 4 Kasım 1993, Ankara
Defnedildiği yer: Cebeci Askerî Şehitliği, Ankara
Hizmet yılları: 1968-1993
 

11 Aralık 1979'da Jandarma Genel Komuranlığı tarafından İçel, Hatay, Gaziantep, Mardin, Urfa, Edirne, Kırklareli ve İzmir illerinde kaçakçılık olaylarını soruşturmakla görevlendirildi [Ç.Ağaşe, Cem Ersever ve JİTEM Gerçeği, s.31]. jitem nedir

20 Şubat 1980'de Trabzon'daki kaçakçılık olaylarının takibi ile görevlendirildi. Henüz Yüzbaşı rütbesindeydi. 12 Eylül sonrasında Güneydoğu'da yaşanan terör olaylarına karşı mücadele etmek amacı ile istihbarat toplamak ve toplanan istihbarat ile operasyonlar düzenlemek amacıyla Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Teşkilatı (JİTEM) adı aldında faaliyet gösteren merkezi bir örgütlenmenin fikir babalığını yaptı ve doğrudan Jandarma Genel Komutanına bağlı olarak çalışacak olan JİTEM'in başına geçti. Yeşil kod adlı mahmut yıldırım kimdir
Ersever, bir süre sonra Aydınlık gazetesinden Soner Yalçın'a yaptığı açıklamalar ile Yeşil kod adıyla tanınan Mahmut Yıldırım ve bazı faili meçhuller ile ilgili bilgiler verdi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'in kuşkulu bir uçak kazasında ölümünün üzerinden bir ay kadar sonra 17 Mart 1993'de 30 arkadaşı ile birlikte görevinden istifa etti. İstifa mektubunda "Güneydoğu'da yetkili organlar içerisinde oluşturulan bir çete, cereyan eden hadiselerin gerçek boyutlarının Türk Milleti tarafından görülmesini engellemektedir." diyor ve yaşanan gerçekleri ve PKK ile mücadelenin eksikliklerini kamuoyuna duyurmaya çalışacağını açıklıyordu [Ç.Ağaşe, Cem Ersever ve JİTEM Gerçeği, s.99].

Bu arada PKK ile psikolojik mücadele yöntemi olarak Ahmet Aydın takma adıyla, Üçgendeki Tezgah ve APO-PKK-Kürtler isimli kitapları yazmış, ancak geçim sıkıntısı içine düşmüştü. İşadamı Alparslan Ertuğ ile ilişki içindeydi ve eğer kendisine birşey olursa Güneydoğu'dan tanıdığı Hanefi Avcı'ya haber vermesini istemişti. Ersever Aydınlık gazetesine anlattıkları ile ilgili olarak mahkemeye ifade vermek için 24 Ekim 1993'de Ankara'ya gitti ve bir daha kendisinden haber alınamadı. Jandarma tarafından naaşına ulaşıldı.

24 Ekim 1993 tarihinde, Soner Yalçın ile gerçekleştirdiği röportajlarla ilgili ifade vermek üzere gittiği Ankara’da kayboldu. 4 Kasım 1993 tarihinde, elleri arkadan bağlanmış ağzı bantlı kafasına iki el ateş edilmiş cesedi, Ankara Elmadağ ilçesi çıkışında bulundu. Yakın tarihler içerisinde sevgilisi Neval Boz ve itirafçı Murat Demir’in de cesetleri, Ankara’da bulundu. Kendisini öldürenlerin kimliği belirlenemedi.

Ersever’in avukatı Emin Emir tarafından, kendisi ile Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu arasında takın ilişkilerin olduğu belirtildi. Sağlığında, Üçgendeki Tezgah ve APO-PKK-Kürtler adlı kitapları yazmış olan Ersever’in adına, Soner Yalçın tarafından yazılmış olan Binbaşı Ersever'in İtirafları adlı bir eser de bulunmaktadır. 

Ahmet Cem Ersever ya da kod adıyla Testere (1950, Erzurum - 2 Kasım 1993, Ankara) Türkiye'nin doğu illerinin hepsinde görev yapmış Türk asker.

1993 yılında Aydınlık gazetesi gazetecileri ile yaptığı söyleşiden satır başı notları; 

Nasyonalistim! (Ulusçu) İnkar etmiyorum.

Ben içine girdiğim riskin farkındayım.

Bu ülkede hangi ideoloji olursa olsun, ideoloji kılıfında vatan haini olmayan herkes bizim kardeşimizdir.

JİTEM'in patronu benim.

21. yüzyılda kan karışmıştır. Saf ırkçılık yapmak yanlış olur.

Türkiye PKK'ya karşı strateji uygulamıyor.

Terör şiddetle bitmez, Doğudaki halkı örgütten şiddetten, korumak gerekiyor, devlete bağlamak gerekiyor.

Apo'ya "Bay Öcalan" diyenler bu ülkenin onurunu yere düşüren kişilerdir. Ne yaptığının farkında değillerdir.

Biz 8. yüzyılda Müslüman olduk. Türkler Müslüman olduktan sonra, İslamiyet adına Anadolu'ya o pislik Arap kültürü getirilmiştir. Türk Milleti Arap kültürünün etkisinde bırakılmıştır.

Kültürünüzü koruyamazsanız ezilir ve sömürülürsünüz. Anadolu insanı batı ve Arap kültürü arasında çırpınıp duruyor. Mustafa Kemal Türkleri özüne döndürmek istemiş ömrü yetmemiştir.

Türkiye Küba'da ve Vietnam'da yapılan hataları yapıyor.

Apo'nun yönetimde birçok hatası vardı. Hep suçu alt kadrolara attı. "Ben onlara emir vermedim, onlar yaptı." diyerek onları suçladı ve konuşmamaları için daha sonradan, hata yaptıklarını iddia ederek susturmak için onları öldürttü.

Murat Karayılan'a telsizden "Apo ağzıyla konuşma, bir gün seni de sustururlar." dedim. Murat Karayılan kimdir

Ortadoğu'da bütün tezgahlar ABD tarafından planlanır, İngiltere'ye gönderilir ve İngiliz istihbaratı yapar.

Eşref Bitlis Paşa, kendince bir şeyler yapmak istiyordu. Rahmetli bu mücadele içinde bulunan en şuurlu askerlerden birisiydi. Eşref Bitlis Paşa kimdir

Türkiye'yi yönetenler ne Türkiye tarihi, ne Kürt tarihi ne de komşu devletlerin tarihi hakkında gram bilgi sahibi değil. Türkiye'yi yönetenler komşularının kim olduğunu dahi bilmiyor.

Doğu'da halkı kucaklayalım, PKK'ya karşı operasyonlar yapalım ama hakkıyla yapalım, terör bitecektir.

Türkiye'de kontrgerilla yok. Türkiye gayr-i nizami harbi bilmiyor. Burada kaybediyor.

Denetleyici bir makam yok. Kim kimi denetleyecek.

Kontrgerilla olmalıyız, bu işi yapmalıyız. Bunu resmileştirmeliyiz. Merkez üsleri kurarak başaramayız. Alanları bırakamayız. Türkiye'de var olduğu söylenen şey kontrgerilla değildir.

PKK, Kürt halkının başına musallat olmuştur.

Oranın halkı değişkendir, on - on beş tane PKK'lıyı kıstırır öldürürsünüz dün yüzünüze bakmayan adam gelir diğer gün çayınızı içer.

Vatandaş devletin kendisini korumasını istiyor, koruyamayınca kendisini koruyacağını düşündüğü şeylere yöneliyor.

İstihbarat yok diye bir şey yoktur. Türk istihbaratı her şeyi en ince ayrıntısına kadar takip edebilmektedir. İcraatta kopukluklar yaşıyoruz.

1992'deki harekatta 4500 tane PKK'lıyı öldürdük ama harekat başarısızdır. Türk ordusu Ejderdir. Ordu kazanmıştır. Siyasetçiler kaybetmiştir. Fiyaskodur. PKK yine eski yerine, kamplarına dönmüştür.

Bu bölgede emperyalizmin denetiminde bir Kürt Devleti kurmak isteniyor.

Şimdilik Kuzey Irak'ta devlet kuracaklar. Sonra İran, Suriye ve Türkiye'de karışıklık çıkarıp size Kürtler yardım etsin diyecekler.

PKK silahlı anlamda bir bunalım içine girdi. Bu bunalımdan çıkması mümkün değil. Siyasi bir şeyler arıyorlar. Bunu Türkiye'de yapamayacaklarını biliyorlar. Talabani'ye gittiler o yüzden.

Türkiye'de de bir legal parti kurmaya çalışıyorlar.

PKK ile ateşkes olmaz. Olmamalı! Dağda PKK varken olmaz. Eğer dağda PKK varken ateşkes yapmaya kalkarsanız istediklerini vermediğiniz zaman size saldırmaya başlarlar. Bu ateşkes değildir.

Dağdaki PKK'lıya, Kürt halkına demiyorum. Dağdaki PKK'lıya kim uzlaşmacı politika uygularsa ondan hesap sorulmalıdır.

Orada 9 yıl subaylık yapmış adamın en yakın arkadaşı şehit edilmiş. İlk geldiği gibi olur mu? PKK'lıyla ateşkes yapar mı bu adam? Zaten kendisi de "Ateşkesi biz yapmadık, Ankara yaptı." diyor.

Ateşkes, mateşkes bunlar ağza alınacak cümleler değildir! Türk ordusunun bir görevi vardır. Bunu uygulayacaktır.

Devlet ateşkes sürecinde Apo'nun PKK'ya verdiği emirleri biliyor muydu yoksa bilmiyor muydu? Ateşkes filan olmadı, hiç yoktu. Vali diyor ki PKK ateşkes ilan edildiğinden bu yana 200 saldırı yaptı. Askere yapılmadığı için saldırı değeri taşımıyor mu? Oranın halkının can değeri yok mu? Bu da ateşkesi bozmaktır.

Uğur Mumcu'nun ölümünü islami örgüte bağlamıyorum. PKK meselesi araştırılmalı.

Ben siyasi olarak sadece Mustafa Kemal Atatürk'e inandım ve onu örnek aldım.

Siz kalkar, Kürtçe bir TV kurarsanız, Kürtler kendi başına Kürtçe eğitim versin derseniz onları kamçılarsınız. Doğuda Kürtçe konuşmak isteyen yüz bin insanı bulamazsınız ama bu gibi ayrıştırıcı şeylerin içine girerseniz bu sayı artaracaktır.

Kürt halkı hak istemiyor. Huzur istiyor huzur. Devletin yanlış politikaları PKK'nın musallatlığı yüzünden Kürt halkı bunalım içindedir.

Stratejik savunma - Stratejik denge - Stratejik saldırı vardır. PKK bitmeye yakın olduğu zaman hep silah bırakalım, barış yapalım demiştir. Eğer devlet bunu kabul etmişse stratejik dengeye gelinmiş olacaktır. Bir sonraki adım saldırı olacaktır. Güç toplayacaklardır.

Eğer ateşkes olursa PKK dağdan indirilip yasallaştırılmaya çalışılacaktır. O zaman dağ savaşı değil şehir savaşına tutuşursunuz. Bu yanlıştır.

İtirafçılara işkence yapmadım. Yapılmasını da savunmadım. Bir insanı konuşturmak istiyorsanız onun kadar bilgili olmalısınız. Bilmezseniz soramazsınız. Döverek "Konuş!" diyerek konuşturamazsınız. Önce aranızda duygusal bir bağ oluşturmalısınız. Örgütte yapılan "Sizi öldürürler, ailenizi öldürürler, işkence ederler, kazığa oturturlar." algısından kurtarmak zorundasınız. Sonra zaten karşısındaki adama bağlı kalacak ve konuşacaktır.

Benim sorguladığım adamlarla aramda duygusal bağ vardır. Onlara ağabey gibi olurum. İyi davranırım ve bana her şeyi anlatırlar. Kayıtsız şartsız bana bağlanırlar. Sonra elimizden alınıp cezaevlerine gönderiliyorlar, orada "terörist, köpek" gibi sözlerle karşılaşıp korkutuluyorlar. Bu sefer bir şeyler saklamaya başlıyorlar.

Marksist, Leninist birçok itirafçı gördüm. Bunlar "Beni kandırdılar, bana şunu teklif ettiler gittim." gibisinden cümleler kurmadılar. "Bir umut PKK'ya katıldım. Sonradan gördüm ki bu ideoloji ile bağlantıları yok. Kaçtım geldim." dediler ve bu adamların hepsiyle iyi anlaşmışımdır. Erkekçe, mertçe söylemiştir ne var ne yok. Bu tip adamlar PKK'ya karşı savaşmaya hazır adamlardır ve gerilla savaşını bilirler. Kullanalım bunları.

Devlete gelmiş, sığınmış olanların anasını babasını öldürüyorlar. Devlet koruyamıyor. Bu çocukları alalım, yetiştirelim. Dağda arazide kullanalım. Her şeyi biliyorlar. Araziyi de yolları da stratejileri de. Öncü olsunlar. Hiçbir şey olmuyorsa psikolojik savaşa sokarsınız karşı tarafı. PKK'dan kaçışlar çoğalır. Elinize gelecek istihbarat çoğalır. Yine bir şey olmadıysa bu çocuklar üstünden propaganda yapılır. Halka götürülür. Konuşturulur. PKK'nın durumu hakkında bilgi verdilir. Marksistlikle alakası olmadığını anlattırılır. Bunlar psikolojik savaştır. Bu çocuklar cezaevinde çürüyor. Çürürken de ailesi katlediliyor.

Çekiç güç PKK'ya yardım etti. Yardım malzemesi attılar.

PKK kamplarında helikopter iniş pistleri vardı. Orayı voleybol oynamak için mi kullanıyorlardı?

Almanlar gazeteci kılığında PKK'ya yardımcı oluyordu.

PKK olmasa Türkiye yöneticileri Kuzey Irak ile ilgilenmeyecekti. Oysaki biz Kuzey Irak'ta gördük. Oranın insanı Türk gibi hissediyor, TRT'yi izlemek istiyoruz diyorlar ama oraya Türk kültürü götüremeyen yönetim yüzünden İtalyan kasetleri izliyorlar.

Musul'da kurulan Türkmen partilerinin tek amacı Türkmenleri kontrol altına almak. İçinde bir tane Türkçe konuşan yok.

Her şeyi MİT yaptı deniliyor. Hiçbir şeyle ilgisi yok MİT'in. Gerçi çok severim o kerataları, keşke yapsalar.

Görevimden ayrılma sebebim belli. Peşmerge'nin PKK'ya yapacağı operasyon için ben ve dört arkadaşım Kuzey Irak'a gittik. Temasları yaptık. Yukarı rapor verdim. Bunlar PKK'yı temizler ama iplerini gevşek bırakmayın dedim. Her operasyon için kendi askerinizi kullanmazsınız. 2 Ekim'de operasyon başladı. 5 Ekim'de PKK ile peşmerge anlaştı. Talabani denen fahişenin ipini gevşek bıraktılar.

Cemil Bayık, Duran Kalkan isimleriyle askeri çevirmeden geçtim. Bir gün sonra gittim çevirme noktasına anlattım durumu. "Buradan PKK'nın üst düzey yöneticileri geçmiş diye istihbarat geldi." başta inanmadılar. "Bakın defterinize, giriş çıkış saatlerini, isimleri yazmıyor musunuz?" dedim. Baktılar. Ne yapacaklarını şaşırdılar. Dönemin Sıkıyönetim Komutanı Korgeneral Aşir Özözer beni çağırdı bu olay üstüne telaşlı bir şekilde "Ne yapacağız?" diye sordu. "Siz ne yaptığınızı, ne aradığınızı bilmiyorsunuz." diye karşılık verdim.

Çekiç Güç'ün kalıp kalmayacağı konuşulurken Musul'a giden Türk tırları bombalandı. Bunu Saddam'ın üstüne attılar. Saddam, Çekiç Güç'ün kalmasını ister mi? Böyle bir şeyi neden yapsın? Talabani yaptı, Saddam'ın üstüne kaldı.

Yeşil şişe bulun, bu büronun dinlenip dinlenmediğini size söyleyeyim.

Avrupa'dan, Türkiye'den Kuzey Irak'a gönderilen yardım malzemeleri Mersin'de kalitesiz ürünler ile değiştiriliyor. Bunu yapan, Talabani'nin sağ kolu. Bunlar kendi halkını dolandırıyor.

Habur'da Talabani'ye kolaylık sağlayan bazı Jandarma subayları var.

Dinleme cihazları sınırda kaçırılmak istenirken tespit edildi. Olay bakanlık tarafından kapatıldı. Kuzey Irak'a geçirildi bu cihazlar sonradan.

Sakallı Elazığlıdır. 1970'lerde MHP'liydi. Türkeş'in şoförlüğünü yapmışlığı var. Siz onu sakallı diye bildiniz ama biz ona kod adı olan Yeşil ile sesleniriz.

MHP'nin içinde psikopat kişilikler vardır. Bunlar kendisini PKK ile savaşa adamıştır. Kendilerine "Türk İntikam Tugayı" veya "Osmanlı Türk İntikam Tugayı" gibi isimler takmışlardır. Gözünü kırpmadan adam öldüren tetikçilerdir bunlar.

Her devlet kurumuna gittim. "Bana adam verin dağa çıkayım!" dedim. Hiçbirinden dönüş alamadım. Basında hakkımda çıkan her haber doğru olsa, devlet bana bu imkanları vermiş olsa öyle devletin ben gözlerinden öperim.

Ben Jandarmaya, JAİK diyorum. "Jandarma Ayak İşleri Komutanlığı."

Ecevit, Irak Ajanı. 1987'de yapılan hudut anlaşmasından sonra Irak'a gittim. Belgeyi kendi gözlerimle gördüm.

Üçüncü kitabım basılacak. Apo'nun bilinmeyen yönlerini yazdım. Bu adam Ermeni, belgelerle kanıtladım.

Sakallı (Yeşil) Ankaradaymış, beni sormuş, beni arıyormuş. (26 Ekim'de kaybolmadan hemen önce)

  Kaynak: Memurhaberi.Net |Haber Merkezi

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER KİMDİR Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  ANKET Tüm Anketler
Mevcut eğitim sisteminin çocuğunuzun ihtiyaçlarına cevap verdiğini düşünüyor musunuz?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI