Bugun...
SON DAKİKA

S-400 Hava savunma sistemi nedir, özellikleri nelerdir, ABD neden karşı çıkıyor

S-400 füze sistemi ne kadar yetenekli? Evet esas sorulması gereken soru bu. Yeteneği nedir ki ABD, Türkiye'nin almasına ısrarla karşı çıkıyor. S-400 Hava savunma sistemi nedir, özellikleri nelerdir? İşte sorularınızın cevabı..
facebook-paylas
 Tarih: 16-04-2019 01:36:01  -   Güncelleme: 16-04-2019 02:38:01

S-400 Hava savunma sistemi nedir, özellikleri nelerdir, ABD neden karşı çıkıyor

Rus S-400 pazarına olan ilgi arttı. Türkiye sistemi satın almaya karar verdiğinde, NATO korkmakta haklı mı? İşte sistem hakkında bilmeniz gereken her şey.

S-400 nedir?

Rus devletine ait savunma şirketi Almaz-Antey tarafından üretilen S-400 Triumf (NATO ülkeleri tarafından SA-21 Growler olarak da bilinir), piyasadaki en gelişmiş füze savunma sistemlerinden biridir.

S-400 Triumf, deniz ve hava gücü gelişmelerinde İngiltere merkezli bir uzman olan James Bosbotinis, uygun koşullar altında yoğun bir sıkışma ortamında 400 km'ye kadar olan hedefleri vurmaya yönelik gelişmiş bir hava ve füze savunma sistemi olduğunu söylüyor. Hali hazırda dünyadaki en iyi hava savunma sistemi olarak nitelendirilen sistem, savaş uçakları, radar tespit ve kontrol uçakları, keşif uçakları, stratejik ve taktik uçaklar, taktik, operasyonel-taktik balistik füzeler, orta menzilli balistik füzeler, hipersonik hedefler ve diğer gelişmiş hava saldırısı araçlarını imha etmek üzere tasarlandı. S-400 saldırı sistemi değil savunma sistemidir. Kurulduğu bölgelerdeki kapsama alanı içerisindeki bütün saldırıları anlık olarak gözetleyip yok edebilir. Bir S-400 taburu, en az bir mobil operasyon komuta merkezi, 8 fırlatıcı ve 32 füzeden oluşuyor. S-400 Hava savunma sistemi, 600 kilometre uzaklıktaki hedefi algılama özelliğine sahip olup 400 km kapsama alanındaki herhangi bir olası saldırı füzesi veya saldırı uçağına karşı 10 saniyeden daha az sürede tepki vererek saniyede 4,8 kilometre hızla füze gönderilebiliyor. 

Tasarımcı: Almaz-Antey
Etkili menzil: 400 km
İlk Üretildiği tarih: 2007
Üretici: Fakel Makina Üretim Tasarım Bürosu
İtici güç: Dikey soğuk fırlatma
Ağırlık: 1800-1900 (kg)
İrtifa: 30000 m
 

"S-400 Triumf, 400 km mesafeye kadar hedefleri tutmaya yönelik gelişmiş bir hava ve füze savunma sistemidir"

En yakın rakibine kıyasla yarı yarıya ucuz olan bu gelişmiş Hava savunma sistemi rakiplerine bu konuda fark atarak onları ekarte ediyor. S-400 sisteminin fiyatı, yaklaşık 1 milyar dolar olan Patriot Pac-2'ye kıyasla yaklaşık 500 milyon dolar tutuyor. S-400'ün tüm dünyada ilgi görmesinin başlıca nedenlerinden biri budur. 

S-400'lerin Türkiye'ye Maliyeti Ne Kadar?

Rusya devlet savunma sanayisi şirketi Rostec Genel Direktörü Sergey Çemezov, Türkiye ile imzalanan S-400 hava savunma sistemi anlaşmasının tutarının 2 milyar doları aştığını açıkladı. Türkiye S-400'ler için Rusya'ya ödemenin yarısına yakınını yaptı. Toplamda 4 bataryanın satın alımı için ve dah sonrada ortak üretim konusunda anlaşmalar imzalandı.

BAKIM DESTEĞİ VE TEKNOLOJİ TRANSFERİNE ENGEL OLMADIĞI İÇİN DAHA CAZİP

Rus yapımı silahlar, bakım desteği olmadığı için genellikle ABD'li rakiplerinin önüne geçiyor. Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'ndeki Savunma-Sanayi Girişimleri Grubu Direktörü Andrew Hunter CNBC'ye , "Yabancı militanlar satın almanın üstünde ve ötesinde Amerikan malı bir silah veya silah sistemi satın aldığında, ABD ordusuyla bir ortaklık satın almış oluyorlar" dedi. Bundan anlaşılacağı üzere Rusya S-300 veya S-400 hava savunma sistemlerini sattığı ülkelerle teknoloji paylaşımı yapabiliyor, ortak üretim yapabiliyor. Bu da hava savunma sistemini alacak ülkeler için hem zaman hem parasal yönden ekstra kazanç olarak görülüyor. Ayrıca içişlerine ve kendi savunma işlerine üçüncü ülkeleri karıştırmamış oluyor. Ancak ABD'den silah veya silah sistemleri alındığı zaman durum değişiyor. Zira ABD sattığı sistemleri kendi teknolojilerinin açığa çıkmaması için teknoloji paylaşımı veya teknoloji transferi yapmıyor. Tam da bu noktada Türkiye, ABD'den Patriot almak istediği zaman teknoloji transferini de istediyse de ABD bu isteğe karşı çıktığı için ve Rus S-400 Hava savunma sistemlerini almak isteyen Türkiye'nin S-400'ler sayesinde ABD'den alınacak olan ortak üretim F-35 ve F-35A sınıfı uçakların saklı teknoloji ve özelliklerinin açığa çıkmaması için Türkiye'nin S-400 almasına karşı çıkıyor ve Patriot satmaya da yanaşmıyor.

S-400'ü hangi ülkeler satın aldı / alıyor? 

S-400 Hava Savunma sistemlerini şu ana kadar Hindistan ve Türkiye tarafından verilen ihracat siparişleri dışında ayrıca hali hazırda Çin'e ihraç edildi. Yaklaşık 13 ülkenin S-400'ü satın almakla ilgilendiği bildirildi.

Hindistan'ın Rusya'dan S-400 alma söz konusu olduğunda ABD,(CAATSA) Amerika Düşmanlarına Karşı Mücadele Yasası altında yaptırım uygulamakla tehdit etti. Çin'in de S-400'ler alıp aktif olarak kullandığı için şimdiden benzer yaptırımları oldu. 

Hindistan örneğinde Bosbotinis, böyle yaptırımların ABD ile Hindistan arasında, kısmen de olsa Çin'e karşı koymak amacıyla savunma sanayii işbirliğini bozmakla ve CAATSA uygulamakla tehdit edilebileceğini açıkladı. Benzer şekilde ABD, planlanan S-400 satın alımını gerçekleştirirse F-35'in Türkiye'ye satışını engellemekle ve Türkiye'yi ekonomik dengeleri bozmakla tehdit ediyor.

"Yaptırımlar ABD ile Hindistan arasında artan savunma işbirliğini tehdit edebilir"

Mevcutta Hindistan ile Rusya arasında beş adet Rus S-400 yüzeyden havaya silah sisteminin teslimi için 5.43 milyar dolarlık bir anlaşma yapmayı kabul etti. Satış 6 Ekim'de açıklandı ve Çin ve Türkiye'den sonra gelişmiş füze savunma sistemini satın alan üçüncü ülke oldu. Ayrıca Suudi Arabistan'ın da S-400 almak için Rusya ile masaya oturduğu biliniyor.

NATO için stratejik uygulamalar nelerdir?

Sistemin Hindistan, Suudi Arabistan ve Türkiye gibi ülkelere potansiyel olarak yayılması özellikle şaşırtıcı değil, ancak veri paylaşımı ve sistemin operasyonel aralığı NATO için sorunlu olma potansiyeline sahip olduğu için batı dünyasını en üst düzeyde tutacak. 

Lazkiye yakınlarındaki Hmeimim Hava Üssü yakınında bulunan SA-21, Suriye'deki çoğu nokta için kapsama alanı sunuyor. Ayrıca, bölgede Irak ve Suriye İslam Devleti'ne (ISIL) karşı çıkan çeşitli NATO varlıkları S-400 aralığında olacak.

Bosbotinis, Avrupa tiyatrosunda sırasıyla kuzey-batı Rusya ve Kaliningrad'daki fırlatma pozisyonlarından 40N6 donanımlı S-400'lerin Fin ve Polonya hava alanlarını kapsayabileceğini söyledi.

Türkiye'nin S-400 sistemleri satın alma kararı NATO ve F-35 projesi için daha büyük politik etkilere sahip. Küresel sahnede güçlendirilmiş bir Rusya'ya işaret etmekle kalmıyor, aynı zamanda ABD'nin kendi füze savunma sistemlerini satma konusundaki isteksizliğinin rakip ülkeler tarafından nasıl geliştirilebileceğini gösteriyor . 

Türkiye örneğinde bakacak olursak, sistem Ankara’nın hava önleme yetenekleri için büyük bir sıçrama niteliğinde ancak NATO sistemleri ve mimarisiyle bütünleşmiş bir Rus hava önleme sisteminin olması NATO’nun yararına olmayabilir. NATO hava savunması birlikte çalışan birçok sisteme dayanıyor ve S-400'ün dahil edilmesi sorunları karmaşıklaştırabilir. 

Rus teknisyenlerinin ve mühendislerinin S-400'leri Tukey'deki bir kapasitede tutacağı büyük olasılıkla NATO verilerinin risk altında olacağı anlamına geliyor. Sonuç olarak ABD, F-35’lerin Türkiye’ye transferini durdurmakla sık sık tehdit etti .

S-400 ne kadar etkilidir?

Sisteme ilgi gösteren her ülkenin ABD ve NATO’dan gelen diplomatik misilleme ile tehdit edilmesinin bir nedeni var.

Bosbotinis'in açıkladığı gibi, S-400, Nebo-M (Rus radar kompleksi) gibi sistemlerle birlikte , özellikle 'birincisi operasyonlar' kapsamında, sağlam bir entegre hava savunma sistemine karşı beşinci nesil hava sistemlerine tehdit oluşturabilir .

"Böyle bir sisteme karşı çok eksenli (kinetik ve kinetik olmayan) saldırılar ve rakiplerin komuta, kontrol ve iletişim altyapısı, gelişmiş hava savunma sistemleri tarafından oluşturulan tehdidin azaltılmasında kritik öneme sahip olacak" diye açıklıyor. 

Ayrıca, Stockholm Uluslararası Araştırma Enstitüsü (SIRI) ile kıdemli araştırmacı olan Siemon Wezman kısa süre önce S-400’ün Batı’nın sunabileceği her şeyle aynı olduğunu belirtti . 

Sistemin temel avantajları arasında sistemin çok sayıda gizli hedef, yüksek modülerlik ve yüksek mobilite izleyebilmesi, sistemin birkaç dakika içinde konuşlandırılmasını ve hedeflere ulaşılmasını sağlamaktır.

Genel olarak, 2007'den beri kullanımda olan S-400, S-300'den daha büyük bir adımdır ve çok işlevli radar, komuta ve kontrol ile özerk algılama gibi tam bir hedefleme aparatı kullanır. sistem katmanlı bir savunma sağlayabilir. Operasyonel bir ortamda büyük ölçüde denenmemiş olsa da, S-400, yetenekli S-300 sistemine kıyasla potansiyel olarak iki kat daha etkilidir.

S-400 mühimmat dağılımı 

S-400 kesindir ve gizli hedefler dahil olmak üzere çok sayıda potansiyel hedefi izlemeyi başarır. S-400'ün modüler yapısı, sistemin en acil tehditlerle yüzleşmekte, birkaç dakika içinde hareket ettirmek için kurulma, hazır hale gelme ve ateşlenmek için anında adapte olmasını sağlar. Senaryoya bağlı olarak uzun menzilli, orta menzilli ve kısa menzilli mühimmatlarla donatılabilir.

S-400 füze tiplerinin özellikleri;

“S-400 dört füze tipi ile donatılabilir: 40 km menzilli 9M96; 150 km menzilli 9M96E2; 200-250 km-menzilli 48N6; ve 400 km menzilli 40N6. Sistem, orta menzilli balistik füzeler dahil olmak üzere insanlı uçak ve füze tehditleri ile mücadele etmek için tasarlandı. 40N6 füzesinin özellikle havadan istihbarat, gözetleme, hedef toplama ve keşif platformları (ISTAR) platformları ve elektronik savaş uçakları gibi yüksek değerli varlıkları hedeflemesi amaçlanıyor.Ek olarak, Temmuz 2018’de tamamlayan ve 2018’in sonundan önce hizmete giren 40N6’nın, S-400’ü ABD'nin Patriot PAC-3 gibi uzun menzilli havadan havaya füze sistemlerinden ayırdığı söylenebilir. 100 km'yi aşan aralıklarda hedefleri tutabilen MSE ve Aster 30 SAMP / T diğer modelleri. S-400, çok uzun menzilli 40N6 model füzeyle 400 kilometre, uzun menzilli 48N6 model füzeyle 250 kilometre, orta menzilli 9M96E2 model füzeyle 120 kilometre ve kısa menzilli 9M96E model füzeyle de 40 kilometredeki hedefleri vurabiliyor. ” 

Rusya'nın kaç S-400'ü var? 

Rusya, 2018 Ağustos itibariyle, her biri iki taburdan oluşan 25 S-400 alayını işletiyor ve 2020 yılına kadar 28 alay kurmayı planlıyor.

Bosbotinis, yüksek yetenekli bir sistem olmasına rağmen, S-400'ün kendi başına geçilmez bir kubbe oluşturmadığını söylüyor. Aksine S-400, en azından Rus hizmetinde, SA gibi orta menzilli sistemler (SA-22 Greyhound gibi), kısa menzilli hava savunma sistemleri (SA-22 Greyhound gibi) dahil olmak üzere katmanlı bir entegre hava savunma sisteminin bir bileşenini oluşturur. 17, elektronik harp varlıkları (örneğin, Krasukha-4), havadan erken uyarı sistemleri, savaş uçakları ve yer radarları. 

"S-400 kendi başına geçilmez bir kubbe oluşturmuyor"

Genel olarak, S-400, özellikle 48N6 ve 40N6 füzeleri ile bir rakip hava sahasında da dahil olmak üzere uzun mesafedeki hedefleri tutturma kabiliyetinden dolayı, bu sistemin kilit bir bileşenidir. Bu bağlamda, 40N6 SAM'ın aralığı, anakara Rusya'daki rampa alanlarından ve üç Baltık cumhuriyetinin tamamını kapsayacak şekilde Kaliningrad'ın dışlanmasından yeterli olacağı sonucuna varıyor.

“Sonuncusu, Nebo-M gibi potansiyel bir gizli yetenek kabiliyetine sahip sistemleri içeriyor. Bu katmanlı entegre hava savunma sisteminin, parçalarının toplamından daha güçlü bir varlık oluşturması ve üstün Batı hava gücü tarafından oluşturulan tehdide karşı koyması amaçlanıyor” dedi.

S-400'lerle ilgili anahtar noktalar; 

  • S-400 kendi başına geçilmez bir kubbe oluşturmaz.
  • S-400 seyir füzelerine ve kısa menzilli balistik füzelere karşı kullanılabilir.
  • 40N6, 400km mesafedeki hedefleri vurabilir. Bu arada, Patriot PAC-3 MS gibi NATO mevkidaşları yaklaşık 100km'de hedeflere varabilir.
  • S-400 füzelerden, gelişmiş bir radar sisteminden ve bir komuta merkezinden oluşuyor.
  • S-400, 600 km uzaklıktaki uçağı izleyerek hava hakimiyetinin reddedilmesi için büyük bir varlık teşkil ediyor. Özellikle keşif (ISTAR) platformlarının ve elektronik savaş uçaklarının kaldırılması ile ilgili olarak.
  • Rusya'nın S-400 ihracat çeşitlerini azalan yeteneklerle satıp satmadığı bilinmiyor.
  Kaynak: Memurhaberi.Net |Haber Merkezi

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  ANKET Tüm Anketler
Mevcut eğitim sisteminin çocuğunuzun ihtiyaçlarına cevap verdiğini düşünüyor musunuz?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI