Bugun...
SON DAKİKA

Yeni Zelanda ve islam - Yeni Zelanda Nerede, müslüman nüfusu

Yeni Zelanda (New Zealand) nerededir? Yeni Zelanda, veya resmî adıyla Yeni Zelanda Milletler Topluluğu, Güney Büyük Okyanus'ta bir ada ülkesidir. Yeni Zelanda hakkında merak ettiğiniz herşey ve Yeni Zelanda'daki müslüman nüfusu..
facebook-paylas
 Tarih: 18-03-2019 00:35:55  -   Güncelleme: 18-03-2019 01:01:55

Yeni Zelanda ve islam - Yeni Zelanda Nerede, müslüman nüfusu

Güney Yarımkürede, Okyanusya'daki Güney Pasifik adaları arasında, ustralya'nın yaklaşık 1.200 mil (2.000 km) güney doğusunda yer almaktadır.. Başlıca iki büyük (North Island ve South Island) ve birçok küçük adadan oluşur.

Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington'dur. Üzeri kar kaplı dağ manzaraları ile bilinen bir ülkedir. En büyük ve en kozmopolit şehri Auckland'dır. Türkiye ile Y. Zelland arasındaki mesafe direk giderseniz yaklaşık 16.400 Km'dir.

Güney Büyük Okyanus’da yer alan Yeni Zelanda, Hollandalı kâşif Abel Tasman 1642’de keşfedince ülkeye Staten Landt ismini vermiş. Yeni Zelanda’nın yerel halkı Maoriler, yaşadıkları topraklara “Aoetaroa” adı verilmiş. “Uzun beyaz bulutların ülkesi” anlamına gelen Yeni Zelanda’da ülke nüfusun %14,6’sını Maoriler oluştururken, %10 kadarını Asyalılar oluşturuyor. Toplam yüzölçümü Türkiye’nin üçte birine yakın. Yeni Zelanda, 5 milyona yakın bir nüfusa sahip.

Yeni Zelanda’ya Seul aktarmalı olarak THY ile gidilebiliyor. Alternatif aktarma noktaları arayanlar ise Seul, Hong Kong, Kuala Lumpur, Abu Dabi, Dubai, Guangzhu, Singapur, Bangkok aktarmalarını kullanarak uluslararası Wellington Havalaanı’na ulaşabiliyor.

Tüm dillerde Yeni Zelanda

New Zealand (English) , Nuova Zelanda (Italiano) , Nieuw-Zeeland (Nederlands), Nouvelle-Zélande (Français), Neuseeland (Deutsch), Nova Zelândia (Português), Новая Зеландия (Русский), Nueva Zelanda (Español), Nowa Zelandia (Polski), 新西兰 (中文) Nya Zeeland (Svenska), Noua Zeelandă (Română), ニュージーランド (日本語), Нова Зеландія (Українська), Нова Зеландия (Български), 뉴질랜드 (한국어), Uusi-Seelanti (Suomi), Selandia Baru (Bahasa Indonesia), Naujoji Zelandija (Lietuvių), New Zealand (Dansk) , Nový Zéland (Česky), Yeni Zelanda (Türkçe), Нови Зеланд (Српски / Srpski), Uus-Meremaa (Eesti), Nový Zéland (Slovenčina), Új-Zéland (Magyar), Novi Zeland (Hrvatski), ประเทศนิวซีแลนด์ (ไทย), Nova Zelandija (Slovenščina), Jaunzēlande (Latviešu), Νέα Ζηλανδία (Ελληνικά), New Zealand (Tiếng Việt) .

 

CHRISTCHURCH nerededir?

 

316,000 kişilik nüfusuyla, Güney Adasının en büyük şehri durumundaki Christchurch, hem görünüşüyle hem de atmosferiyle tam bir İngiliz kentine benzemektedir. Yemyeşil parkları ve bahçeleriyle ‘Garden City’ adını hak etmiş olan Christchurch'un şehir merkezinde, Avon Nehrinin rüzgarları hissedilmektedir.

Kayak merkezlerine arabayla sadece bir saat uzaklıkta bulunması nedeniyle, Christchurch Yeni Zelanda’nın başlıca turizm merkezidir. Bu şehir aynı zamanda Chatham Adalarına ve Antarktika’ya bir geçiş yolu niteliğindedir.(Özellikle Uluslararası Antarktika Merkezi kesinlikle ziyaret etmeye değerdir.)

 

AUCKLAND nerededir?

 

Auckland metropolitan alanı Yeni Zelanda'nın kuzey adasında yer alır. Bu alan ülkenin en fazla şehirleşmiş yerleşimidir. Yaklaşık 1.3 milyon nüfusuyla ki bu rakam Yeni Zelanda'nın nüfusunun dörte birinden fazladır, ülkedeki nüfusu en fazla olan merkezdir.

Ayrıca nüfus artışının ülkenin geri kalanından daha yüksek olması bu durumun gelecekde de süreceğini göstermektedir.Şehir ülkedeki ekonomik faliyetlerinin en yoğun olduğu merkezdir.

 

WELLINGTON nerededir?


Wellington Yeni Zelanda'nın başkenti, ülkenin en büyük ikinci yerleşim birimi ve Okyanusya'daki en kalabalık başkenttir. Yeni Zelanda'yı oluşturan adalardan Kuzey Adası'nın güney ucunda, ülkenin coğrafi merkezine yakın bir noktada yera alır.

 

Bir çok büyükşehir gibi Wellington'ın kentsel yerleşim bölümleri de tek bir yönetim biriminin sınırları aşar. Wellington terimi sadece kentsel yerleşim yerlerini açıklarken, Büyük Wellington (Greater Wellington) ya da Wellington Bölgesi (Wellington Region) hem kentsel bölümleri, hem kırsal bölümleri kapsar.

 

YENİ ZELANDA'NIN DIĞER ŞEHIRLERİ

AUCKLAND

PAPAKURA

SEDDONVILLE

ESKDALE

POUTO

KERIKERI

KAWAKAWA

PAPATOWAI

ELSTHORPE

CHRISTCHURCH

WELLINGTON

HAMILTON

TAURANGA

AUCKLAND

PALMERSTON NORTH

 

YENİ ZELANDA VE VİZE

Yeni Zelanda Türk vatandaşlarından vize isteyen ülkeler  arasında. Yeni Zelanda'nın Türkiye elçiliklerini aşağıda sıraladık.

Ankara Yeni Zelanda Büyükelçiliği
Kizkulesi Sokak No:11, Gaziosmanpaşa/Ankara
Tel (312) 446 3333 | Faks (312) 446 3317
Genel E-mail nzembassyankara@ttmail.com

İstanbul Yeni Zelanda Başkonsolosluğu
İnönü Caddesi No:48/3, 34437 Taksim/İstanbul
Tel: ( 212)244 0272 | Faks: (212)251 4004
E-Mail: nzhonconist@hatem-law.com.tr

Göçmenlik Ofisi E-mail: VisaTurkey@mfat.govt.nz

Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma 8.30-17.00
Göcmenlik Ofisi hafta içi her gün 9.00am-12.00 açıktır

Yeni Zelanda’nın ülke kodu 64, Güney Ada’nın kodu ise 3.

 

YENİ ZELANDA VE İSLAMİYET

İslam, Hıristiyanlık'tan sonra dünyanın en çok inanılan ikinci dinidir. Bir demografik araştırmaya göre, İslam nüfusu dünya nüfusunun 1.57 milyar inananı ile %23'ünü oluşturmaktadır. 2009 Pew Raporuna göre Yeni Zelanda’nın nüfusunun yüzde 0,9’u Müslümandır. Bu da 37 bin kişiye tekabül etmektedir. Dünyanın en seküler ülkelerinden olan Yeni Zelanda’da Hristiyan nüfus yoğunluktadır. Kendini bir dine ait hissedenlerin oranı %55 iken bu %55’lik kesimden %49’u ise kendini Hristiyan dinine mensup olarak görmektedir. Kendini bir dine ait hissetmeyenlerin oranı yani Ateist olanların oranı ise %41 olarak rekor bir seviyede bulunmaktadır. Yeni Zelanda’da gittikçe sayısı artan Müslüman nüfusu son derece genç ve enerji dolu.  İslamiyet etkilerinin henüz henüz hissedildiği Yeni Zelanda’da gayri islami bir uygulama olarak eşcinsel evlilikler 2013 yılında yasal hale getirildi. 

Yeni Zelanda'da göçmen politikası yeni hükümet ile birlikte yumuşatıldıktan sonra ülkeye özellikle Güney Asya ülkelerinden yoğun bir göç dalgası başladı. Göç edenlerde ilk sırayı Malezya ve Endonezyalılar alırken Pakistan ve Hindistan'daki müslüman nüfustan da ülkeye göç edenler de gittikçe artmakta. Ülke nüfusunun her ne kadar 2009 PEW verilerine göre %1'i müslüman denilse de bu sayının 2019 tarihi itibariyle %3'e ulaştığı sanılıyor. Ülkenin doğumla orantılı olarak nüfus artış hızının düşmesi Kanada, Avustralya gibi Yeni Zelanda'nın da göçmen politikalarını yumuşatarak nüfusu ve dolayısıyla ekonomiyi dengede tutma istekleri de gittikç artmakta. Bu bilgiler ışığında 2030-2040 yıllarında ülke nüfusunun en az %5 ila %10'nun müslüman nüfusu olarak kayda geçmesi beklenmekte.

  Kaynak: Memurhaberi.Net |Haber Merkezi

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER DÜNYA Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  ANKET Tüm Anketler
Mevcut eğitim sisteminin çocuğunuzun ihtiyaçlarına cevap verdiğini düşünüyor musunuz?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI