Bugun...
SON DAKİKA

Nouman Ali Khan(Numan Ali Kan) kimdir, nerelidir, mesleği nedir?

Üslubu ve bilgisi ile geniş bir takipçi kitlesi edinen vaiz Nouman Ali Khan kimdir, nerelidir, gerçek mesleği nedir? İşte merak edilenler..
facebook-paylas
 Tarih: 03-06-2019 00:08:51

Nouman Ali Khan(Numan Ali Kan) kimdir, nerelidir, mesleği nedir?

Nouman Ali Khan, Nassau Community College'de Arapça öğretmeni olarak görev yaptıktan sonra Bayyinah Arapça ve Kur'an Araştırmaları Enstitüsü'nü kuran Amerikalı Müslüman konuşmacı(vaiz) ve Arapça öğretmenidir. Ürdün Kraliyet İslam Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından dünyanın en etkili 500 müslümanından biri seçildi.

Son yıllarda internette videoları dolaşan , daha çok Kuran'ı - Kerim üzerine dersler veren bir akademisyen olan Nouman Ali Khan Kimdir?

Özellikle genç kitlelerin sevdiği ve ilgiyle takip ettiği, anlatım diliyle farklı düzeylerde bilgi sahibi insanlara hitap eden, insanların ilgisini çekmeyi başaran Nouman Ali Khan, genç bir öğretmen olarak kendini görüyor. Verdiği konferans, seminer ve derslerde çağımızın problemleri üzerine yoğunlaşan Nouman Ali Khan'ın temel konularından biri gençler. Milenyum çağının gençlere verdiği zararları anlatan farklı bir bakış açısı ile anlata, gençlerin dini gelişimini onların dilinden nasıl olması gerektiğini öğreten Nouman Ali Khan sadece vatandaşı olup yaşadığı Amerika'da değil tüm dünyadan takip ediliyor. Videoları çok sayıda tıklanan Nouman Ali Khan , birçok ülkeye gidip oralarda seminerler veriyor. Aslen Pakistanlı, Almanya doğumlu, Arabistan'da büyüyüp eğitim alan ve ABD vatndaşı olan Nouman Ali Khan çok kültürlü bir yaşantıya ve birden fazla dile sahip olması onu kitleleri kendi kültürleri ile etkilemesinde büyük rol oynadı.

4 Mayıs 1978 (41 yaşında) Berlin, Almanya doğumlu Nouman Ali Khan 6 çocuk babasıdır. Aslen Pakistanlı olan Ali Khan Almanya'da doğduğu için ilk öğrendiği dil Almancadır. Doğduktan sonra ailesi ile birlikte Suudi Arabistan'a taşınan Vaiz Khan burada esas anadili olan Urduca'yı ve çalışmalarında ilham kaynağı olan ve kendisini geniş kitlelerin tanımasına vesile olan Arapça'yı öğrendi.

Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde tamamladığı giriş seviyedeki eğitimi, onun Arapça çalışmalarının başlangıcıdır. Arapça dil bilgisi çalışmalarını, 1993 yılında ülke çapında yapılan Arapça sınavlarında ilk 10’a girdiği için burs aldığı Pakistan’da sürdürmüştür. Esas eğitimi ise 1999 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde, Faysalabad/Pakistan’daki Quran College’ın kurucusu ve resmi müdürü olan Dr. Abdus-Samie’nin tefsir ve Arapça çalışmaları konusunda yoğun dersler vermek üzere ABD’yi ziyaretleri sırasında başlamıştır. Dr. Abdus-Samie’nin eğitimi ile Nouman yoğun ve muntazam bir Arapça dil bilgisi anlayışı geliştirmiştir.
Dr. Abdus-Samie’nin özgün eğitim metotlarını benimseyerek ve daha sonrasında öğrencilerine yardımcı olması için onun çalışmalarını İngilizce’ye çevirerek bilgisinden hayli faydalanmıştır.

Nouman 2006 yılına kadar Nassau Üniversitesi’nde Arapça öğretmenliği yapmıştır ve neredeyse 7 yıl boyunca ABD çapında 10.000’den fazla öğrenciye çeşitli merkezlerde Standart Modern Arapça ile Klasik Arapça dersleri vermiştir. Şu anda kendini 7 yıllık, Kur’an’ın dil bilimsel ve edebî noktalarına eğilen İngilizce bir tefsir serisi projesine adamıştır.

Nouman Ali Khan İslamiyet'e olan yakınlaşmasını şu cümlelerle anlatıyor;

Allah benim hidayetimde üniversite arkadaşlarımı vesile kıldı. “Benim İslam'a uzaklaşmam ve yakınlaşmam Efendimizin (SAV) bir hadisini tecrübe etmemle sabittir. Kişinin dini arkadaşının dini gibidir. Kiminle arkadaşlık ettiğinize dikkat edin. Üniversitenin ilk yıllarında dahi İslam'dan uzaktım. Bir gün Müslüman Öğrenciler Kulübü broşürü asan bir genç öğrenciyle tanıştım. Birden şöyle düşündüm. “Harika! Bu adamlar en iyi partileri düzenliyorlardır.” Çünkü bütün ülkelerin müslümanlarını topluyorlar. Hemen o öğrenciye sordum.

-Parti düzenliyor musunuz?

-Evet, evet! Biz tabi ki parti düzenliyoruz!

(Nouman Ali Khan bu hadiseyi hatırlayıp anlatırken röportajı yapan kişinin ciddi yüz ifadesini korumasına rağmen, gülmekten kendini alamıyor.)

Oraya bir partiye gideceğimi düşünerek gittim. Ama bir tefsir dersiydi. Bana çok iyi davrandılar. Hâlâ çok net o dersten hatırladığım tek şey bana çok iyi davranmalarıydı. Benimle ilgilendiler. Sıklıkla arabayla beni derslerden sonra evime bıraktılar. Hâlâ namaz kılmıyordum. Ama bir gün ben ve bu kulüpten bir arkadaş arabadayken sanırım namaz vakti geçmek üzereydi ve arabayı yolun kenarına çekti ve namaz kılmaya başladı. Ben de kendimi kötü hissettim ve onunla birlikte ilk namazımı kıldım.”

“Hangi namazın kaç rekat olduğunu dahi bilmiyordum. Misal olarak akşam namazının farzının 3 rekat olduğunu daha yeni öğrenmiştim. Hangi sureleri okuyacağımı da bilmiyordum. Hepsini baştan öğrendim. Allah benim hidayetimde üniversite arkadaşlarımı vesile kıldı.”

“Bu tecrübeler hiç kimsenin ümitsiz durumda olmayacağını bana öğretti. Bugün öğrencilerime şunu söylüyorum: Üniversite mescidinde namazınızı kılıp çıktığınızda beni görseydiniz 'Estagfirullah El-Azim' derdiniz. Ben o gençlerdendim. Yalnız mescidden çıkan o genç, beni, içimde iyilik barındıran bir insan olarak gördü. Bu arkadaşlar bana hiç tebliğ yapmadılar. Namaz kılmam gerektiğini hiç söylemediler. Ya da kendilerini anlatmadılar. Mesela ilk tanıştığım genç hafızdı ve ben bunu çok sonra öğrendim.”

  Kaynak: Memurhaberi.Net |Haber Merkezi

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER KİMDİR Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  ANKET Tüm Anketler
Mevcut eğitim sisteminin çocuğunuzun ihtiyaçlarına cevap verdiğini düşünüyor musunuz?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI